امروز 26 تیر 1397 - ساعت 14:05

9 راس دام دریده شدند

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اظهار کرد: یک قلاده گرگ در حوالی منطقه حسام آباد شهرستان بهار از توابع استان همدان بامداد روز جمعه با ورود به یک آغل 9 راس گوسفند را درید.

مهدی صفی خانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این گرگ به علت نامناسب بودن وضعیت آغل و کوتاه بودن دیوار آن ساعت پنج صبح روز جمعه به راحتی وارد محل نگهداری گوسفندان شده بود.

وی اضافه کرد: این حیوان پس از ورود به داخل آغل به 10 راس گوسفند حمله کرد و موجب شد 9 راس گوسفند تلف و یک راس به شدت زخمی شود.

صفی خانی اضافه کرد: پس از حمله این گرگ و بروز نگرانی در اهالی منطقه، تیم های حفاظت محیط زیست اقدام به گشت زنی در حوالی مناطق حسام آباد برای گرفتن گرگ کردند.

وی ادامه داد: با وجود بیش از 24 ساعت گشت زنی توسط یگان حفاظت محیط زیست تاکنون اثر و رد پایی از گرگ مشاهده نشده است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان انتشار اخباری مبنی بر پلاک دار بودن گرگ را تکذیب کرد و بیان کرد: با توجه به اینکه مشکلی در زمینه گونه گرگ از نظر جمعیتی وجود ندارد بنابراین نیازی به مدیریت جمعیت و پلاک دار کردن آنها نیست.

صفی خانی تاکید کرد: برخی ادعا می کنند که گونه گرگ توسط عوامل محیط زیست در منطقه رها سازی شده که این باور غلط نیز تکذیب می شود.

به گفته وی مهمترین علل حضور گرگ در جوامع انسانی و حمله به گله و انسان ، از بین رفتن زیستگاه این جانوران است.

صفی خانی افزود: تجاوز انسان به طبیعت، تبدیل زیستگاه حیوانات به مزارع و باغات موجب کاهش طعمه در طبیعت و فشار گرسنگی به حیوانات از جمله گونه های درنده شده است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان بیان کرد: از بین رفتن هرم غذایی و کاهش تنوع گونه ای حمله گرگ به جامعه انسانی را اجتناب ناپذیر کرده و باید بدانیم که این تعارض محصول عملکرد نامناسب انسان است.