امروز 7 تیر 1396 - ساعت 04:57
حران کم‌آبی از اصلی‌ترین چالش‌های کشور است

دستور جهانگیری برای رفع قطعی آب مناطق گرمسیر

سرویس اقتصادی: معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم جلوگیری از تشدید بحران آب در کشور، خواستار رفع مشکل مربوط به قطعی آب در مناطق گرمسیر در سریع‌ترین زمان ممکن شد. سی‌امین جلسه شورای‌عالی آب عصر شنبه به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور تشکیل شد. اسحاق جهانگیری در این نشست بیان کرد: باید با مدیریت دقیق و برنامه‌ریزی جامع با بحران کم آبی مقابله کرد و اصلاح الگوی کشت نقش تعیین کننده‌ای در کاهش استفاده از منابع آبی کشور دارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبِنا، معاون اول رییس جمهور در این جلسه با تاکید بر اینکه امروز موضوع آب یک مطالبه و دغدغه عمومی است،‌ گفت: بحران کم آبی یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی کشور است و باید با مدیریت دقیق و برنامه ریزی جامع از تشدید این بحران و پیامدهایش جلوگیری کرد. جهانگیری با بیان اینکه همه بخش‌های کشاورزی، صنعت و شرب نیازمند اصلاح الگوی مصرف است، اظهارداشت: با توجه به اینکه بخش کشاورزی بیش از ۹۰ درصد منابع آبی کشور را مصرف می‌کند تهیه طرح جامع الگوی کشت به عنوان کار جدی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در کاهش استفاده از منابع و ذخایر آبی کشور داشته باشد. وی افزود: تهیه طرح جامع الگوی کشت مناسب برای مناطق مختلف کشور و ابلاغ آن همچنین می‌تواند موجب افزایش بهره‌وری و سطح درآمد کشاورزان کشور شود،‌ بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید برنامه‌های خود را در این زمینه با قوت پیش برده و نهایی کند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه موفقیت کشور در افزایش تولید گندم همزمان با کاهش سطح زیر کشت کاری بزرگ و ارزشمند است، بر تداوم برنامه‌های کنونی در توسعه کشت گلخانه‌ای و به کارگیری روش‌های نوین آبیاری که منجر به کاهش مصرف آب می‌شود، تاکید کرد.

جهانگیری با یادآوری سرمایه‌گذاری دولت در مهار آب‌های مرزی،‌ برنامه ریزی برای توسعه کشت متناسب با نیاز کشور و این مناطق تاکید کرد و گفت: دولت تمهیدات قانونی برای حمایت از کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت می‌کنند،‌ فراهم خواهد کرد. معاون اول رییس جمهور در ابتدای این جلسه با پیگیری موضوع قطع آب شهرستان زابل که اخیرا اتفاق افتاده بود، خواستار به کارگیری همه تدابیرلازم برای رفع مشکلات ساکنان مناطق گرمسیر کشور شد و گفت: قطع آب حتی برای یکساعت در مناطق گرمسیر کشور دشوار است و در صورت اتفاق باید در سریعترین زمان مشکلات مرتفع شود.

وی پس از استماع گزارش مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور مبنی بر اینکه قطع آب در شهرستان زابل برای چند ساعت اتفاق افتاده بود که با پیگیری برطرف شد،‌ بر اطلاع‌رسانی سریع و دقیق درباره اقدامات انجام شده تاکید کرد و گفت: ارایه گزارش اقدامات انجام شده به مردم می‌تواند مانع سوءاستفاده جریان‌هایی شود که با شایعه‌سازی به دنبال ایجاد تفرقه در جامعه هستند.