امروز 26 تیر 1397 - ساعت 14:04
اظهارات غیر مسئولانه داورزنی دردسر ساز شد

خبرهای بدی از زوریخ به گوش می رسد

از زوریخ خبر می رسد فیفا خواستار توضیح مسئولان فدراسیون فوتبال ایران در مورد کنار گذاشته شدن مسعود شجاعی و احسان حاج صفی از تیم ملی است.

در حالیکه واکنش ها به محرومیت دو ملی پوش ایرانی به دلیل بازی برابر نماینده اسرائیل ادامه دارد، روز جمعه از زوریخ خبر رسید که فیفا خواستار توضیح مسئولان فدراسیون فوتبال ایران در مورد کنار گذاشته شدن مسعود شجاعی و احسان حاج صفی از تیم ملی است.

طبق مقررات فیفا تصمیمات سیاسی در فوتبال از سوی فدراسیون های کشورهای عضو مجاز نیست و فدراسیون هایی که به این موضوع بی توجهی نشان دهند با مجازات تعلیق روبرو خواهند شد. رویترز در ادامه این گزارش چنین آورده است: تعلیق یک فدراسیون به معنای محرومیت تیم‌های ملی و باشگاهی آن کشور از رویدادهای بین‌المللی است.

در همین ارتباط یکی از مسئولان فیفا نیز در ایمیلی به خبرگزاری رویترز با تاکید بر لزوم مستقل بودن فدراسیون فوتبال کشورهای عضو از دولت ها، یادآور شد که «فیفا در حال رصد این موضوع - حذف احسان حاج صفی و مسعود شجاعی از تیم ملی - است و از مسئولان فدراسیون فوتبال ایران خواهان ارائه توضیحات بیشتری است. او اضافه کرده در حال حاضر نمی‌توانیم پیرامون این موضوع اظهارنظر کنیم.»

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه چاپ آلمان اما پا را فراتر گذاشته و ضمن پرداختن به این گزارش در یادداشتی از فیفا خواسته به بهانه دخالت سیاست در فوتبال، تیم ایران را از حضور در جام جهانی روسیه محروم کند

اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال در موارد متعددی به برخورد با ورود نهادهای دولتی و فشارهای سیاسی اشاره دارد و فدراسیون‌های عضو، متعهد به مستقل بودن و جلوگیری از هر نوع دخالت سیاسی هستند. با توجه به این موارد، به نظر می‌رسد که با اعلام رسمی محرومیت مسعود شجاعی و احسان حاج صفی، دوباره سایه تعلیق بر سر فوتبال ایران افتاده است.

مسعود شجاعی و احسان حاج صفی دو بازیکن ملی‌پوش تیم پانیونیوس بعد از هم‌گروهی تیم‌شان با مکابی رژیم صهیونیستی، در بازی رفت در تلاویو، حاضر نشدند اما برای بازی برگشت، باشگاه این دو بازیکن را وادار به حضور در زمین کرد. بعد از این اتفاق، گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره آینده این دو بازیکن صورت گرفت که در نهایت، اواخر هفته گذشته محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد که «شجاعی و حاج صفی خط قرمز نظام را زیر پا گذاشتند و دیگر جایی در تیم ملی فوتبال ایران ندارند».

بعد از این اظهانظر، رسانه‌های مختلف جهان از جمله AS، نیویورک تایمز، رویترز و ... از احتمال تعلیق فوتبال ایران به دلیل دخالت دولت در این رشته خبر دادند؛ اتفاقی که حدود ۱۰ سال قبل و با برکناری محمد دادگان از ریاست فدراسیون فوتبال رخ داد و فیفا هم به سرعت ایران را از حضور در تمام رقابت‌های بین‌المللی محروم کرد.

یکی از سخنگوهای فیفا در رابطه با همین موضوع با خبرگزاری رویترز به صحبت پرداخت و درباره اظهارات مسئولان وزارت ورزش و جوانان ایران درباره مسعود شجاعی و احسان حاج صفی، گفت‌:«ما موضوع را به دقت بررسی می‌کنیم و از فدراسیون فوتبال ایران خواسته‌ایم که درباره این موضوع به ما توضیح دهد.

یک مقام فیفا گفت: در حال‌ حاضر هیچ اظهارنظری نمی‌خواهیم انجام دهیم و منتظر پاسخ فدراسیون فوتبال ایران خواهیم ماند.»

اساسنامه فیفا در موارد مختلفی فدراسیون‌ها را ملزم به تبعیت از قوانین کرده که مهم‌ترین آنها عدم دخالت ارکان سیاسی کشورها در مسائل فوتبالی است و در یکی از بندها عنوان کرده که این اتفاق برابر با تعلیق از مسابقات بین‌المللی است.با توجه به قوانین متعددی که فیفا در برخورد با ورود نهادهای دولتی و فشار سیاسی دارد، فدراسیون فوتبال ایران برای جلوگیری از تعلیق - که تبعات آن متوجه تمام فوتبال ایران از جمله تیم ملی که به جام جهانی رفته و پرسپولیس که به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده، می‌شود - پاسخ مناسبی را به سوالات ناظران فیفا بدهد تا سایه تعلیق از سر فوتبال ایران کنار برود.