امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:55

بزرگراه‌های تهران مامنی برای معتادان متجاهر

تیتر شهر: این روزها در گرگ و میش غروب وقتی در بزرگراه‌های تهران حرکت می‌کنید باید خیلی مواظب باشید تا از شمشادهای میان بزرگراه مردان و زنان ژولیده مقابل‌تان ظاهر نشوند و غافلگیرتان نکنند. این افراد که ظاهری ژولیده و لباس‌هایی پاره به تن دارند همان‌هایی هستند که به نام معتاد متجاهر می‌شناسیم‌شان.

اینها همان‌هایی هستند که مکانی برای سکنی و سقفی بالای سر خود ندارند و در مکان‌های کم تردد اقامت می‌کنند تا کسی مزاحم مواد کشیدن‌شان نشود و گیر ندهد که مثلا چرا جلوی درب خانه ما نشسته‌ای و استراحت می‌کنی.

شمشادهای میان بزرگراه‌ها این روزها مکان بسیار مناسبی برای اقامت این افراد شده چرا که به ندرت شخصی در آن محل مزاحم متجاهران می‌شود و از دید عموم مردم هم خارج است. تنها نکته منفی در خصوص این اقامتگاه دنج را می‌توان مسیر صعب‌العبور آن دانست که در بعضی مواقع رسیدن به آن به قیمت جان معتادان تمام می‌شود.

این افراد که تعدادشان کم هم نیست در بسیاری از موارد ابایی از پریدن مقابل خودروهایی که سرعت‌شان دست کم 80 کیلومتر بر ساعت است، ندارند، چرا که مطمئن هستند بعد از وقوع حادثه احتمالی کسانی پیدا می‌شوند که حق‌شان را از راننده خاطی بگیرد. اما غافل از اینکه اگر راننده‌ای به قوانین آشنا باشد صبر می‌کند تا پلیس سهم تقصیر هر یک را مشخص کند.

در این مورد سرهنگ حسن عابدی جانشین پلیس راهور تهران بزرگ می‌گوید: برابر آئین‌نامه، همآن‌گونه که رانندگان موظف به رعایت قوانین و مقررات هستند، عابران نیز مقیدند که طبق ضوابط تعریف شده عمل کنند.

به گفته او عابران طبق ضوابط باید بدانند که از چه مکان‌هایی عبور کنند؛‌ عبور عابران از معابر خط‌کشی شده و گذرگاه عابر پیاده و همچنین از محل‌های مجاز مشخص و تعریف شده است؛ در مقابل عبور از معابر بزرگراهی، محل‌های نرده‌کشی‌ شده و زیر پل عابرپیاده مجاز نیست.

سرهنگ عابدی تاکید می‌کند اگر عابری از معابر غیرمجاز عبور کرده و حادثه‌ای به وقوع بپیوندد کارشناسان تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی بنا بر قصور عابر، سهم تقصیر را برای عابر نیز لحاظ می‌کنند.

وی در مورد چگونگی تعیین میزان درصد سهم تقصیر برای عابران پیاده اعلام ‌می‌کند که‌ با توجه به محل تصادف (مسکونی،‌ غیرمسکونی،‌ بزرگراه، معبر اصلی، فرعی یا کوچه)، امکانات عبور برای عابر، وجود چراغ و علائم و همچنین سایر امکانات موجود در محل تصادف، کارشناس تصادفات سهم تقصیر را مشخص می‌کند.

وی ادامه داد: سهم تقصیر عابر می‌تواند در برخی موارد حتی به 100 درصد نیز منجر شود؛ مواردی از این قبیل را داشته‌ایم که عابری با خودرویی تصادف کرد و چون در تقاطع چراغ عبور عابر، قرمز بود و با در نظر گرفتن سایر مواردی که در بالا ذکر شد سهم تقصیر عابر 100 درصد اعلام شد.