امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:55

گفتار روز

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا مدعی شد

ایران موشک‌های کروز برای حوثی‌های یمن فراهم می‌کند

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه‌ای مدعی شد که ایران موشک‌های پیشرفته ضدکشتی کروز برای گروههای حوثی یمن در ساحل دریای سرخ فراهم می‌کند. «جوزف دانفورد» رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه این هفته خود مدعی شد که ایران «در حال تعرض به فعالیت‌های بین‌المللی نیروی دریایی آمریکا در خلیج (فارس) می‌باشد. » وی در گفت‌وگو با «برکینگ دیفنس» تصریح کرد که حائز اهمیت است که بر یکی از مهم‌ترین موضوعات برای آمریکا متمرکز شویم و «آن آزادی دریانوردی در تنگه هرمز و باب المندب است.» رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا مدعی شد: «ایران با تعرض به فعالیت‌های دریایی جامعه بین‌الملل و آمریکا...... و فراهم کردن موشک‌های پیشرفته ضدکشتی کروز برای گروههای مسلح الحوثی یمن در ساحل دریای سرخ، در واقع دو گذرگاه آبی که به طور قطع برای تجارت جهانی حائز اهمیت است را در معرض تهدید قرار می‌دهد. » بر اساس گزارش شبکه العربیه، در ماه ژانویه، یک ناوشکن نیروی دریایی آمریکا سه گلوله اخطار به سمت چهار قایق تندروی ایران در نزدیکی تنگه هرمز شلیک کرد.

 

عملیات آزادسازی

منطقه قدیمی موصل آغاز شد

نیروهای امنیتی حمله به بخش قدیمی موصل را در غرب این شهر آغاز کردند و درگیری‌های شدید در بخش غربی منطقه قدیمی موصل در جریان است. به گزارش شبکه سومریه نیوز عراق، عبدالامیر یارالله، فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد، نیروهای ارتش و پلیس فدرال در ادامه پیشروی‌های خود در مناطق باقی مانده موصل بالاخره یکشنبه یورش به منطقه قدیمی موصل را آغاز کردند. به گزارش المیادین، جنگنده‌های ارتش از نیروهای عراقی در این منطقه پشتیبانی می‌کنند. آزادسازی این منطقه دشوار است چراکه داعش از عاملان انتحاری استفاده کرده و اجازه نزدیک شدن به این منطقه را نمی‌دهد. وزارت کشور عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، حمله به منطقه قدیمی موصل نبردی سرنوشت‌ساز برای نابودی آخرین باقی‌ مانده‌های داعش در موصل است. به گزارش وزارت کشور عراق، نیروهای پلیس، ارتش و نیروهای مبارزه با تروریسم در این عملیات مشارکت دارند. موصل قدیم، مسجد النوری و مناره الحدباء به آغوش عراق بازمی‌گردد تا پرچم کشور دوباره در آنجا به اهتزاز درآید. مسجد النوری جایی است که ابوبکر البغدادی از آنجا خلافت خودخوانده داعش را اعلام کرد.

 

وزیر برگزیت انگلیس:

خروج از اتحادیه اروپا

قطعی است

وزیر برگزیت انگلیس در حالی که قرار است به منظور آغاز مذاکرات جدایی از اتحادیه اروپا راهی بروکسل شود، می‌گوید «بدون شک ما اتحادیه اروپا را ترک می‌کنیم.» به گزارش خبرگزاری رویترز، چند روز پس از آنکه امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه پیشنهاد داد انگلیس می‌تواند گزینه ابقا در اتحادیه اروپا را انتخاب کند، دیوید دیویس، وزیر برگزیت این کشور می‌گوید: هیچ عقب‌نشینی از برنامه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا برای عمل به رای مردم این کشور در رفراندوم سال گذشته صورت نخواهد گرفت. دیویس با انتشار بیانیه‌ای در این باره گفت: همزمان با آغاز سفر من به بروکسل به منظور آغاز مذاکرات رسمی جهت خروج از اتحادیه اروپا هیچ شکی نباید در این باره وجود داشته باشد که ما این اتحادیه را ترک کرده و به نتیجه رفراندوم تاریخی خود عمل می‌کنیم.

می پس از شکست در کسب اکثریت کرسی‌های مجلس کشورش در انتخابات زودهنگام هفته گذشته و همچنین کشته شدن دست کم ۵۸ تن در آتش‌سوزی یک بلوک مسکونی به شدت تحت فشار و انتقاد قرار گرفت. با این حال خواهان جدایی شفاف از اتحادیه اروپا است.

 

اسرائیل ۳۵۰ فلسطینی را

از قدس تبعید کرد

رژیم اسرائیل ۳۵۰ شهروند فلسطینی را از شهر قدس و مناطق دیگر اراضی اشغالی سال ۴۸ تبعید کرد. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت در گزارشی نوشت: «نیروهای اسرائیلی در طول 24 ساعت گذشته دستکم 350 فلسطینی را از شهر قدس و مناطق دیگر ارضی 48 تبعید کردند.» این روزنامه افزود: «تبعید این افراد به خاطر نداشتن مجوزهای قانونی بوده است.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل پیشتر توصیه وزارت امنیت داخلی و پلیس این رژیم برای لغو فوری همه مجوزهای ورود تعداد محدودی از خانواده‌های فلسطینی ساکن کرانه باختری رود اردن به اراضی اشغالی سال 48 جهت دیدار با بستگانشان را تایید کرد. در همین حال، نخست وزیر رژیم اسرائیل «باب العمود» به عنوان یکی از مهم‌ترین درهای ورودی به مسجد مبارک الاقصی را منطقه بسته امنیتی اعلام کرد. روزنامه یدیعوت آحارنوت به نقل از نتانیاهو در یک نشست امنیتی نوشت که وی دستور تشدید تدابیر امنیتی در قدس و به ویژه در منطقه باب العمود را داده است.