امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:56

حواشی خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی

همبستگی: امتحانات نهایی دانش آموزان که همه ساله به صورت هماهنگ برگزار می‌شود امسال با خبرهای لو رفتن سوالات و جواب‌ها رو به رو شده است. در این جریان از یک طرف مسئولان ادعا می‌کنند، خرید و فروش این سوال‌ها از طریق سودجویان بوده و امکان لو رفتن آن‌ها وجود ندارد و طرف دیگر ماجرا دانش آموزانی هستند که می‌گویند 80 درصد سوالات امتحان با سوالات خریداری شده مطابق بوده است.

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه در روند طراحی سوالات، انتقال به حوزه‌های امتحانی و تصحیح اوراق مراقبت‌های ویژه‌ای داریم می‌گوید: سوالات امتحانات نهایی با شیوه‌هایی که امنیت سوالات در اولویت باشد به حوزه‌های امتحانی مدارس ارسال می‌شود. سوالات به دو شکل «سی دی سوالات» و «سی دی رمز»، به مدارس ارسال می‌شود لذا امکان دسترسی به سوالات در همان روز و دو ساعت قبل از آزمون فراهم است. عمادی رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش نیز به اظهارات نمایندگان مجلس این‌گونه واکنش نشان داد و گفت: در برخی شبکه‌های‌های مجازی ادعایی مبنی بر لو رفتن سوالات امتحان نهایی وجود داشته اما مورد اثبات شده‌ای وجود ندارد و ما اکنون ادعای اثبات شده‌ای در دست نداریم اما اگر گزارشی از طریق پلیس فتا و حراست به آموزش و پرورش ارسال شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به‌گفته عمادی امسال سی‌دی سوالات و رمز سوال در اختیار مدارس قرار می‌گیرد و تا 2 ساعت قبل از برگزاری امتحانات امکان دسترسی به سوالات از سوی مدارس وجود ندارد، بنابراین آنچه با عنوان فروش سوالات در فضای مجازی مطرح شده با هدف اخاذی است.

گفتنی است که پس از ورود پلیس فتا به ماجرا و پیگیری موضوع خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی، کانال‌هایی که اقدام به خرید و فروش سوالات می‌کردند تمام محتوای خود را پاک و کانال را

حذف کرده‌اند.