امروز 25 مهر 1397 - ساعت 11:43
مقتدی صدر خواهان مشارکت آیت‌الله سیستانی در بحث مربوط به حشد شعبی است

سناریوهای پیش روی حشد شعبی؛ انحلال یا ادغام

به نظر می‌رسد رهبر جریان صدر در مواضع خود نسبت به ادغام تشکیلات «حشد شعبی» در ارتش عراق مصمم است. نزدیکان به مقتدی صدر به روزنامه سعودی «الحیات»، چاپ لندن، گفتند که رهبر 43 ساله اهل نجف حالا به دنبال این است که آیت الله سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان، در مسئله آینده حشد شعبی مداخله کند.

گروه‌های سیاسی عراقی در این خصوص اتفاق نظر دارند که آینده حشد شعبی محور مذاکرات مداوم طی مرحله آتی خواهد بود. این روزنامه در گزارش خود به فاش شدن اطلاعات و سناریوهای خطرناک درباره انحلال این نیروها با نظر مثبت آیت الله سیستانی، و حذف برخی گروه‌های آن و ادغامشان در ارتش اشاره می‌کند.مقتدی صدر بارها به مسئله آینده تشکیلات بسیج مردمی عراق بعد از آزادسازی تمام مناطق تحت اشغال تروریست‌های «دولت خودخوانده اسلامی» اشاره کرده است.

در تازه‌ترین اظهار نظر خود در جریان سخنرانی برای طرفدارانش، که جمعه دو هفته پیش در اعتراض به مصوبه پارلمان درباره انتخابات عراق در میدان تحریر بغداد تجمع کرده بودند، به اینکه حشد شعبی باید در ساختار ارتش ادغام شود اشاره کرد. هرچند برخی با توجه به اینکه این اولین تظاهرات طرفداران صدر بعد از بازگشت او از جده ( و دیدار با ولیعهد و جانشین ملک سلمان در عربستان) بود، میان اظهارات مقتدی صدر و آنچه که در عربستان اتفاق افتاد ارتباط ایجاد کردند تا بگویند اینبار یک رهبر سیاسی شیعه عراق همان مواضع مخالفت‌جویانه ریاض نسبت به حشد شعبی را به زبان آورده اما واقعیت این است که مقتدی صدر پیش از تحولات اخیر در روابط آل سعود با بغداد، دغدغه‌های خود نسبت به وضعیت آتی حشد مطرح کرده بود. به علاوه اینکه نباید فراموش کرد آنچه که از زبان رهبر جریان صدر شنیده می‌شود، به انحاء مختلف مورد توجه سایر جریان‌های سیاسی اهل سنت و شیعه نیز قرار دارد.به هر حال صدای مقتدی صدر پیش از هر جریان سیاسی شیعه دیگری در عراق درباره آینده حشد بلند است؛ صدر به صراحت خواستار ادغام گروه‌های بسیج مردمی این کشور در نیروهای مسلح شده است؛ آنچه که به تعبیر روزنامه الحیات زمینه را برای انحلال تشکیلاتی که هادی عامری، ابو مهدی مهندس و قیس خزعلی آن را رهبری می‌کنند را فراهم می‌نماید. هرچند فرماندهان حشد هم گفته‌های صدر را بی پاسخ نگذاشتند. برای مثال ابومهدی مهندس (قائم مقام رئیس و فرمانده میدانی حشد شعبی) بی آنکه نامی از صدر بیاورد گفت هر کسی خواستار انحلال حشد باشد باید آرزوی آن را با خود به گور ببرد.حالا روزنامه الحیات مدعی است که به گفته نزدیکان صدر، او به دنبال این است که آیت الله سیستانی در بحث آینده حشد مشارکت کند؛ آنها حتی گفتند که صدر تلاش کرد تا برخی رهبران حشد شعبی را به سؤال از آیت الله سیستانی وادار کند تا نظرش را درباره این نیروها بگوید اما به جوابی دست نیافت. هرچند نمی‌توان به صورت مستقل گزارش الحیات را تایید کرد اما به هر حال با توجه به اینکه اساسا تشکیلات حشد شعبی با فتوای تاریخی آیت الله سیستانی شکل گرفت، طبیعتا دیدگاه ایشان درباره آینده این تشکیلات هم می‌تواند نقش موثری بر گروه‌های تشکیل‌دهنده آن داشته باشد. همانطور که پیش‌تر ذکر شد گزینه انحلال حشد شعبی یکی از گزینه‌های مورد بحث نیروهای سیاسی عراق از جمله اهل سنت است. اما با توجه به حساسیت موضوع، این گزینه می‌تواند باعث ایجاد منازعات گسترده داخلی شود. از طرف دیگر برخی ایده تبدیل حشد به «نیروی ذخیره» را به جای انحلال آن مطرح می‌کنند، به صورتی که ساختار فرماندهی آن باقی بماند.