امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:55

مصوبه سنا نقض برجام نیست

مصوبه جدید سنا در خصوص وضع تحریم‌های جدید علیه ایران نقض برجام نیست. به این خاطر که در برجام هیچ صحبتی از موضوع حقوق بشر نشده و در بندهای پایانی برجام هم آمده است که ایران حق ندارد موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را آزمایش کند؛ اختلاف ایران و آمریکا بر سر موشک‌ها بر همین است که تهران می‌گوید این موشک‌ها قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را ندارد اما در مقابل واشنگتن مدعی است که این موشک‌ها این قابلیت را دارد. تحریم‌های جدید شامل حال کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، افراد و موسساتی که در ساخت موشک‌ها دخالت دارند و مسائل مربوط به نقض حقوق بشر است. در برجام به این موضوعات مثل حقوق بشر هیچ اشاره‌ای نشده است و بدین ترتیب این مسائل خارج از برجام است. باید درنظر داشته باشیم که در جلسات پنجم و ششم مذاکرات بود که وزرای خارجه ایران و آمریکا اعلام کردند که در بحث برجام هیچ موضوعی غیر از هسته‌ای نباید مطرح بشود. ما در آن زمان نسبت به این موضوع ابراز خوشحالی کردیم اما بعدتر معلوم شد که راه را باز کردند تا تحریم‌های جدیدی علیه ایران در این حوزه وضع کنند. در برجام هیچ نکته‌ای درباره حقوق بشر نداریم که این توافق غربی‌ها را منع کرده باشد که تحریم‌هایی علیه ایران با محتویات حقوق بشر وضع کرده باشد. بنابراین آمریکایی‌ها این حق را برای خود نگه داشتند تا هر گاه لازم بود از آن استفاده کنند. بدین‌ترتیب تاکنون اقدامات و تحریم‌هایی که علیه ایران صورت گرفته است، هیچ مغایرتی با برجام ندارد.

هرچند آمریکا براساس خصومتی که با ایران دارد توانسته این تحریم‌ها را علیه کشور وضع کند اما مسئله اینجاست که قادر به تحمیل اراده خود به متحدان اروپایی‌اش نشده است. اختلافات واشنگتن با اتحادیه اروپا تا این حد است که این امیدواری وجود دارد که این مشکلات مانع از این شود که کشورهای اروپایی در کنار آمریکا قرار بگیرند. اگرچه سرمایه‌داران اتحادیه اروپا به هر حال از ترس تنبیه آمریکا اقدام به سرمایه‌گذاری در ایران نمی‌کنند اما به هر حال بعد از برجام این اتحادیه تحریمی علیه ایران وضع نکرده است. در حال حاضر ما بدون هیچ مشکلی با اتحادیه اروپا تجارت می‌کنیم اما مشکل ما با آمریکا این است که شبکه بانکی آن به روی ایران بسته است. مخالفان دولت حسن روحانی به این نکته توجه ندارند که مبادلات جهانی با دلار انجام می‌شود که باید از شبکه بانکی آمریکا بگذرد. بنابراین ادعای آنها این است که چون ایران حامی گروه‌های تروریستی است بنابراین از طریق بستن شبکه بانکی به روی آن جلوی کمک‌ها به این گروه‌ها را بگیرند.

هرچند دقیقا مطلع نیستم که مجلس می‌خواهد دقیقا چه چیزی را علیه آمریکا تحریم کند اما در واکنش به این مصوبه اخیر اگر هر امکانی برای ایران وجود دارد باید از آن استفاده کند و علیه آمریکا دست به تحریم بزند.