امروز 26 تیر 1397 - ساعت 13:49
سمیه محمودی عضو کمسیون اجتماعی مجلس

استارت‌آپ‌ها از فرصت تا خلق موقعیت

استارت‌آپ‌ها از فرصت تا خلق موقعیت

طی یک ماه گذشته تغییر و تحولات گسترده‌ای در موضوع استارت آپ ها در کشور رخ داده است تا این روزها کمتر کسی باشد که در این خصوص موضع گیری خاص و روشنی درباره ماجرا و رفتار برخی شرکت‌ها در قبال استارت آپ ها مطرح نکرده باشد؛ موضوعی که می طلبد تا هرچه سریعتر مسئولان ذی ربط دولتی و چه بسا نمایندگان کشور در دستگاه دیپلماسی و وزارت ارتباطات و فناوری راه حل مناسبی برای حل بنیادین و ریشه‌ای آن با طرف های خارجی خود داشته باشند.

بر همین اساس پر بیراه نیست که از همین حالا و در کنار اقداماتی که دولت خود را متولی آن می داند، شرکت ها و موسسات داخلی ظرفیت هایی را برای برون رفت از تکرار چنین مسائل احتمالی در آینده بیاندیشند.

طبق آمارهای موجود سهم اشتغال دربخش خدمات نزدیک به 50 درصد است و از آنجایی که این بخش بیشترین میزان را داراست می‌توان با کمک از استارت آپ ها دربخش خدمات اشتغالزایی زیادی صورت داد به شرط آنکه از سوی دولت این مشاغل مورد حمایت قرار بگیرند.

یکی از مهم ترین مزیت مشاغل نوپا به دیگر مشاغل آن است که هزینه راه اندازی بسیار کمی دربر دارد و همچنین درآمد های بالایی برای سرمایه گذاران درپی خواهد داشت بنابراین این موارد انگیزه های مناسبی برای جوانان نخبه و صاحب فکر ایجاد می کند تا با راه انداختن کسب وکارهای جدید هم به تولید کشور کمک کرده و هم سود سرشاری از آن نصیب خود کنند.

استارت آپ ها درزمینه صنایع دستی و گردشگری توان بالایی درجذب گردشگر دارند و می توان از پتانسیل آنان دراین رشته ها نیز استفاده کرد چرا که ارزش افزوده بالایی تولید خواهند کرد و چنانچه مورد حمایت قرارگیرند تاثیرات چشمگیری درحوزه های مختلف اقتصادی خواهند گذاشت .

ماهیت استارت آپ ها به طور کامل آنطور که باید و شاید درجامعه جا نیفتاده است و هنوز بسیاری از استان ها به این مباحث آشنایی ندارند برای مثال کلان شهر اصفهان به تازگی با مشاغل استارت آپی آشنا شده و این درحالی است که بسیاری از مراکز استان ها و کلان شهرهای دیگر نیز از این موضوع اطلاع چندانی ندارند که این امر نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق‌است .