امروز 23 آذر 1397 - ساعت 10:00
زنگنه از قراردادهای یک‌شبه برای 03 دکل نفتی و خریدهای میلیاردی پرده برداشت:

افشاگری‌های تازه آقای وزیر

بیزن نامدار زنگنه وزیر پیشنهادی نفت دولت دوازدهم روز گذشته در راستای دعوت فراکسیون امید از وزرای پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی رفت تا طی جلسه ای با نمایندگان برنامه های پیشنهادی خود را برای تصدی وزارت نفت در دولت آینده ارائه دهد. در این جلسه اهم صحبت های مطرح شده حول محور فعالیت های نفتی ایران در عرصه بین المللی از جمله اوپک قرار داشت. البته مهمترین بخش صحبت های زنگنه را می توان به افشاگری‌های وی درباره قراردادهای تجاری و نفتی دولت های نهم و دهم برشمرد. جایی که او با اشاره به پرونده دکل های نفتی در دولت نهم و دهم ، گفت: قرارداد 30 دکل شامل 20 دکل خشکی و 10 دکل دریایی در یک شب با ترک تشریفات مناقصه منعقد شد، که پرونده مفصلی درباره این دکل ها تشکیل شده است تا خسارت و میزان ضرر و زیان زیان این پرونده مشخص شود.

بیژن نامدار روز گذشته در نشست فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درخصوص برنامه های خود به عنوان وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم گفت: باید اشاره کنم که اصرار داشتم در دولت دوازدهم شخص دیگری عهده دار سمت وزارت نفت باشد، برای بنده همین قدر کافی است که صدای من برای کمک به توسعه شنیده شود تا بنده کمک کنم.

وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم ادامه داد: باید از ظرفیت نخبگان فارغ التحصیل از دانشگاه های دیگر علاوه بر دانشگاه صنعت نفت، استفاده شود، برای اینکه یک دولت چابک داشته باشیم، باید تلاش شود از ظرفیت های نیروی انسان نخبه در کشور بهره گرفته شود.

 

فعالیت ایران در اوپک

زنگنه با بیان اینکه دیپلماسی نفتی کار پیچیده‌ای است، گفت: این نکته صحیح است که در اوپک هر یک از اعضا یک رأی دارند، اما قدرت در دست کسانی است که بیشترین تولید را دارند و مهمتر آن است که کشوری ظرفیت تولید مازاد نفتی را داشته باشد.

وی تصریح کرد: در زمان برخی تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی، ما به عربستان درخصوص مسائل نفتی به نکات مشترکی رسیدیم و باید به یاد داشت که هر یک دلار افزایش هر بشکه نفت می تواند کلی به درآمدهای کشور اضافه کند و بنده با حفظ اصول و مصلحت نظام جمهوری اسلامی باید تلاش کنم درآمد کشور بالا برود.

زنگنه درخصوص جلوگیری از خام فروشی گفت: ظرفیت پالایشی در کشور باید بالا برود، در حال حاضر 1/7 میلیون بشکه وجود دارد که باید در یک برنامه به 3 میلیون بشکه ارتقا یابد.

وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم ادامه داد: مسائل ایمنی و مدیریتی و همچنین سرمایه های انسانی در صنعت نفت باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند و نباید این نکته را فراموش کرد که اگر نخبه های ما از درآمد خوبی برخوردار نباشند، رقبا آنان را جذب می کنند. همانطور که امام راحل فرمودند همه باید با همه متحد باشیم، بنابراین باید با همکاری و همدلی باید تلاش کرد تا به موفقیت دست یافت.

 

قیمت گاز افزایش نیافته است

زنگنه با تاکید بر اینکه از توسعه صنعت پتروشیمی حمایت می کند، بیان کرد: این دستور را صادر کردم که قیمت گاز نسبت به گذشته تغییر نکند، اما این نکته را باید پذیرفت که باید از مصرف بی رویه گاز جلوگیری شود، البته برای صنعت قیمت گاز به صورت پلکانی محاسبه نمی شود.

وی ادامه داد: با توجه به صحبت های نمایندگان، به مواردی مانند تقویت مدیریت و نیروی انسانی در وزارت نفت و همچنین به کارگیری زنان و برادران و خواهران اهل سنت در صنعت نفت، توجه خواهد شد.

وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم با بیان اینکه از گازرسانی به روستاها و جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت حمایت می شود، گفت: با رفع تبعیض جنسیتی در صنعت نفت موافقم و در این راستا دستور ارائه شد که در دانشگاه صنعت نفت ظرفیت پذیرش برای بانوان نیز وجود داشته باشد.

 

دستور مکتوب دفتراحمدی نژاد

بیژن نامدار زنگنه در حاشیه این نشست با اشاره به پرونده دکل های نفتی در دولت نهم و دهم ، گفت: قرارداد 30 دکل شامل 20 دکل خشکی و 10 دکل دریایی در یک شب با ترک تشریفات مناقصه منعقد شد، که پرونده مفصلی درباره این دکل ها تشکیل شده است تا خسارت و میزان ضرر و زیان زیان این پرونده مشخص شود.

 

انعقاد قرارداد میلیارد دلاری در دولت دهم

عضو کابینه دولت یازدهم، با بیان اینکه دکل گشمده یک پرونده جداگانه دارد، افزود:انعقاد قرارداد تمامی این دکل ها توسط یک فرد انجام شده است، که این فرد سه کار انجام داده است، نخست اینکه یک میلیارد دلار قرارداد خرید لوله از خارج از کشور منعقد کرده، دوم اینکه 30 دکل نفتی خریداری کرده و سوم پرونده دکل نفتی گمشده را منعقد کرده است که در هر سه اقدام تخلف رخ داده است.

 

انعقاد تمامی قرارداد دکل ها توسط یک فرد

وزیر نفت دولت یازدهم و پیشنهادی کابینه دوازدهم، ، با بیان اینکه این فرد با سفارش احمدی‌نژاد برخی اقدامات را انجام داده که سوابق آن موجود است، تصریح کرد:دفتر احمدی نژاد به صورت مکتوب دستور داده که این اقدامات توسط این فرد انجام شود.