امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:55

توقف عملیات غیرکارشناسی شهرداری تهران برای مرمت آتشکده آدریان

ایرنا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از توقف عملیات بازسازی و مرمت جداره و بخشی از دیوارهای بنای تاریخی آتشکده آدریان پایتخت که به صورت غیرکارشناسی توسط شهرداری درحال انجام بود، خبر داد.

رجبعلی خسروآبادی افزود: براساس اعلام کارشناسان، شهرداری منطقه 12 تهران بدون هماهنگی با این اداره کل و مشورت با کارشناسان میراث فرهنگی، عملیات مرمت بدنه‌های شهری آتشکده آدریان واقع در خیابان 30 تیر و خیابان میرزا کوچک خان را اجرایی کرده که این اقدام منجر به بروز خسارت‌هایی به این بنای تاریخی شده است.

وی با بیان اینکه با حضور کارشناسان این اداره کل عملیات بازسازی این بنای ملی متوقف شد اظهار کرد: شهرداری و سازمان زیباسازی شهر تهران با انجام عملیات مرمت، بخشی از معیارهای ارزشمد و هویت بنای تاریخی آتشکده را از بین برده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران خاطر نشان کرد: اهمیت این آتشکده در خیابان سی‌تیر و به ویژه بنای ثبت شده برای اداره کل میراث فرهنگی استان بسیار ارزشمند است، چرا که در نامه این اداره کل به شهرداری تهران تاکید شده که هرگونه اقدامی در بافت‌ها و بناهای ملی با میراث استان تهران هماهنگ شود.

کارشناسان میراث فرهنگی اعلام کردند که در جریان بهسازی جداره‌های خیابان‌ها توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران، جداره آتشکده آدریان نیز داربست‌بندی شده و عملیاتی در آنجا آغاز شده است. در حالی که جداره نیاز به مرمت نداشت و پیش از این مرمت شده بود و تنها ایجاد کانال رطوبت گیر در پیاده رو لازم بود متاسفانه در جریان بهسازی جداره‌ها توسط زیباسازی، دخل و تصرف و بازسازی و نوسازی نیز صورت می‌گیرد.

بنای معبد آدریان یا آتشکده آدریان مربوط به دوره قاجار است که در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است و برای مرمت آن نیاز به طرح مرمت و نظارت اداره میراث فرهنگی است.