امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:24
محسن هاشمی، محمد سالاری، مرتضی الویری و محمد‌علیخانی در نشست خبری مشترک مطرح کردند

لیست امید دموکراتیک انتخاب شد

لیست امید دموکراتیک انتخاب شد

سرویس سیاسی: نشست خبری نامزدهای لیست امید شورای عالی اصلاح‌طلبان در ستاد انتخاباتی حسن روحانی با حضور محسن هاشمی،محمدسالاری،مرتضی الویری و محمد علیخانی برگزار شد. در ابتدای این نشست،محمد سالاری گفت بازتاب کلی انتخابات آن‌هم زمانی که فقط چند قدم تا تغییر سرنوشت ایران فاصله داریم ایران را به سونامی هیجان دچار کرده است. جنبش عظیمی در سطح کشور ایجاد شده است و مجموعه گردهمایی‌ها و همایش‌های عظیمی که شکل گرفته نشان می‌دهد حضورگسترده مردم در انتخابات می‌تواند امیدنجات را زنده نگه دارد. البته امید است حسن روحانی با بیشترین آرا در همان دوره اول پیروز انتخابات شود. او افزود: قطعا پیروزی روحانی در انتخابات گامی برای تداوم آرمان‌هایی است که مبتنی بر عقلانیت و خرد جمعی همواره مسیر پیشرفت را می‌پیماید و پیروزی لیست امید شورای شهر باعث نجات شهر تهران از انحصار و فساد خواهد شد.

محمد سالاری افزود: در حوزه اصلاح‌طلبان هم اعضای شورای عالی اصلاح‌طلبان کشور متشکل از احزاب و گروه‌های سیاسی عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات وتعدادی از شخصیت‌های حقیقی در سال 94 شکل جدیدی به ایجاد شورای عالی سیاست‌گذاری بخشیدند. نتیجه همه این عملکردها راهیابی نامزدهای فراکسیون لیست امید در سراسر کشور به ویژه تهران بود که در نوع خود بی‌سابقه است.

محمد سالاری اظهار داشت: شایان ذکر است 21 کاندیدای لیست امید به مجلس راه پیدا کردند و گفتنی است به دنبال این مهم نیز با ثبت نام سیل کثیری از نخبگان و فعالان سیاسی در عرصه مدیریت شهری در انتخابات مواجه شدیم و این قطعا تصمیم‌گیری را سخت‌تر می‌کرد. محمد سالاری ادامه داد :این استقبال گسترده در سطوح مختلف قابل توجه است. در وهله اول در مورد کسانی‌که سوابق کافی در عرصه مدیریت کلان ملی و راهبردی داشتند موفقیت آمیز بود و در سطح دیگر که شامل حضور انبوه جوانان و متخصصین بود هم توفیق محسوب می‌شود. محمد سالاری در خصوص کارگروه‌های ایجاد شده، ادامه داد: شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مبتنی بر خرد جمعی چهار کارگروه ایجاد کرد که یکی از آن‌ها کارگروه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری بود. این کارگروه شاخص‌های نحوه رسیدن به لیست نهایی را بررسی و شناسایی کرد و البته تمامی این شاخص‌ها در یک فرآیند دموکراتیک مصوب شد. بدیهی است حضور همه اعضای شورای عالی در مثمرثمر بودن این مصوبه‌ها لازم بود از این رو همه اعضای شورای عالی در آن نقش داشتند.

وی افزود: نهایتا بعد از اینکه تعداد قابل توجهی از نامزد‌های اصلاح طلب شاخص در عرصه سیاست و مدیریت ثبت نام کردند گروه غربالگری که یکی از حسن‌های پررنگ آن بی‌طرفی بود و حتی هیچ‌کدام از آن‌ها نیز در انتخابات نامزد نشده بودند.

بر اساس شاخص‌های مصوب شده سوابق نامزدهای اصلاح طلب که فرم شورای عالی را پرکرده بودند، سنجیدند. این سنجش سه هفته به طول انجامید زیرا شایستگی اکثر افرادی که ثبت‌نام کرده بودند به وضوح قابل لمس بود.

سالاری گفت: در نهایت افراد انتخاب شده به 150 نفر رسید. هیات‌ رییسه شورای عالی برای انتخاب لیست امید از بین این 150 نفر به مشکل بزرگی برخورد. و برای رفع این مشکل همه این 150 نفر را در خانه معلم جمع و در طبقه‌های ده‌گانه مبتنی بر ماموریت‌های مدیریت شهری آن هارا دسته بندی کرد و البته موضوعات مطرح در آن هم شامل مسائلی مثل مدیریت شهری، معماری و شهرسازی محیط زیست و حقوق می‌شد که به واسطه آن همه در آن گرد هم آمدیم. هیات‌ رییسه شورای عالی با توجه به اعتقاد تصمیم‌گیری از پایین به بالا و دخالت دادن همه کاندیدا و ذی نفعان داشت تقاضا کرد نامزد‌ها از بین خودشان رای‌گیری کنند و نامزد اصلح و مورد نظر خود را معرفی کنند. محمد سالاری تاکید کرد: همه این 10 کارگروه با این وجود که در اتاق‌های جداگانه حضور داشتند شاهد بودند که همه افرادی که در جلسه حضور دارند جزیی از شایستگان هستند و امکان انتخاب از بین آن‌ها دشوار است. طی اجرا کردن این تصمیم اعضا با ارائه نامه‌ای به عارف اعلام کردند که اختیار خود را به ایشان واگذار می‌کنند و هر تصمیمی که وی اتخاذ کند لازم الاجرا برای همه است. محمدسالاری در خصوص جای خالی نخبگان و افراد متخصص دیگر در شورا اظهار داشت: بسیاری از افرادی که انتخاب شده بودند نخبگان سیاسی و مدیران متخصص در امور شهری بودند و با توجه به ظرفیت تخصصی شورا حضور آن‌ها می‌توانست روند بهبود و عملی کردن اهداف شورا و لیست امید را تسریع بخشد.

 

در هیچ لیستی

جزو لیست امید نیستم

محسن هاشمی نامزد لیست امید شورای عالی اصلاح‌طلبان در ادامه این نشست خبری گفت به نظرم مساله شورای شهر با عملکرد شهرداری متفاوت است ما الان گروهی هستیم که برای انتخابات شورای شهر مبارزه انتخاباتی می‌کنیم. موضوع شورای شهر واختیارات وکارهای این حیطه مشخص است.

آنچه در شورای شهر بسیار مهم است، متاسفانه تهران در این چهار دوره گذشته نتوانسته یک شورای شهر داشته باشد بلکه همیشه دارای یک شورای شهردار بوده‌ایم. اگر خاطرتان باشد در شورای شهر اول هم که آن اختلافات باعث انحلال شورا شد همین درگیری‌ها برای انتخاب شهردار پیش آمد در سه دوره بعد شورای شهر در دست یک گروه ویژه‌ای بود که این‌ها عمدتا بعد از این که شهردار را انتخاب می‌کنند دیگر خیلی به مسائل نظارت ویژه نمی‌کنند و مشکلات شهر عمدتا از نبود نظارت شورای شهر برشهرداری ایجاد شده است. چون این امر طولانی و به مدت دوازده سال بوده است، مشکلات روی هم تجمیع شده است. من فقط این را می‌توانم بگویم که ان شاءالله ما شورای شهری داشته باشیم که به وظایفش آگاه باشد و با مسائل شهری و شهرداری به شکل جدی‌تری برخورد کند. هاشمی ادامه داد، نامزدهای شورای شهر اگر رای بیاورند و عضو شورای شهر شوند برای انتخاب تیم اجرایی شهر باید از کسانی که وارد عرصه می‌شوند برنامه بخواهند. این تیم منسجم که در لیست آمده اگر به شورای شهر راه پیدا کنند، شهردار و تیم اجرایی را انتخاب می‌کنند که با نیات وبرنامه‌های شورای شهری که برنده انتخابات است تطبیق داشته باشد. آن موقع می‌توانیم بگوییم برنامه‌های اجرایی واقعی شورای شهر چه خواهد بود. وی افزود اگر از من بپرسید ما در موضوع شهر و شهرداری یک سری اولویت‌ها داریم ویک سری کارهای روتین که باید دائم انجام شوند. اولین کاری که شهرداری باید انجام دهد خدمات رسانی است.

جمع‌آوری زباله، ایجاد ونگه داری فضای سبز و.. از جمله این کارهای خدماتی است که اولویت یک شهر است و نکته اساسی آن است که باید این خدمات در همه جای شهر به صورت یکنواخت و بدون تبعیض ارائه شود. در دنیا دیگر هیچ شهری بدون استفاده از سیستم‌های هوشمند اداره نمی‌شود. تا جایی که توان داریم باید سیستم اداره شهر را به سمت هوشمند شدن ببریم. اولویت مهم دیگر شهر بحث آلودگی هوا وحمل و نقل وترافیک از مسائلی است که مشکلات شهر را صد برابر کرده است ومتاسفانه در 12 سال گذشته، وقت مناسبی برای حمل ونقل عمومی ریل محور گذاشته نشده و بیشتر خودرو محور عمل شده و بخش زیادی از بودجه‌های شهر در این زمینه هزینه شده. ما باید با فوریت به 12 خط متروبا طول مجموع 430 کیلومتر و 256 ایستگاه و در هر خطی حدود 5000 واگن برسیم تا بتوانیم ده میلیون سفر را پشتیبانی کنیم.

ما باید مانند شهرهایی شبیه خودمان مانند پکن وسئول حمل ونقل عمومی ریلی داشته باشیم. سیستم اتوبوس‌رانی و مکمل را عمود می‌کنیم بر این سیستم ریل محور تا 5 میلیون سفر را هم با اتوبوس پوشش دهیم متاسفانه یکی از مشکلات شهرداری در این دوره این بود که با دولت هماهنگ نبودند.

هاشمی ادامه داد، یکی دیگر از مشکلات شهر تهران این است که بارگذاری شهرسازی را به سمت باغات برده‌اند که این بارگذاری ‌باید به سمت بافت فرسوده برود. در این صورت مشکل زلزله و خطرات ناشی از آن نیز تا حدی مرتفع می‌گردد. هاشمی ادامه داد متاسفانه یکی از مشکلات شهر تهران این است که تبدیل به یک شهر بین‌المللی نشده است. در سیستم سازمان ملل دوازده شاخص وجود دارد که به یک شهر می‌دهند تا این شهر را به عنوان یک شهر بین‌المللی معرفی کنند. تهران شاید چهار یا پنج شاخص را داشته باشد که یکی از آن‌ها جمعیت کلان آن است. اما شهری نیست که حوادث بین‌المللی، سمینارهای جهانی، سازمان‌های بین‌المللی و گردشگران حضور فعال داشته باشند. این‌ها باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری بخش بین‌المللی در تهران ایجاد نشود. اولین کاری که ما در شورای شهر پیگیری می‌کنیم این است که شاخص‌های بین‌المللی شدن تهران را پیگیری کنیم که تهران مثل شهرهای بزرگ دنیا به طرف این شاخص‌ها برود.

محسن هاشمی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تحرکات موازی لیست امید در انتخابات شوراهای شهر تهران گفت، یکی از دلایلی که لیست‌های موازی با لیست اصلی به وجود آمد تشکیک و انتقادات بود و کسانی که لیست را داده بودند محکم جلو آن نایستادند. این باعث شد کسانی که نسبت به لیست انتقاد دارند، احساس کنند می‌توانند با فشار لیست را عوض کنند و منجر به لیست‌های موازی شد که کار خوبی نبود. این لیست‌ها خودجوش بوده و هیچ کدام از لیست‌هایی که اسم بنده در آن‌هاست هیچ هماهنگی با من وجود نداشته است.

برنامه‌های رفع تبعیض در تهران

مرتضی الویری دیگر نامزد حاضر در نشست خبری گفت تهران بر مبنای روش‌های علمی شهرسازی توسعه پیدا نکرده است. اولین طرح جامع شهر تهران در سال 1348 تصویب شد. همان طرح جامع که طرح‌های تفصیلی روی آن نوشته شد فقط به بحث‌های کالبدی می‌پرداخت و بحث‌های دیگر مانند محیط زیست و فرهنگ و اقتصاد در آن‌ها نادیده گرفته شد. یک شهر که از زمان آغا محمدخان قاجار بدون هیچ برنامه‌ای رشد یافته است درباره شهرسازی و معماری قرار شد شکل و شمایل جدیدی بگیرد که به طور طبیعی آن برنامه نمی‌توانست شکاف بین شمال و جنوب شهر را جبران کند.

تا به سال 1386 می‌رسیم که یک طرح جامع راهبردی توسط شورای عالی شهرسازی تصویب شد. دراین طرح جامع راهبردی به مسائل فقیر و غنی، زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی هم توجه شده است. در اینجا می‌بینید برای یک افق 20 ساله در هفت‌بند، چشم‌اندازی را از شهر تهران ترسیم می‌کند که تمام دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی که افراد دارند پاسخ داده می‌شود. در آن جا شما دیگر شکاف بین تسهیلات اجتماعی بین شمال وجنوب شهر نمی‌بینید. در آنجا سرانه فضای شهر به صورت منطقی برای تمام مناطق تهران تعریف شده است و عدم تعادلی وجود ندارد. در آن جا مشکلات حمل ونقل و ترافیک باید حل شده باشد. الویری ادامه داد اما با این که 10سال از تدوین این طرح جامع می‌گذرد و طرح تفصیلی هم متعاقبا نوشته شده است، آنچه در شهر تهران اتفاق افتاده است به هیچ‌وجه همسو با آن هدفی که باید در سال 1405 به آن برسیم، نیست. اتفاقی که در مدیریت 8 ساله احمدی‌نژاد در کل کشور افتاد مشابه آن برای شهرداری تهران از سال 84 تا کنون افتاده است. گریز از قانون، گریز از طرح تفصیلی، گریز از طرح جامع، نادیده گرفتن مصوبات شورای شهر، انجام پروژه‌هایی که اولویت لازم را ندارند و بیشتر دارای جنبه‌های تبلیغاتی هستند اتفاقاتی است که شهر تهران را با معضلات گسترده‌ای مواجه کرده است.

 

در تهران دنبال کار تبلیغاتی بودند

حسن رسولی دیگر نامزد حاضر در این نشست هم ضمن بررسی ساختار مترو در شهر تهران گفت هر وقت بحث مترو پیش می‌آید من فکر می‌کنم ما اگر امروز خطوط مترویی که تا الان داریم را نداشتیم چه وضعیتی در تهران پیش می‌آمد. یادمان می‌آید با پیگیری آیت‌الله هاشمی و بعدا مدیریت خود مهندس هاشمی ما پیشرفت قابل توجهی در زمینه مترو داشتیم. حسن رسولی ادامه داد روی زمین همیشه بیشتر به چشم می‌آید و خیلی‌ها دنبال تبلیغات و کارهایی بودند که در دید عموم باشد. کسانی که به فکر زیر ساخت‌ها بودند در زیر زمین به انجام کار خود می‌پرداختند. در سال‌های حدود 83 آقای احمدی‌نژاد دنبال ایجاد منوریل بود. من آن زمان سازمان ترافیک بودم. وقتی دستور آمد که منوریل ایجاد شود. بعد هم که دیدیم این‌ها برچیده شد. وقتی ما می‌گفتیم وقتی همه کارشناسان مخالف هستند پس چرا پیگیری می‌شود می‌گفتند ما دنبال کارهایی هستیم که می‌خواهند به سرعت چیزی به چشم بیاید و تبلیغات شود و مورد بهره‌برداری تبلیغاتی قرار گیرد. من دو سال در خدمت محسن هاشمی مشاور تامین منابع مالی در اتصال خطوط مترو به مترو اقماری بودم. آن جا تاکید این بود که خطوط مترو را به شهرهای اقماری بیرون از تهران اتصال دهیم و از مبدا جلوی ورود خودرو و افزایش ترافیک در شهر تهران را بگیریم. من جز کاندیداهایی هستم که از حوزه حمل ونقل انتخاب شدم. تاکید من هم گسترش مترو و اتصال آن به شهرهای اقماری و خطوط اتوبوس‌رانی که آن‌ها هم باید پوشش دهنده خطوط مترو باشند وبا این کار شاهد حمل ونقل پاک و انسان محور در شهر باشیم.

رسولی افزود آرایش صحیح فضای کسب وکار که یکی از بسترهایش تشویق و توسعه سرمایه‌گذاری است به طور کامل تحت تاثیر حوزه اختیارات و مسئولیت‌های شورا و مدیریت شهری نیست ولی بدون‌شک یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که می‌تواند در این زمینه نقش مثبت یا منفی داشته باشد حوزه مدیریت شهری است در ابعاد مختلف. متناسب با رویکردی که حاکم است و شورای شهر و مدیریت شهری آینده تهران، این موضوع می‌تواند سرنوشت‌های متفاوتی داشته باشد. این بستگی به مردم دارد که کدام رویکرد را برای مدیریت شهر خود انتخاب کنند. رویکرد متحجر، واپسگرا و نوعا نظامی یا رویکرد باز و مدنی که مردم باید انتخاب کنند. رسولی ادامه داد، نسبت سرمایه با امنیت نسبت آهوست با صدای تیراندازی و نه لزوما خود تیراندازی. بخشی از آرایش صحنه محیط شهری متوجه شورای شهر است. سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی علاوه بر این که از فضای عمومی باید علامت مثبت بگیرند سایر تضامین حقوقی، سیاسی و اقتصادی را هم باید داشته باشند.