امروز 23 آذر 1397 - ساعت 10:13

اخبار روز

کویت ۱۲ نفر را به بهانه ارتباط با ایران و حزب‌ا... دستگیر کرد

وزارت کشور کویت اعلام کرد: مقام‌های این کشور روز شنبه 12 نفر از افرادی که به صورت غیابی به اتهام جاسوسی برای ایران و حزب‌ا...محاکمه شده‌اند را دستگیر کرده است. به گزارش رویترز، کویت پیشتر با بیان اتهامات اثبات‌نشده ادعا کرده بود 25 نفر از اتباع این کشور و یک تبعه ایران قصد انجام عملیات «تهاجمی و خصمانه» در کویت داشته‌اند. ایران، قاطعانه این اتهامات را رد کرده است. یک نفر از این نفرات به اعدام و بقیه به حبس محکوم شدند. دیوان عالی کویت روز 28 خرداد، این حکم اعدام را به حبس ابد تخفیف داد. 14 نفر از این نفرات، از جمله فردی که ادعا می‌شود تبعه ایران بوده، به صورت غیابی محاکمه شدند.

 

لاوروف:

مسکو، کره‌شمالی را به عنوان دارنده سلاح هسته‌ای قبول ندارد

به گزارش ودوموستی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه گفت: اگر در کره شمالی تمام حقوق قانونی برای توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایجاده شده باشد، شما می‌دانید موضع ما چیست؟ ما کره شمالی هسته‌ای با سلاح‌های هسته‌ای را قبول نمی‌کنیم. او خاطرنشان کرد، کره شمالی کشوری بود که توافقنامه عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا کرد و سپس از آن خارج شد. کره‌شمالی در سال ۱۹۸۵ میلادی پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای را امضا کرد اما در سال ۲۰۰۳ میلادی در پی تنش‌هایی با غرب و همسایگانش اعلام کرد که از این پیمان خارج شده است.

 

زیباری:

زمان برگزاری همه پرسی استقلال کردستان تغییر نخواهد کرد

. به گزارش رویترز هوشیار زیباری (مشاور ارشد مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق) در مصاحبه‌ای تاکید کرد: کردهای عراق طرح خود را برای برگزاری همه پرسی استقلال در سوم مهرماه حفظ خواهند کرد. اظهارات هوشیار زیباری در شرایطی است که آمریکا پیش از این خواستار به تعویق افتادن این همه پرسی شده بود. زیباری در ادامه تصریح کرد: تاریخ برگزاری همه پرسی به قوت خود باقی است و هیچ تغییری نکرده است. پیش از این شبکه خبری المیادین به نقل از منابع خود اعلام کرد که سفارت آمریکا در بغداد طی نامه‌‌ای سری به اربیل، خواستار به تعویق انداختن همه پرسی استقلال اقلیم کردستان شده است.

 

ترامپ ونزوئلا را به حمله نظامی تهدید کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، ونزوئلا در روزهای اخیر به دلیل تشکیل مجلس موسسان برای تغییر قانون اساسی در مرحله‌ای بسیار حساس به سر می‌برد و نیروهای ضد دولتی اقدام به غارت اسلحه و مهمات از یک پایگاه نظامی پس از تشکیل این مجلس کرده‌اند که باعث نگرانی است.در راستای این اقدام و نگرانی دولت واشنگتن، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک جلسه پرسش و پاسخ گفت: مردم در ونزوئلا در رنج به سر می‌برند و هر روز می‌میرند. ما گزینه‌های زیادی برای ونزوئلا داریم که یکی از آنها در صورت نیاز و ضرورت گزینه نظامی است. این اظهار نظر ترامپ برای کاراکاس یک «شوک» به نظر می‌رسد، به طوری که ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا این تهدید را «اقدامی از روی حماقت و دیوانگی» خواند.کاخ سفید اعلام کرد که نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا روز جمعه خواستار گفت و گوی تلفنی با ترامپ شده و در بیانیه‌ای اعلام کرد ترامپ تنها زمانی با وی صحبت می‌کند که دموکراسی در ونزوئلا برقرار شود. مقام‌های ونزوئلا مدت‌هاست که می‌گویند آمریکا به دنبال حمله به این کشور است.

 

امارات کشته شدن ۴ نظامی خود در یمن را تایید کرد

دولت امارات اعلام کرد که در جریان سقوط بالگرد ائتلاف سعودی علیه یمن، چهار نظامی اماراتی کشته شدند که عبارتند از: سرگرد احمد خلیفه البلوشی، خلبان جاسم صالح الزعابی، محمد سعید الحسانی و سمیر محمد مراد ابوبکر. خبرگزاری امارات این خبر را چند ساعت پس از آن منتشر کرد که ائتلاف عربی علیه یمن اعلام کرده بود در جریان سقوط یک فروند بالگرد در داخل یمن چند نفر زخمی شده‌اند.

«ترکی المالکی» سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف سعودی علیه یمن اعلام کرده بود که یکی از بالگردهای متعلق به ائتلاف در حین بازگشت از مأموریت در داخل یمن دچار نقص فنی شده و سرنشینان آن مجبور به فرود اضطراری در یکی از مناطق تحت حاکمیت دولت مستعفی یمن شدند. رسانه‌های یمنی اعلام کردند که این بالگرد در استان «شبوه» واقع در شرق یمن که شاهد اجرای عملیات نظامی با مشارکت امارات علیه گروه القاعده است، سقوط کرده است.