امروز 30 تیر 1397 - ساعت 00:07
تا پایان سال 79صورت می گیرد؛

طرح بزرگ گاز رسانی به ۲۴۰۰روستای آذربایجان غربی

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی از گازرسانی به دو هزار و ۴۰۰ روستای استان تا پایان سال ۹۷ خبر داد.

علیرضا شیخی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در صورت مساعدت مسئولان استان مردم تمام این ۲ هزار و ۴۰۰ روستا در استان تا سال ۹۷ از نعمت گاز بهره مند خواهند شد افزود: در این راستا امسال با گازرسانی به ۴۱۰ روستامیزان بهره مندی روستائیان استان از گاز طبیعی به ۹۰ درصد خواهد رسید.

وی با اعلام اینکه علاوه بر این ۴۹۱ روستا، گازرسانی به ۷۰۰ روستای دیگر هم در دست مطالعه، طراحی و پیمان سپاری است گفت: از ابتدای سال ۹۶ تا به امروز نزدیک به ۴۰۰ کیلومتر شبکه گذاری گاز طبیعی در استان اجرا شده است.

شیخی اعتبار مصوب شده برای گاز رسانی به روستاهای استان را ۴۰۷ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در صورت همراهی و مساعدت نمایندگان مردم استان در مجلس، با اخذ وام از بانکها می توان عملیات گازرسانی به روستاها را تسریع کرد.

شیخی اظهارداشت: در مجموع در کل استان بیش از ۱۰ هزارو ۹۰۰ کیلومتر شبکه گاز طبیعی و خط انتقال اجرا شده است تا این نعمت خدادادی به شهر ها و روستاها برسد.

وی خانوار روستایی بهره مند از گاز طبیعی در استان آذربایجان غربی را ۱۳۴ هزار و ۹۰۰ خانوار عنوان و ابراز امیدواری کرد: با تامین به موقع اعتبارات و همکاری نهادها و ارگانها و همچنین در راستای برنامه های دولت بتوانیم همه هزار و ۶۰۹ روستای بالای بیست خانوار استان را از نعمت گاز طبیعی بهره مند سازیم.

شیخی به عملیات گاز رسانی به ۳۱۰ روستا در شهرستانهای ماکو چالدران شوط و پلدشت هم اشاره کرد و گفت: تا پایان امسال ۲۱۰ روستا در این شهرستان گاز رسانی شده و ۱۰۰ روستای دیگر هم در این چهار شهرستان تا پایان سال ۹۷ گاز دار خواهند شد.

مدیر عامل شرکت گاز استان آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: با اتمام گاز رسانی به ۴۱۰ روستا تا پایان سال ۹۷ میزان بهره مندی مردم از گاز در مناطق روستایی شمال استان به ۹۰ درصد خواهد رسید.

شیخی اعلام کرد: در استان ۶۱۳ روستا از نعمت گاز بهره مند بوده که با اتمام گاز رسانی به ۴۹۱ روستا در استان تا پایان سال ۹۷ میزان بهره مندی مناطق روستایی از گاز از ۴۸ درصد به ۶۳ درصد خواهد رسید.

وی در خصوص نقش گاز طبیعی در توسعه صنعتی استان افزود: با گازرسانی به ۵۴۸ واحد صنعتی و مصرف عمده شرکت گاز استان آذربایجان غربی موتور محرکه توسعه این استان است که با تامین سوخت مورد نیاز صنایع از طریق گاز طبیعی ارزان، هزینه های تولید کاهش و بازگشت سرمایه و افزایش سود بیشتر می شود که این امر به سرمایه گذاری های مجدد و به تبع آن اشتغالزایی می انجامد.

مدیر عامل شرکت گاز استان آذربایجان غربی گفت: هم اکنون نزدیک به ۵۰ درصد خودروهای استان نیز ازگاز طبیعی استفاده

می کنند که این خودروها سوخت خود را از ۱۱۷ جایگاه CNG استان

تامین می کنند.

وی اضافه کرد: ۲۰ شهرک صنعتی استان سوخت خود را از گاز طبیعی تامین می کنند که این امر نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا و آلاینده های زیست محیطی و همچنین رشد و توسعه استان دارد.