امروز 2 خرداد 1397 - ساعت 23:04

طلاق و جامعه روان رنجور

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: روان رنجوری یکی از دلایل طلاق است. دکتر فیروزه غضنفری اظهار کرد: موضوع طلاق باید در دو حوزه پیشگیری و درمان پیگیری شود.

وی با بیان اینکه اگر دقت کنید هدف از ازدواج در نسل جدید متفاوت‌‌تر از نسل قدیم است شاید در گذشته افراد برای سر و سامان دادن به زند­گی و داشتن فرزندانی که در پیری عصای دست پدر و مادر باشد ازدواج می‌کردند، ادامه داد: امروز جوانان ما از تشکیل زندگی اجتناب می‌‌کنند و این باعث شده آمار ازدواج پایین‌آید و این نشان می‌دهد هدف از تشکیل زندگی متفاوت از دهه‌های گذشته است.

غضنفری اضافه کرد: سیستم آموزشی و تربیتی باید متناسب با نسل جدید الگوهای رفتاری آموزش را ترسیم کند تا در آینده با پدیده‌ای به نام کمبود جمعیت مواجه نشویم که آن هم فاجعه‌ای دیگر است. این روانشناس گفت: گفته می‌شود که پس از اعتیاد، آسیب‌های روانشناختی یک عامل عمده در بروز طلاق است و این نشان می‌دهد که جامعه ما روان رنجور و بیمار است و این می‌تواند دلایل متعدد و متنوعی داشته باشد.

وی یادآور شد: سلامت روانی می‌تواند تضمین کننده تشکل و تحکیم خانواده باشد که باید از ابزارهایی که در علوم پزشکی، روانشناختی داریم برای سلامتی و بهزیستی جامعه استفاده کنیم.

غضنفری تصریح کرد: درست است که اعتیاد و بیکاری در مبحث طلاق تاثیر‌گذار بوده، اما وقتی در جلسه مشاوره با فردی که می‌خواهد طلاق گیرد مواجه می‌شویم، می‌بینیم که آنان فاقد آن مهارت‌‌هایی هستند که یک زوج برای تشکیل زندگی به آن نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه در دو مقطع متوسطه و دانشگاه باید این مهارت‌ها آموزش داده شود، افزود: باید در مقطع متوسطه همان‌طور که دانش‌‌آموز به دروس نظری توجه دارد مهارت‌های زندگی را برای او ملموس کنیم و در این راستا تمهیداتی اندیشیده شود چراکه نیاز است اصول زندگی را به نسل جوانان خوب یاد دهیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان یادآور شد: مهارت‌های زناشویی، زوجین و زندگی از مقطع متوسطه و دانشگاه با حضور متخصصین تدریس می‌شود: متأسفانه برخی مراکز مشاوره ما گاهی تخصصی عمل نمی‌کنند و مجوزی از هیچ سازمانی ندارند اما فعالیت دارند و روانشناسی را در استان دچار مشکل می‌کنند.

این استاد دانشگاه به اجرای طرح «مطلع مهر» که در سال‌های قبل اجرایی شده است، اشاره کرد و گفت: در این طرح روانشناسان، متخصصان اورولوژیست و روحانیون در مسائل معنوی، حضور دارند و این صنف باید در مراکز بهداشت محلات برای زوجین پرونده تشکیل دهد و هر زوجی تا 5 سال از این خدمات رایگان استفاده کند. این روانشناس خاطرنشان کرد: مسائل جنسی و اختلالات جنسی یکی از مشکلاتی است که منجر به طلاق می‌شود و به دلیل اطلاعات کمی که زوجین نسبت به این مسائل دارند گاهی اوقات به درگیری‌های طایفه‌ای منجر می‌شود.

غضنفری اضافه کرد: اگر زوجین را خوب آموزش دهیم قطعاً در بحث طلاق شاهد کاهش آمارها خواهیم بود.