امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:56
جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با «همبستگی» خبر داد

فراکسیون مستقلین تغییر نام خواهد داد

سرویس سیاسی: نیمی از عمر مجلس دهم سپری شده است و همچنان رقابت‌های سیاسی را می‌توان به وضوح در نحوه چینش و آرایش سیاسی فراکسیون‌های مجلس دید و وجه تمایز آن را پیدا کرد. آن هم در شرایطی که بخشی از این رقابت‌های سیاسی متوجه اتفاقات و اختلافات درون پارلمانی در ادوار اخیر است. از جمله فراکسیون رهروان ولایت که حالا به شکلی می‌توان ادامه این روند را در قالب فراکسیون مستقلین دید. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگویی با همبستگی به نقد و تحلیل این موضوع می‌پردازد. او در این خصوص به ما می‌گوید که «فراکسیون مستقلین در واقع مجموعه‌ای از همان نیروهای فراکسیون رهروان ولایت است و اگر ترکیب مجلس کنونی را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که اکثر اعضای فراکسیون رهروان مجلس نهم در فراکسیون مستقلین مجلس دهم عضویت دارند. در واقع فقط تفاوت اسمی با یکدیگر دارند. » به گفته این نایب رییس فراکسیون مستقلین، الان تعدادی از نمایندگان درخواست‌هایی از هیات رییسه فراکسیون مستقلین دارند که این فراکسیون به همان «رهروان ولایت» سابق تغییر نام و عنوان داد و فکر می‌کنم این مساله در دستور کار جلسات بعدی فراکسیون نیز قرار بگیرد.

اصولگرایان میانه رو در دوره نهم مجلس شورای اسلامی توانستند که جریانی تحت عنوان فراکسیون رهروان ولایت را ایجاد کنند که این فراکسیون به یک ظرفیت و پتانسیل خوب برای اعتدالیون بدل شد. با این وجود ما در مجلس دهم به رغم حضور بدنه تقریبی این جریان شاهد ادامه این جریان نبودیم. شما دلیل این مساله را در چه می‌دانید؟

خود من هم به این مساله واقف بوده و اعتقاد دارم از آنجایی که فراکسیون رهروان ولایت توانست در دوره نهم مجلس شورای اسلامی عملکرد موفق داشته باشد، در این دوره هم می‌توانست به راه و خط مشی خود ادامه دهد. من هم مانند بسیاری از صاحب نظران و همین طور نمایندگان مجلس اعتقاد دارم که جای فراکسیون رهروان در مجلس دهم خالی است. البته این جریان به شکل دیگری در بدنه فراکسیون مستقلین ادامه دارد و نمی‌توان گفت که عملا این جریان در مجلس دهم وجود ندارد.

شما قرابت فراکسیون مستقلین و رهروان ولایت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

فراکسیون مستقلین در واقع مجموعه‌ای از همان نیروهای فراکسیون رهروان ولایت است و اگر ترکیب مجلس کنونی را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که اکثر اعضای فراکسیون رهروان مجلس نهم در فراکسیون مستقلین مجلس دهم عضویت دارند. در واقع فقط تفاوت اسمی با یکدیگر دارند.

با این تفاسیر چرا شما در روند تشکیل فراکسیون مستقلین از نام « رهروان ولایت» استفاده نکردید؟

من هم این مساله را قبول ندارم و فکر می‌کنم که یکی از اشتباهات ما در آن زمان همین مساله بود. البته دلیل این مساله را می‌توان تا حدودی در آن دید که ما در آن مقطع زمانی مقداری اسیر رقابت بین فراکسیون امید و فراکسیون ولایت شدیم.

منظور شما از اینکه شما در آن مقطع اسیر رقابت فراکسیون امید و فراکسیون ولایت بودید چیست؟

در آن زمان یک رقابتی در آرایش سیاسی مجلس وجود داشت و ما در همان زمان تصمیم گرفتیم که نام فراکسیون را مستقلین یعنی مستقل از فراکسیون امید و ولایت انتخاب کنیم. در واقع با این انتخاب می‌خواستیم نشان دهیم که مجموعه ما، مجموعه‌ای خارج از فراکسیون امید و خارج از فراکسیون ولایت است.

بنابراین عنوان «مستقلین» یک انتخاب اضطراری و وابسته به شرایط زمانی بود؟

دقیقا این یک نام موقت برای فراکسیون بود. الان تعدادی از نمایندگان درخواست‌هایی از هیات رییسه فراکسیون مستقلین دارند که این فراکسیون به همان «رهروان ولایت» سابق تغییر نام و عنوان داد و فکر می‌کنم این مساله در دستور کار جلسات بعدی فراکسیون نیز قرار بگیرد.

برخی از صاحب نظران و کارشناسان این انتقاد را به فراکسیون مستقلین وارد می‌دانند که این فراکسیون بر تعهدات خود نسبت به لیست امید وفادار نماند. نظر شما در این خصوص چیست؟

این مساله را نمی‌توان سربسته و یک دفعه و بدون اطلاع نقد کرد. متاسفانه در روند تشکیل فراکسیون‌های مجلس اتفاقاتی افتاد که تصور شد اعضای فراکسیون امید دچار یک غروری هستند و فکر می‌کنند که همیشه از جانب مردم یک چک سفید امضا در اختیار دارند که این تفکر می‌تواند به منافع ملی و مردمی آسیب بزند. ممکن است خیلی‌ها بگویند که فراکسیون مستقلین به فراکسیون امید و لیست امید پشت کرد و به تعهدات خود وفادار نماند در حالی که اگر منصفانه به ماجرا نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که در جریان اتفاقاتی مثل انتخابات هیات رییسه مجلس که اخیرا برگزار شد اگر فراکسیون مستقلین از فراکسیون امید حمایت نمی‌کرد، نتایج می‌توانست خیلی بدتر برای آن رقم زده شود. نایب رییسی امروز آقای مطهری و پزشکیان دقیقا مرهون و مدیون فراکسیون مستقلین و لابی آقای جلالی است. فراکسیون امید اکنون به این اطمینان رسیده است که بدون مستقلین و تنها نمی‌تواند مطالبات خود را در مجلس دنبال کند.