امروز 26 تیر 1397 - ساعت 14:05
جعفر گودرزی دبیر جشن یازدهم انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران:

آراء جشن یازدهم غافلگیرکننده است

نشست خبری یازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران با حضور جعفر گودرزی دبیر جشن یازدهم، جواد طوسی رئیس شورای انجمن منتقدان، علی علایی مسئول بخش آکادمی انجمن و رأی‌‌گیری، علی باقری طراح پوستر، سعید عقیقی مشاور دبیر و دبیر اجرایی جشن، میثم میرزایی مدیر هنری جشن، اسماعیل میهن ‌دوست بازرس انجمن منتقدان، کامران ملکی عضو هیأت مدیره خانه سینما، علی افشار مدیر روابط عمومی و مهیار جوادی فر مدیر هماهنگی رسانه‌ها در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در ابتدای این نشست جعفر گودرزی دبیر جشن یازدهم طی سخنانی گفت: افتخار این را دارم که در جشن‌های مختلف سینمایی میزبان شما هستم. دو ماه پیش آقای طوسی به‌عنوان رئیس مرکزی انجمن به من حکم دبیری جشن یازدهم را اعلام کردند و بعد از بررسی‌هایی که انجام شد تصمیم گرفتیم تا امسال یک جشن باشکوه و درخور اهالی سینما برگزار کنیم. یکی از ویژگی‌های این جشن توجه به مسائل فرهنگی سینماست.

وی ادامه داد: ازآنجایی ‌که سینمای امروز ما بیش از هر چیز به بخش فروش توجه دارد، این جشن افتخار این را دارد که به ویژگی مهم سینما و جنبه فرهنگی آن بپردازد. امیدوارم امسال با رأی اعضای آکادمی انجمن که یک رأی قابل‌ قبول است، جشن مورد توجه واقع شود. ضمن اینکه رای‌های جشن یازدهم بسیار غافلگیرکننده بوده است.

دبیر جشن منتقدان با بیان اینکه «در انجمن منتقدان توجه به جلوه‌های فرهنگی سینمای ایران رکن اصلی است و تمایز این جشن با دیگر جشنواره‌ها و جشن‌ها در این است که رأی‌های ما پاک، درست و بسیار تمیز و شفاف است».

وی تاکید کرد: امسال یازدهمین جشن پنجشنبه  ۲۶ مرداد ساعت ۱۹ در مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود. در این جشن ۴ بزرگداشت شامل تجلیل از جمشید هاشم‌پور، گوهر خیراندیش، جمال امید و فرید مصطفوی برگزار می‌شود، علاوه برآن نکوداشت زنده‌یاد علی معلم نیز برگزار می شود.

وی در ادامه بیان کرد: یکی دیگر از نکاتی که در جشن امسال در نظر گرفتیم انتقال جایزه بخش فیلم‌های کوتاه و مستند به جشنواره‌های خودشان است چرا که ما در جشنواره‌هایی مثل فیلم کوتاه تهران و جشنواره سینما حقیقت هیات‌ داورانی داریم که در نظر داریم جایزه این بخش را در همان جشنواره‌ها به برگزیدگان اهدا کنیم و این جشن را تنها برای بخش سینمای ایران و فیلم‌هایی که در جشنواره فیلم فجر سال گذشته به نمایش درآمدند اختصاص دهیم. تلاشمان این بود که داوری‌ها کاملاً تخصصی باشند و تمرکز روی بخش تعریفی سینما ایجادشده است.

دبیر جشن یازدهم همچنین درباره ساماندهی ورود مهمانان به این جشن نیز گفت: ازآنجایی‌که سال‌های گذشته کمی نظم مراسم به دلیل ازدحام جمعیت سخت کنترل می‌شد، امسال در نظر داریم با بهره گرفتن از یک گروه تشریفاتی این کار را انجام دهیم به این شکل که  برای تمامی مهمانان کارت دعوت‌هایی ارسال می‌شود که هر مهمان بارکد مخصوص به خود را دارد و می‌تواند با راهنمایی دوستان در جایگاهی که برایش تعریف ‌شده است حضورداشته باشد.

گودرزی در پایان صحبت‌های خود با اعلام اینکه دوشنبه ۲۳ مردادماه کاندیداهای جشن معرفی می‌شوند، عنوان کرد: به طور کلی سعی کردیم تا داوری‌ها در این جشن کاملا تخصصی برگزار شود.

در ادامه نشست یازدهمین جشن منتقدان جواد طوسی رییس شورای انجمن منتقدان در مورد ضرورت‌های برگزاری جشن منتقدان گفت:‌ یکی از ضرورت‌های این جشن‌ها مستقل بودن دبیر جشن و اختیار عمل کامل داشتن است. ما در یک دوران گذار هستیم و جدا از همفکری‌هایی که با مدیرعامل خانه سینما و دیگر دوستان صورت گرفت و بنیه مالی را در اختیار ما گذاشتند و امید است که سازمان سینمایی هم از ما حمایت کند. با این حال هنوز در وضعیت تثبیت‌شده‌ای نیستیم و ممکن است ناخودآگاه یک فرد را در نقطه انفعالی قرار دهیم. متأسفانه جامعه ما در یک وضعیت غیرقابل پیش‌بینی قرار گرفته و جدا از لزوم باشکوه‌تر برگزار شدن این جشن، آبروداری آن است.

وی خاطرنشان کرد: این جشن می‌تواند آرای مستقل خود را داشته باشد که تلاش زیادی در این زمینه صورت گرفته است و تفاوت زیادی را در روز جشن خواهید دید. باید بپذیریم جشن در شرایطی برگزار می‌شود که در یک دوران گذار به سر می بریم.

علی علایی در ادامه نشست در تشریح فعالیت های بخش آکادمی انجمن در جشن یازدهم انجمن منتقدان گفت: امسال ششمین سال است که جشن را به صورت آکادمیک برگزار می‌کنیم. ما یک آیین‌نامه داخلی داریم که اگر فیلم‌های مهم دیده نشده‌ افراد زیاد باشند، رأی آن‌ها قابل قبول نیست؛ زیرا باید عدالت و انصاف برقرار شود. این کار دو ماه و نیم طول کشید و امسال به خاطر کم شدن رشته‌ها داوری با مشکلات کمتری مواجه بود. بخش صدا را هم به دلایلی که دوست نداریم گفته شود، حذف کردیم و اکنون ۱۳ رشته ارزیابی شده‌اند.

مسئول بخش آکادمی انجمن با اشاره به اینکه ۳۵۲ هنرمند ارزیابی شده‌اند، گفت:‌ امسال ۵۱ اسم و امتیاز در بخش مکمل بازیگر مرد بررسی شدند و این واقعا حجم بالایی است. هر سال سوءتفاهم‌هایی در زمینه رأی‌گیری و دسته‌بندی آن‌ها صورت می‌گیرد که من قول می‌دهم چون آراء دوستان پیشکسوت و باسابقه متفاوت از آراء افراد کم سابقه‌تر است که باید حداقل چهار سال سابقه فعالیت در حوزه انتقاد و نویسندگی داشته باشند، در دسته‌بندی‌های خاص خود بررسی می‌شوند.

اسماعیل میهن ‌دوست که به‌ عنوان بازرس انجمن مشغول فعالیت است نیز طی سخنانی کوتاه گفت: ما بر اساس آنچه در آیین‌نامه خود جشن مشخص‌شده است و در آئین‌نامه انجمن نیز مطرح‌شده نظارت کردیم.

علی باقری طراح پوستر جشن یازدهم نیز بیان کرد: طراحی پوستر برای انجمن منتقدان کار بسیار سختی است و امیدوارم که بخش پوستر و عکس هم جزو بخش جوایز این جشن بزرگ سینمایی

قرار بگیرد.