امروز 26 تیر 1397 - ساعت 14:06

تهران

تهران؛

در انتظار آلوده‌ترين زمستان

یک کارشناس برنامه ریزی شهری معتقد است: آلودگي شديد هواي تهران در زمستان هاي چند سال اخير كه يكي از عوامل آن پديده اينورژن يا وارونگي دماست، به سمت تبديل شدن به يك فاجعه زيست محيطي در زمستان امسال پيش مي رود.

شهرام جبارزادگان می گوید: تهران در فهرست آلوده ترين و پرترافيك ترين شهرهاي جهان قرار دارد و آلودگي هواي ناشي از آلايندگي خودروها، يكي از مهم ترين دلايل مرگ و مير در تهران محسوب مي شود. آلودگي شديد هواي تهران در زمستان هاي چند سال اخير كه يكي از عوامل آن پديده اينورژن يا وارونگي دماست، به سمت تبديل شدن به يك فاجعه زيست محيطي در زمستان امسال پيش مي رود.

وی ادامه داد:معمولاً تابستان ها، فصل كم ترافيك تهران بود اما تابستان امسال، ترافيك تهران تشديد شده و اضافه شدن يك صد هزار دستگاه خودروي جديد به معابر تهران در هر فصل و افزايش ٩ درصدي مصرف بنزين در تهران نسبت به سال گذشته از علل شدت گرفتن ترافيك تهران است.

این کارشناش با اشاره به اینکه از همين امروز مي توان پيش بيني كرد كه زمستان امسال، هواي آلوده تري در انتظار تهران باشد بیان کرد: چنين شرايطي، لزوم استفاده از ابزارهاي كنترلي براي كاهش استفاده از خودروي شخصي و كاهش مصرف بنزين را پيش از فرا رسيدن فصل سرما، دوچندان كرده است.

وی افزود: اگر با همين ساختار به استقبال زمستان برويم، با توجه به نامناسب بودن سيستم حمل و نقل عمومي و ناكافي بودن ناوگان حمل و نقل شهري، به يقين بر تعداد قربانيان آلودگي هوا افزوده خواهد شد و از اين رو، به جاي اجراي شوهاي خياباني، بايد به فكر به كار گيري ابزارهاي كنترلي براي پيشگيري از فاجعه پيش رو باشيم. از همين امروز به فكر زمستان باشيم.

 

شناسایی٩٩٣ نقطه نا ایمن

در بازار تهران

شهردار منطقه 12 تهران از شناسایی 993 نقطه نا ایمن در بازار تهران خبر داد.

عابد ملکی با اشاره به اینکه کمیته تخصصی ایمنی برای بازار تهران تشکیل شده است، گفت: در این کمیته تخصصی معاون دادستان تهران، شهردار و قائم مقام منطقه ۱۲، نمایندگان سازمان‌های آتش نشانی و مدیریت بحران، اوقاف، میراث فرهنگی، اتاق اصناف و مدیران شرکتهای خدمت رسان شامل آب و برق و... حضور دارند.

وی با بیان اینکه این کمیته به منظور دستیابی به راهکارهای افزایش ایمنی در بازار بزرگ تهران تشکیل شده است، تصریح کرد: سازمان آتش نشانی در بازدیدهای مختلف، موارد متعدد عدم ایمنی در بازار همچون وجود کابل‌های غیر مجاز برق ، انشعابات غیر مجاز آب و ضرورت تکمیل شبکه فاضلاب در بازار را احصاء کرد و همچنین در بررسی‌ها ضرورت‌هایی همچون جمع آوری و رفع سد معبر در ورودی سراها و دالان ها با توجه به بحث میراثی بازار مورد تاکید قرار گرفت.

شهردار منطقه 12 با بیان اینکه طی جلسات مختلف ۹۹۳ نقطه ناایمن در بازار تهران شناسایی شد، گفت: در بازار تهران تعداد ۴۰ پلاک، سرا و دالان در اولویت شماره یک خطر قرار گرفته‌اند که علاوه بر آموزش به مالکان و کسبه آن، کلیه اقدامات لازم در خصوص تشکیل پرونده قضایی آنها هم صورت گرفت تا در صورت عدم رعایت موارد ایمنی نسبت به پلمب اقدام شود.

وی با بیان اینکه معاون دادستان تهران از روند ایمن سازی و اقدامات صورت گرفته در ۱۰ سرا بازدید و در جریان روند اقدامات در دست اجرا از سوی منطقه قرار گرفت ادامه داد: معاون دادستان تهران همچنین از پاساژ طلا و جواهر «حکیم هاشمی» که حکم پلمب آن توسط شهرداری صادر شده بازدید کردند و قرار شد ظرف هفته جاری اقدام قضایی آن صورت گیرد.