امروز 26 تیر 1397 - ساعت 14:06
وزیر کار:

چشم‌انداز مسکن در سال ۹۶ روشن است

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز‌های پر مشغله ای را پشت سر می گذارد. چراکه با پایان یافتن عمر دولت یازدهم، او و سایر وزرای پیشنهادی روحانی برای دولت دوازدهم می‌بایست با ارائه برنامه های وزارتخانه جهت چهار سال آینده خود را در جلسه های علنی روز سه شنبه و چهارشنبه در معرض رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دهد؛ جلسه سرنوشت سازی که روز گذشته پای وزیر پیشنهادی کار را به نشست فراکسیون امید باز کرد تا او در گفت و گو با با اعضای این فراکسیون برنامه‌های خود را برای رفع مشکلات این وزارت‌خانه از جمله اصناف و همین طور پیشنهادات خود را برای تقویت برنامه های این وزارت خانه به نمایندگان توضیح دهد.

البته فارغ از این جلسه ، علی ربیعی روز گذشته از هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان نیز بازدید کرد و در حاشیه این بازدید و در جمع خبرنگاران این چنین ابراز امیدواری کرد که چشم انداز مسکن در سال 96 روشن خواهد بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را بین چهار تا شش درصد اعلام کرد و در پاسخ به کسانی که از عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون در برنامه پنجم انتقاد دارند، گفت: در اقتصادی که کوچک شده نمی‌توان سهم یک بخش را افزایش داد.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در حاشیه بازدید از هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان، اظهار کرد: بخش تعاون در صنعت ساختمان به ویژه ساختمان‌سازی حضور فعال و پررنگی دارد. بخش اعظمی از ساخت و ساز مسکن مهر توسط تعاونی‌ها صورت گرفته و بیش از یک میلیون واحد تحویل شده است.تلاش ما این است که مسکن را از طریق گروه‌های صنفی به شکلی که خودشان بسازند و مالک شوند مورد حمایت قرار بدهیم. در حال حاضر سهم بخش تعاون بین چهار تا شش درصد است که باید روز به روز افزایش یابد.

ربیعی درباره‌ انتقاداتی که نسبت به محقق نشدن سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون صورت می‌گیرد، ادامه داد: نباید انتظار داشت که دریک اقتصاد کوچک شده سهم یک بخش را افزایش دهیم، اما تلاش ما این است که بخش تعاون را به دوران رونق و جایگاه واقعی برسانیم.

وی با اشاره به وجود ۱۲۰ هزار تعاونی در کشور، اظهار کرد: در سه سال گذشته کار کلینیکی روی تعاونی‌ها را شروع کرده‌ایم و آنهایی که قابلیت احیاء داشتند فعال کردیم و امروز دو میلیون فرصت شغلی را در بخش تعاون به وجود آورده‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره برنامه دولت دوازدهم برای توسعه بخش تعاون نیز گفت: برنامه‌های دور دوم دکتر روحانی رفتن به سمت تعاونی‌ها در زمینه‌هایی است که قدرت گسترش دارند مثل تعاون روستاها و در این راستا ایجاد ۱۰۰۰ روستا تعاون را مدنظر داریم که منطبق با مزیت‌های تعاونی و جامعه روستایی است. از دیگر برنامه‌های ما کیفی سازی تعاونی‌ها و رفتن به سمتی است که تعاون را از حالت متکی به یارانه به حالت خود اتکایی همراه با حمایت‌های جانبی تبدیل کنیم.

وی گسترش تشکل‌های تعاونی و بهبود زندگی مردم در لایه‌های پایین با انجام فعالیت‌های تعاونی در حوزه اجتماع محوری و اشتغال فراگیر را از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده اعلام کرد.با تصویب ۱/۵ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی، اشتغال خرد و کوچک در قالب تعاونی‌ها گسترش یابد و تعاونی‌ها دو برابر از این تسهیلات استفاده‌کنند.