امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:46
نعمت احمدی حقوقدان

حقوق شهروندی و رسالت آگاهی‌بخشی

منشور حقوق شهروندی که توسط روحانی تنظیم شده، یک متن منقع حقوقی است که شامل دو بخش است. اولین بخش متونی بوده که به صورت قانون درآمده است، مثل فصل سوم قانون اساسی، قانون حقوق شهروندی و دیگر قوانین مربوطه که در این حوزه وجود دارند و لازم الاجرا هستند. بخش دوم کاستی‌هایی است که در مبحث حقوق شهروندی وجود دارد و روحانی در جهت رفع آن‌ها اقدام کرد و بیانیه‌های لازم را ارائه داد. اما اگر پیشرفت‌های دولت روحانی در خصوص حقوق شهروندی بررسی شود می‌توان یادآور شد نیمی از مردم در حال حاضر به حقوق شهروندی خود واقف هستند و همین نکته به تنهایی قابل ستایش است. چراکه در این صورت مسئولین نیز به حقوقی که باید در قبال مردم به آن‌ها عمل کنند، واقف می‌شوند.

مردم در ابتدا باید از نظر کلی با حقوق خود آشنا باشند تا بدانند در مواقع لازم دولت چگونه پشتیبان آن‌ها خواهد بود. اولین قدم برای تبیین و اجرای حقوق شهروندی علم و آگاهی افراد جامعه است. با توجه به اقدامات دولت روحانی در مبحث حقوق شهروندی می‌توان امیدوار بود طی گذشت زمانی نه چندان طولانی، مسئولان هم به این مسیر بپیوندند و در جهت به جا آوردن حقوق مردم کوشا باشند.

توسعه دموکراسی در کشورها در ابتدا به صورت مطالبه و درخواست بوده است، مثال آن نوشته‌های ژان ژاک روسو در خصوص قوانین اجتماعی است. بیشترین اهمیت حقوق شهروندی و منشور حقوق شهروندی هم مساله‌ آگاهی است. آگاهی و اجرای حقوق شهروندی چه برای مردم و چه مسئولان دو مقوله پایاپای است. بدان معنا که تا آگاهی مردم نسبت به حقوق خود افزایش نیابد نمی‌توان توقعی در خلال اجرای آن داشت.

قرار است منشور حقوق شهروندی توسط روحانی به شکل یک لایحه قانونی به مجلس ارائه شود. اگر این اتفاق رخ بدهد و قوانین حفظ حقوق شهروندی به مردم ارائه شوند و هرکس خودرا در این زمینه مسئول بداند بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر به دلیل عدم آگاهی در میان مردم وجود دارد حل می‌شوند. دولت روحانی در بسیاری از موارد اولین قدم را برداشته و تنظیم و تبیین منشور حقوق شهروندی جزء قدم‌های موثر روحانی است.

البته قبل از هر اقدامی باید در جهت فرهنگ‌سازی و آگاهی مردم قدم برداشت چراکه اگر مردم در بطن این قوانین نباشند حتی اجرای آن‌ها نیز بی‌تاثیر است. مردم ایران هم باید مانند تمام مردم همه کشور‌ها به حقوق خود واقف باشند. در مجموع اگر علم مردم در این زمینه افزایش یابد اجرایی کردن آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد بود.