امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:15

امروز دین و دینداری از ناحیه تندروها در خطر است

عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: دین اخلاق و محبت چه بدی داشت که رهایش کردیم؟ حدود 40 سال با هم بودیم. چرا همدیگر را دوست نداریم و به همدیگر محبت نمی کنیم؟ این جلسات برای همین است. در فضای مجازی به جای لو دادن افراد، قهرمان های اخلاقی را بشناسانیم؛ گرچه خیلی از قهرمانان اخلاقی ما چنان بزرگ هستند که تاب دیدن آنها را ندارند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد مقدم در هیأت عزاداری بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه تحول در اندیشه دینی لازم است، تأکید کرد: امروز دفاع از اصل دین بر ما فرض است. جامعه ما به گونه ای دچار تنش ها و مشکلات است و بیرون از این جامعه به نوعی دیگر درگیر چالش است. ما امروز وظیفه داریم از اندیشه و عقیده دینی حمایت کنیم. اندیشه دینی گرفتار اندیشه جریان افراطی و تندرو است که برای هویت سازی دست به هر کاری می زند. آنچنان تندی و افراط شکل گرفته که غیر از خودش را مسلمان نمی داند.وی افزود: عده ای هم تندرو نیستند و متحجر هستند و با هر چیز نویی برخورد می کنند. این نگاه ایجاب می کند که ما تغییر و تحول در اندیشه دینی داشته باشیم. اگر نگاه ما به دین اصلاح شده و عمیق نباشد خود آن فاجعه است.

عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه وقتی سخنان برخی هم لباسی هایم را در صداوسیما درباره دین می بینم و می شنوم خجالت می کشم، اظهار کرد: اگر دین انسانی تفسیر شد حتی برخی از قواعد و ضوابط آن قابل چینش جدید است. اصول و عقاید در اسلام ثابت است و برخی از احکام فقهی اسلامی جنبه ثابتات ندارد یعنی بر اساس شاخص ها تفسیر می شود.