امروز 30 تیر 1397 - ساعت 00:02
منابع نزدیک به حماس اعلام کردند؛

پیشنهاد گردان‌های قسام برای کناره‌گیری حماس از اداره غزه

منابع آگاه در حماس از طرح پیشنهادی گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی حماس) برای کناره‌گیری این جنبش از اداره سیاسی و امنیتی نوار غزه خبر دادند. منابع آگاه در حماس به المیادین تاکید کردند، گزارش‌های منتشر شده مبنی بر طرح گردان‌های قسام برای کناره‌گیری جنبش حماس از اداره سیاسی و امنیتی نواز غزه صحت دارد؛ مساله‌ای که برخی منابع نزدیک به جنبش حماس آن را خطری برای غزه و ساکنانش قلمداد می‌کنند.

به گفته یک منبع نزدیک به حماس طرح چهار بندی‌ که گردان‌های قسام برای رویارویی با شرایط سخت نوار غزه به جنبش حماس ارائه کرده شامل ایجاد یک خلا سیاسی و امنیتی در نواز غزه است که حماس را از هر گونه ایفای نقش در اداره نوار غزه دور می‌کند. طرح پیشنهادی گردان‌های قسام همچنین شامل مکلف کردن پلیس مدنی و برخی موسسات محلی برای ارائه خدمات به شهروندان و فعالیت برخی دستگاه‌های امنیتی در داخل غزه برای پیگیری امور شهری و همچنین مکلف کردن گردان‌ها و شاخه‌های نظامی وابسته به گروه‌های مختلف در پرونده امنیتی است.

منابع همچنین تاکید کردند: طرح قسام در سایه بحران موجود و تحریم‌های اعمال شده بر نوار غزه ارائه شده و در صورتی که تحریم‌کنندگان به آن پاسخی ندهند این طرح اجرایی خواهد شد. این منابع در ادامه اعلام کردند که این موضوع خطراتی را برای غزه به دنبال دارد واسرائیل اولین طرفی است که وقتی صحبت از خطرات آن، باشد جلوی آن می‌ایستد گرچه کشورهای منطقه و طرف‌های عربی هم معمولا جلوی چنین طرحی می‌ایستند اما در آینده مشخص می‌شود که این پیام چقدر تاثیر خواهد داشت. منابع مذکور همچنین افزودند: اگر تغییراتی حاصل شود این بدان معناست که پیام منتقل شده است و در صورتی که تغییری حاصل نشود شرایط قبلی باقی می‌ماند و ساکنان غزه متحمل نتایج آن خواهند شد. رسانه‌های اسرائیلی این اقدام را گامی «بی‌سابقه و دراماتیک» توصیف کردند و هشدار دادند ایجاد خلا امنیتی در نوار غزه منجر به رویارویی با اسرائیل می‌شود و طرح پیشنهادی مذکور به مثابه اهرم فشاری برای گروه‌های منطقه‌ای و عربی است. این طرح به منظور رویارویی با اوضاع معیشتی دشواری است که نتیجه تحریم‌های اعمال شده از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین علیه غزه است. این تحریم‌ها در زمره اقدامات بی‌سابقه‌ای است که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تهدید کرده بود در صورت عدم پاسخگویی حماس به انحلال کمیته اداری در غزه دست به آن می‌زند.