امروز 26 تیر 1397 - ساعت 14:05

ترافیک وزرا درمجلس

روز گذشته اگرچه مجلس شورای اسلامی جلسه علنی نداشت ولی فعال تر از هر روز دیگری بود. از جمله برگزاری جلسات و نشست های پر تعداد وزرای پیشنهادی دولت در فراکسیون‌ها و کمیسیون های مختلف مجلس تا بتوان چنین ادعا کرد که بهارستانی ها یک روز پر ترافیکی از مهمانان پاستور را تجربه کردند.آن هم در شرایطی که روزها و ساعت ها به سرعت جلو می روند وفرصت زیادی تا فرا رسیدن روز بزرگ یعنی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی روحانی در صحن علنی و رای اعتماد باقی نمانده است. عموم نمایندگان در این خصوص تاکید می کنند که روند بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در یک فضای آرام و البته امیدوار کننده ای دنبال می شودو بر همین اساس چنین پیش بینی درباره سرنوشت رای اعتماد مطرح است که کار یاران روحانی در سه شنبه پیش رو به مراتب راحت تر از آن روزی باشد که دولت یازدهم وزرای پیشنهادی خود را به مجلس نهم معرفی کرد؛ مجلسی که در جلسات ابتدایی رای اعتماد سه وزیر پیشنهادی علوم ، آموزش و پروش و ورزش و جوانان را رد کرد. البته تا امروز به صورت رسمی وزیر علوم پیشنهادی حسن روحانی به مجلس معرفی نشده است و نمی توان در خصوص سرنوشت این وزارت خانه تحلیلی ارائه داد ولی از طرف دیگر این فرضیه مطرح است که آیا تمامی وزرای روحانی می توانند از این مجلس رای اعتماد کسب کنند یا خیر، وزرایی همچون امیر حاتمی که در صورت رای آوری با عنوان وزیر دفاع پس از سال ها گزینه ای از ارتش در کابینه بود یا همین طور آذری جهرمی که با توجه به سن و سال جوانش می توان لقب جوانترین وزیر را به خود اختصاص دهد.

 

رضایت از وزرای نفت، خارجه، اطلاعات و بهداشت

سخنگوی فراکسیون امید مجلس در توضیح جلسات دیروز فراکسیون امید با تعدادی از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، گفت: این جلسات از ساعت 7 صبح با حضور عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی آغاز و در ادامه آقایان سید علیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری، بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی نفت، محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی سیاست و امور خارجه، سید محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات و سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان تا پیش از ظهر برگزار شد. بهرام پارسایی تصریح کرد: وزرایی که تاکنون در جلسه فراکسیون امید حاضر شدند در لیست وزرای چالشی فراکسیون امید نیستند، این وزرا که عموما در دولت یازدهم فعالیت داشتند، افرادی هستند که در ارزیابی‌های اولیه مورد نظر موافقت نمایندگان این فراکسیون قرار گرفته بودند لذا مباحث چالشی مطرح نشد.او ادامه داد: به نظر می‌رسد وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان، امورخارجه، نفت و اطلاعات توانستند رضایت‌مندی نمایندگان از عملکرد وی در دولت یازدهم و اعتماد آنها برای تصدی این وزارتخانه در دولت آتی را کسب کنند.

 

جلسات فراکسیون ولایی با وزرای پیشنهادی

همچنین دیگر فراکسیون مجلس نیز از حالا برنامه های خود را برای جلسات رای اعتماد کلید زده و در همین راستا سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی زمان برگزاری جلسات این فراکسیون با وزرای پیشنهادی برای حضور در کابینه دوازدهم را اعلام کرد و گفت: بر اساس زمانبندی مقرر شده است فراکسیون از امروز با وزرای پیشنهادی امور خارجه و نیرو و صنعت و دادگستری جلسه خواهد داشت و همین طور فردا وزرای پیشنهادی کشور و آموزش و پرورش مهمان فراکسیون نمایندگان ولایی خواهند بود تا به سوالات نمایندگان درباره برنامه های خود برای 4 سال آتی کابینه دوازدهم پاسخ دهند. وی افزود: وزرای پیشنهادی اقتصاد، نفت و فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز صبح روز سه شنبه(24 مردادماه) با حضور در مجلس شورای اسلامی مهمان جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی خواهند بود و برنامه های خود را برای 4 سال آتی شرح می دهند. همچنین فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس صبح روز چهارشنبه میزبان سیدمحمود علوی، محمود حجتی و محمدجواد آذری جهرمی است و در نهایت وزرای پیشنهادی ورزش و جوانان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز صبح روز پنجشنبه در جلسه فراکسیون حضور می یابند و درباره برنامه های خود صحبت می کنند. این درحالی است که دیگر فراکسیون اصولگرای مجلس یعنی مستقلین هم زمان با فراکسیون امید و زودتر از فراکسیون ولایی دیدارهای خود را با وزرای پیشنهادی آغاز کرده اند تا برخی فرضیه ها حکایت از مواضع نه چندان چالشی اصولگرایان در قبال کابینه روحانی داشته باشد.

وعده های مجازی وزیر جوان

محمد جواد جهرمی وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات از جمله مهمانان روز گذشته بهارستان بود که در پس جلسه مشترک با اعضای فراکسیون امید در پاسخ به سوالی مبنی بر نگاه دولت دوازدهم به موضوع فیلتر تلگرام و اینستاگرام، توضیح داد: اگرچه پاسخ به این سوالات نیازمند مقدماتی است اما سیاست دولت توسعه شبکه‌های اجتماعی است هرچند بر خطوط فرهنگی پایدار خواهیم ماند، اما لزومی بر «فیلتر کردن» یا «در فیلتر نگاه داشتن» شبکه‌ها نمی‌بینیم مگر آنکه با اصول فرهنگی تناقض داشته باشند. وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم با بیان اینکه مدیران تلگرام تاکنون همکاری‌های لازم را در رابطه با خط قرمزهای فرهنگی ایران داشته‌اند بنابراین لزومی بر فیلتر آن وجود ندارد، توضیح داد: اگر دنیا به فرهنگ مردم ایران احترام بگذارند ما نیز به آن‌ها احترام خواهیم گذاشت، اما مهمتر از آن، احترام به حقوق مردم است؛ لذا از افکار عمومی به خاطر فیلتر شبکه‌ها نمی‌ترسیم. البته دولت در این زمینه دیدگاه سلبی ندارد و بنای وزارت ارتباطات نیز ادامه این مسیر با حفظ خطوط فرهنگی خواهد بود. وی همچنین با بیان اینکه صفحه‌ای در فیس بوک ندارد؛ نه به دلیل ممنوع بودن آن بلکه به این دلیل که این فضا مشتری و مخاطب خود را از دست داده از حضور و فعالیت خود در شبکه مجازی توییتر خبر داد، گفت: زمانی که فیس بوک به‌عنوان تاپ‌ترین شبکه مجازی مورد استفاده قرار می‌گرفت به طور کل در فضای مجازی فعال نبودم.آذری جهرمی همچنین درباره اینکه آیا با فیلترشکن وارد شبکه مجازی توییتر می‌شود یا خیر به مزاح، گفت: ما هم مثل شما از امکانات همسایه مان در این رابطه استفاده می‌کنیم و حدودا روزانه نیم تا یک ساعت از تلگرام استفاده می‌کنیم.

 

تولید با نرخ بهره ۳۶درصدی شدنی نیست

جلسه وزیر پیشنهادی صنعت با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال از دیگر جلسات مهم روز گذشته بهارستان بود که طی آن محمد شریعتمداری با اشاره به اینکه با آقای کرباسیان وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد و دارایی یک زبان مشترک 12 ساله داریم و بخش عمده‌ای از نیازهای حوزه اقتصادی کشور باایجاد هماهنگی‌ها رفع می‌شود، اضافه کرد: ثبات در اقتصاد یک امر الزامی است اما باید مراقب بود تا این مسئله به‌سکون تبدیل نشود. شریعتمداری با بیان اینکه مهم‌ترین نیاز اقتصادی کشور در حوزه صنعت ، معدن و تجارت ایجاد تقاضا در بازار داخلی است که با قدرت خرید مردم ارتباط مستقیم دارد، تصریح کرد: نرخ بهره بانکی یک موضوع پیرامونی محسوب می‌شود ولی کیست که نداند تولید با نرخ بهره 36درصدی شدنی نیست. وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید موانع پیش‌روی صادرات کشور بر‌طرف شود، بیان کرد: یک زمانی نرخ سود ارز ثابت بود مشوق‌های صادراتی فراوان وجود داشت اما امروز به قیمت آن زمان میزان حمایت‌های انجام شده در حد صفر است. وی با اشاره به اینکه یکی از تلاش‌‌هایی که بنده به آن اهتمام می‌ورزم این است که فضای پیرامونی صنعت را باید باز کنیم، اضافه کرد:قدم‌هایی در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی برداشته شده است که باید بیشتر در این مسیر حرکت کنیم. شریعتمداری، با بیان اینکه باید موضوع جلب سرمایه‌گذاری خارجی را برای تولید کنندگان حل کنیم در غیر این صورت صنعت کشور خفه می‌شود، گفت: اگر تیم موجود پیشنهادی مشغول کار شوند می‌توانیم با یک هماهنگی مناسب مشکلات را برطرف کنیم.