امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:56

محیط زیست

ارسال پرونده جنگل‌های هیرکانی برای ثبت یونسکو

مدیرکل دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برگزاری سومین نشست کارگاه مشورتی و هماهنگی ثبت جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی جهانی و بررسی پیشرفت کار گفت: پرونده جنگل‌های هیرکانی سال ۲۰۱۸ به یونسکو ارسال می‌شود.

حمید گشتاسب با بیان اینکه اولین نشست هماهنگی تدوین پرونده جنگل‌های هیرکانی برای ثبت به عنوان میراث طبیعی جهانی در دی ماه سال ۱۳۹۵ و به میزبانی معاونت محیط زیست طبیعی برگزار شد، اظهارکرد: درآن نشست نقشه راه تدوین شد و تهیه پرونده به امضای مسئولیان ذیربط رسید و دومین جلسه نیز در بهمن سال ۱۳۹۶ برگزارشد.

او هدف از برگزاری این نشست تخصصی را انجام هماهنگی در راستای معرفی سایت‌های واجد شرایط همچنین بررسی گزارش پیشرفت کار دانست و گفت: با توجه به نقشه راه، جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد تا درسال ۲۰۱۸ میلادی این پرونده را به یونسکو ارسال کنند.

مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه غالب سایت‌های پیشنهادی در زمره مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است، اظهارکرد: ثبت این مناطق در فهرست میراث‌های جهانی گام مثبتی برای مدیریت کاراتر در آینده خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، سومین نشست کارگاه مشورتی و هماهنگی ‌ثبت جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی جهانی با حضور نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ارزیاب و مشاور اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN، نماینده بنیاد سوکو از کشور آلمان، جمعی از دانشگاهیان دانشگاه تربیت مدرس نور و به میزبانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تاریخ ۲۲ لغایت ۲۵ خردادماه سال جاری در آمل برگزار شد.

 

اهواز با 47 درجه

گرم‌ترین نقطه کشور

کارشناس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه وزش باد شدید برخی استان‌های کشور را دربرمی‌گیرد، گفت: وزش باد شدید استان‌های تهران، البرز، قم، قزوین، زنجان، مرکزی، سمنان، خراسان رضوی و خراسان شمالی را در برمی‌گیرد.

امین حسین نقشینه درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: موج بارشی جدیدی که از شامگاه گذشته وارد کشورمان شده که به فعالیت در بخش‌هایی از شمال، شمال غرب و شمال شرق کشور می‌پردازد.

اوادامه داد: بارش باران امروز در بخش‌هایی از شمال شرق و شمال کشور به‌وقوع می‌پیوندد که گستره آن در مناطق شمالی و شمال غرب کشور ادامه می‌یابد.

به گفته نقشینه، بخش‌هایی از شمال شرق کشور و ارتفاعات البرز شرقی روز دوشنبه نیز با افزایش ابر و بارش خفیف باران مواجه خواهند شد. وی ادامه داد: همچنین طی روزهای آینده بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان هم در ساعات بعد ازظهر دچار بارش پراکنده باران و رعد و برق به همراه وزش باد خواهد شد.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور درباره وضعیت خلیج فارس توضیح داد: به سبب وزش باد شدید شمال غربی، مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس مواج پیش‌بینی می‌شود و ارتفاع موج در مناطق مرکزی و شرقی آن بین یک و نیم تا دو متر برآورد می‌شود که توصیه می‌شود طی این مدت جهت تردد ایمن قایق‌های تفریحی، شناورهای سبک و نیمه سنگین احتیاط لازم به عمل آید.

وی اهواز با 47 درجه بالای صفر را گرم‌ترین و شهرکرد با هفت درجه بالای صفر را خنک‌ترین نقاط کشور دانست و تصریح کرد: دمای هوای تهران نیز امروز در گرم‌ترین لحظات به 35 درجه بالای صفر رسید.

علاوه بر این، به دنبال ورود موج گرما، اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان اعلام کرده است که تا پایان هفته ادارات و سازمان‌های دولتی خوزستان به علت موج گرما ساعت ۱۲ ظهر تعطیل می‌شوند.