امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:53

خط داغ:

اردوان کامکار

در تالار وحدت می‌نوازد

«اردوان کامکار» - آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور- پانزدهم تیر 1396 در تالار وحدت تهران به اجرای کنسرت می‌پردازد. او در بخشی از این برنامه به تکنوازی سنتور خواهد پرداخت و در بخشی دیگر سیاوش کامکار، مهیار طریحی و مصطفی مومنیان با شیوه‌ سنتورنوازی معاصر که از ابداعات اردوان کامکار است، سه نوازی خواهند کرد.

در این تریوی سنتور ابتدا قطعه «روان» ساخته مصطفی مومنیان، «رها» ساخته سیاوش کامکار، «رویا» از ساخته‌های مهیار طریحی و «دماوند» ساخته اردوان کامکار را اجرا می‌کند و بعد از آن اردوان کامکار خود قطعاتی چون شکسته، حریفان و تهران را به اجرا در می‌آورد. «اردوان کامکار» در عمر هنری خویش علاوه بر آثاری که برای تکنوازی سنتور خلق کرده است، قطعاتی برای گروه‌نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرده است. پاساژهای سریع و در هم تنیده و ریتم‌ها و مضراب‌های پیچیده، از مشخصه‌های سنتورنوازی اردوان کامکار است.

 

پخش پنچری بعد از ماه رمضان آغاز می‌شود

تصویربرداری سریال «پنچری» به تهیه کنندگی مهران مهام و به کارگردانی برزو نیک نژاد به 90 درصد رسید و گروه این روزها در کوچه پس کوچه‌های تجریش ضبط را ادامه می‌دهند.

طبق اظهارات تهیه کننده این سریال، «پنچری» بلافاصله بعد از «نفس» روی آنتن خواهد رفت و آنونس مجموعه نیز از 28 خرداد پخش می‌شود. در این مجموعه جدا از مهران غفوریان و اشکان اشتیاق که در نیمه راه به گروه اضافه شدند، یوسف تیموری نقش حمید را بازی می‌کند، حمید لولایی در نقش عمو پرویز،‌ رضا نیکخواه در نقش حبیب، زهره فکور صبور در نقش افسانه حضور دارند.

 

نمایش «مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» در پاریس

فیلم مستند «مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی سام کلانتری، در جشنواره فیلم‌های ایرانی پاریس به نمایش درآمد.

در پنجمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی در پاریس که از روز 24 خردادماه 96 در کشور فرانسه آغار به‌کار کرده، فیلم مستند «مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» ساخته سام کلانتری در کنار حدود چهل فیلم سینمایی و مستند دیگر ایرانی روی پرده رفته است. این برنامه تا روز 30 خردادماه در پاریس ادامه خواهد داشت.

موضوع مستند «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» درباره ساخت چند مانکن پلاستیکی در یک کارگاه دور‌افتاده است که زندگی این مانکن‌ها و سرانجام‌شان بی‌شباهت به زندگی انسان‌ها نیست!«مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» منتخب جشنواره‌های «ویزیون دورئل» سوئیس،

«مد فیلم» ایتالیا، «آف سینما» لهستان و همین‌طور جشنواره آسیایی آمریکایی «فیلادلفیا» آمریکا و جشنواره جهانی فیلم «پارسی» استرالیا بوده و به فینال جوایز مستند شبکه TRT ترکیه هم راه یافته است.

 

«مدرسه رمان» فراخوان داد

فراخوان ثبت نام چهارمین دوره آموزشی «مدرسه رمان» در موسسه فرهنگی هنری «شهرستان ادب» منتشر شد. نویسندگان جوان از بیستم خرداد تا بیستم تیرماه، به مدت دو ماه، فرصت دارند تا با مراجعه به پایگاه اینترنتی مدرسه‌ رمان و سایت شهرستان ادب اقدام به ثبت‌نام کنند.

داشتن سابقه ادبی و سابقه داستان‌نویسی لازمه‌ ثبت نام در مدرسه‌ رمان است. مدرسه رمان در مرحله‌ پس از ثبت نام، از افرادی که دارای توانمندی ادبی قابل قبولی باشند، درخواست طرح رمان خواهد کرد.

منتخبین نهایی از میان ارائه‌کنندگان طرح رمان، به انتخاب اساتید مدرسه، وارد مدرسه خواهند شد و طی یک دوره‌ 10 ماهه، ضمن آموزش‌های لازم و مرتبط با نوشتن رمان توسط اساتید دانشگاه و نویسندگان و منتقدین صاحب نام کشور، زیر نظر یکی از اساتید مدرسه رمان مشغول نگارش رمان خود خواهد شد.

پایان دوره‌ مدرسه، مصادف خواهد بود با پایان رمان هر یک از هنرجویان مدرسه. این رمان‌ها پس از تایید کیفیت توسط استاد مربوطه، توسط نشر شهرستان ادب منتشر و به بازار کتاب عرضه خواهند شد.