امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:56
در جلسه دیروز شورای شهر تهران

کادر ذی‌حسابی شهرداری تکمیل شد

همبستگی : سیصد و پنجاه و سومین جلسه شورای شهر تهران مطابق روزهای یکشنبه بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و در این جلسه که مقرر بود لایحه «پیشنهاد و معرفی 24 نفر از کارکنان شهرداری به عنوان قائم مقام ذی‌حساب در واحدهای تابعه شهرداری تهران»، لایحه «نظام نامه مسئولیت‌پذیری اجتماعی سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی شهر تهران و لایحه «پیشگیری از وقوع آتش سوزی و برنامه عملیاتی ایمنی شهر» مورد بررسی اعضا قرار بگیرد که بدلیل تاخیر در تشکیل جلسه، تمام دستورات مورد بررسی قرار نگرفت.

 

ضرورت اندازه‌گیری شاخص‌های کمی برنامه 5 ساله دوم شهرداری

در این جلسه احمد دنیا مالی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: در حال حاضر که سال چهارم و پایانی شورا دروه چهارم است ‌باید اندازه‌گیری از آیتم‌ها و شاخص‌های کمی داشته باشیم تا مشخص شود تا چه میزان تطابق نسبت به برنامه 5 ساله دوم وجود دارد. این امر موجب خواهد شد نقاط ضعف و قوت شورای چهارم به خوبی مشخص شود و مرجعی برای شوراهای بعد باشد. دنیا مالی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تبدیل اهداف کمی به کیفی در پروژه‌های شهرداری تاکید کرد.

 

اجرای پروژه‌ها بدون پشتوانه کارشناسی در شهرداری تهران

اقبال شاکری نیز در تذکراتی به شهرداری تهران با اشاره به اجرای پروژه‌ها بدون پشتوانه کارشناسی در شهرداری تهران گفت : از زمستان سال 95 شهرداری منطقه 6 و معاونت حمل و نقل و ترافیک طرحی را برای ایجاد خیابان نمونه ترافیکی در خیابان ایرانشهر به اجرا گذاشته‌اند که نه تنها باعث ایجاد خیابان نمونه ترافیکی نشده بلکه مشکلات بسیاری را برای منطقه نیز ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: در این طرح یک خط ویژه برای دوچرخه ایجاد شده و یک لاین ترافیکی کاهش یافته ولی در عمل محل عبور دوچرخه به محل پارک موتورسیکلت‌ها تبدیل شده و کنار لاین دوچرخه نیز محل پارک نابسامان خودروها شده است.

شاکری افزود : با توجه به اهمیت ترافیکی این خیابان در محدوده مرکزی تهران به شهرداری تهران تذکر داده می‌شود که نسبت به ساماندهی این وضع اقدام کند و با توجه به اینکه این پروژه فاقد کد بودجه برای سال 96 است لذا گزارشی از نحوه هزینه کرد در این پروژه ارائه شود. رییس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد : چرا در شهرداری پروژه‌هایی اجرا می‌شود که در آن خلق‌الساعه تصمیم گرفته می‌شود و تبعات آن را در نظر نمی‌گیرند.

 

ممنوعیت تبلیغات

بر روی شیشه اتوبوس‌ها

شاکری در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها انتقاد کرد و گفت: به شهرداری تهران تذکر داده می‌شود که در خصوص رعایت ضوابط ایمنی و بصری و رعایت فرهنگ ایرانی - اسلامی در تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها نظارت کامل‌تری را اتخاذ کند. وی ادامه داد: در حال حاضر به رغم اینکه دستورالعمل ضوابط تبلیغات در ناوگان حمل و نقل عمومی کشور از طرف وزارت کشور و شورای عالی ترافیک از سال 89 ابلاغ شده لکن مشکلات زیادی در تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها در سطح شهر دیده می‌شود.

شاکری با برشمردن برخی مشکلات در این زمینه تصریح کرد : مشکل دید مسافران در اثر پوشیده شدن شیشه‌ها، مشکل کاهش تمرکز خودروهای مجاور و آلودگی بصری در انتخاب تبلیغات نامناسب و در آخر مشکل تبلیغ کالاهای خارجی روی بدنه اتوبوس‌ها که ‌باید هر چه سریع‌تر به این موارد رسیدگی شود.

وی خاطر نشان ساخت : هر گونه تبلیغات بر روی شیشه اتوبوس‌ها ممنوع بوده است. با این تبلیغات اتوبوس‌ها شبیه زندان‌های متحرک شده‌اند.

وی افزود: مسافرانی که داخل اتوبوس‌ها هستند بر اثر این تبلیغات بر روی شیشه‌ها از موقعیت مکانی خود خبر ندارند و این در حالی است که پنجره اتوبوس‌ها نیز امکان باز و بسته شدن ندارد.

 

کادر ذی‌حسابی در شهرداری تکمیل شد

در ادامه این جلسه لایحه پیشنهاد و معرفی 24 نفر از کارکنان شهرداری تهران به عنوان قائم مقام ذیحساب در واحد‌های تابعه شهرداری تهران در سیصد و پنجاه و سومین جلسه شورا در دستور جلسه قرار گرفت.

علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه در راستای انتخاب این نفرات گفت: باید گفت هر چه بتوانیم در تقویت امر ذی‌حسابی تلاش کنیم در حقیقت می‌توانیم در حسابرسی‌ها موفق‌تر عمل کنیم. حسابرسی موفق هم منجر به تنظیم بودجه دقیق‌تر برای سال مالی بعد خواهد شد. وی افزود : در معرفی ذی‌حسابان برای اولین بار موسسه همشهری نیز دارای قائم‌مقام ذی‌حساب شد.

در ادامه مهدی چمران نیز گفت : ذی‌حسابان چشم شورا و شهردار در مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری هستند و می‌توانند جلوی خیلی از موارد خلاف قانون را بگیرند. در انتها پس از معرفی ذیحسابان اعضای شورا با انتخاب این افراد موافقت کردند. در این جلسه همچنین لایحه پیشگیری از وقوع آتش سوزی و برنامه عملیاتی ایمنی شهر از سوی اعضای شورا رد شد.