امروز 2 تیر 1397 - ساعت 17:58

خبر

دلایل سفر وزیر کشور عراق

به ایران اعلام شد

وزیر کشور عراق بعد از ظهر شنبه پیش از ترک بغداد، با اعلام اینکه« روابط بغداد-تهران ، روابطی راهبردی است»، اعلام کرد که در جریان سفرش به ایران، یک یادداشت تفاهم با همتای ایرانی خود در خصوص زیارت اربعین حسینی امضاء خواهد کرد.

قاسم الاعرجی وزیر کشور عراق در گفت وگو با ایرنا، سفرش به تهران را سفری رسمی اعلام کرد و گفت که در جریان این سفر علاوه بر بحث و تبادل نظر پیرامون روابط دوجانبه و منطقه ای ، در زمینه تدابیر لازم برای زیارت اربعین حسینی و ارائه تسهیلات و بررسی راه های حرکت زائران و نیز تامین امنیت آنان، با طرف ایرانی خود بحث و تبادل نظر خواهد کرد.وی ، افزود: در پایان مذاکرات تهران، پیرامون همکاری ها در خصوص زیارت اربعین، یک یادداشت تفاهم با وزیر کشور ایران امضاء خواهیم کرد.الاعرجی در خصوص بحث ها پیرامون بازگشایی مرز خسروی نیز گفت که بی شک نگاه ما در قبال درخواست های ایران در ارتباط با اربعین، بویژه در ارتباط با حرکت زائران، مثبت و تعاملی است.

 

گفتگوی تلفنی لاوروف و عادل الجبیر

وزرای خارجه روسیه و عربستان دیروز (شنبه) در تماس تلفنی درمورد توسعه روابط دوجانبه میان مسکو و ریاض و راه‌های حل و فصل بحران‌ها در منطقه خاورمیانه گفتگو کردند.به گزارش اسکای نیوز، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در این تماس درخصوص توسعه روابط عربستان و روسیه گفتگو کردند.لاوروف و الجبیر بر پیشبرد روابط جامع میان روسیه و عربستان در راستای تحقق منافع بلندمدت میان دو کشور که به تضمین صلح و ثبات در منطقه و جهان کمک کنند، تاکید کردند.این دو وزیر بر لزوم ادامه گفتگو درمورد حل بحران‌ها در منطقه خاورمیانه نیز تاکید کردند.

 

زیباکلام با قرار وثیقه آزاد شد

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران که به اتهام نشر اکاذیب به دادستانی تهران احضار شده بود دیروز ۲۱ مرداد ماه پس از مراجعه و بازپرسی، با قرار وثیقه آزاد شد. به گزارش ایران آنلاین، زیباکلام در باره‌ی جزییات باز پرسی گفت: بعد از دو سه ساعت بازپرسی به من تفهیم اتهام شد و پرونده به دادگاه فرستاده شد. من متهم به توهین به قوقضاییه و تشویش اذهان عمومی شناخته شدم که مبنای اتهام، مصاحبه‌ی بنده با رادیو آلمانی «دویچه وله» بود. قرار مجرمیت صادر شده و حالا دیگر قاضی در دادگاه تصمیم خواهد گرفت. وی افزود: بازپرس پرونده، «آقای قاسم زاده»، بسیار همکاری کردند و در عین حال به بررسی و تفهیم اتهام پرداختند. از منظر حقوقی بسیار با تجربه عمل کردند، به هر حال مشخص بود ایشان آن طرف میز و بنده نیز این طرف میز هستم اما نهایت احترام را برای من به عنوان یک استاد دانشگاه قایل بودند.