امروز 4 مهر 1397 - ساعت 09:07
ادامه اختلافات درباره فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد؛

محمودی شاه نشین: تناقض های زیادی در ماجرا وجود داشت

ادامه اختلافات درباره فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد؛ محمودی شاه نشین: تناقض های زیادی در ماجرا وجود داشت

همچنان اختلاف نظرات درباره ادامه فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد ادامه دارد. طبق آخرین اخبار براساس دستور موقت فعلا حکم تعلیق موقت سپنتا نیکنام صادر شده است و رییس شورای شهر یزد برای بررسی های بیشتر برای او مدت زمانی را به عنوان مرخصی در نظر گرفته است تا در صورت لزوم بتوان مقدمات بازگشت نیکنام را به شورای شهر فراهم کرد؛ مساله ای که سرآغاز آن به ابلاغیه شورای نگهبان و مشخصا آیت الله جنتی دبیر آن شورا در حین برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها مربوط می شود و در نهایت توقف فعالیت نیکنام در شورای شهر یزد همچنان محل اختلافی بین مراجع اجرایی و نظارتی انتخابات با شورای نگهبان است. همچنانکه رییس هیات مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا ضمن ارائه توضیحاتی درمورد ابلاغیه شورای نگهبان درمورد نامزدهای غیرمسلمان که یک‌ماه پیش از برگزاری انتخابات صادر شد، تاکید کرد: در آن مقطع تناقض‌گویی‌های بسیاری وجود داشته و رییس مجلس هرگز دستوری مبنی بر رد این ابلاغیه صادر نکرده است.

روز گذشته محمد محمودی شاه‌نشین در واکنش به این‌که آیا هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا قصد ندارد موضوع لغو عضویت سپنتا نیکنام را پیگیری کند، با بیان این‌که کار هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها پس از ارائه گزارش به رییس مجلس به اتمام رسیده است، گفت: درصورت بروز مشکلاتی همچون مساله مربوط به نماینده زرتشتی شورای شهر یزد، شوراهای حل اختلاف ورود خواهد کرد.

وی افزود: البته امکان دارد یک مورد خاص به کمیسیون اصل ۹۰ یا کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس ارجاع شود. اما کار هیات مرکزی نظارت بر انتخابات رسماً به پایان رسیده و صرفاً اگر یک دعوی حقوقی در دادگاه تشکیل شود ممکن است مرجع قضایی برای دسترسی به سوابق به ما مراجعه کند.

رییس هیات مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در مجلس تاکید کرد: پیگیری این مسائل از ۲ مسیر قانونی میسر خواهد بود که از طریق مراجعه به شورای حل اختلاف استان‌ها و شورای حل اختلاف عالی انجام می‌شود. قانون به این شوراها جایگاه داده و می‌توانند موضوع را رسیدگی کنند.

به گزارش ایلنا، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در پاسخ به این سوال که چرا باوجود دستور رییس مجلس مبنی بر رد ابلاغیه شورای نگهبان در ممانعت از ورود نمایندگان مذاهب مختلف به شوراهای شهر و روستا، حکم لغو عضویت نماینده زرتشتی شورای شهر یزد تایید شد، گفت: آقای لاریجانی، رییس مجلس هرگز دستوری مبنی بر رد ابلاغیه شورای نگهبان نداده است. آقای لاریجانی درخواست کرد که این مسئله در بحث قوانین بررسی شود. باتوجه به آن‌که در آن زمان تایید صلاحیت نامزدها به اتمام رسیده بود و این ابلاغیه عملاً قابلیت اجرایی نداشت، مجلس و رییس مجلس امکان ورود نداشت.وی در پاسخ به این سوال که آیا در آن مقطع صدور ابلاغیه ازسوی دبیر شورای نگهبان به‌لحاظ قانونی ممکن بود، گفت: این مسئله به خود شورای نگهبان مربوط است اما ما در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در دوره پنجم به‌لحاظ قانونی در آن مقطع زمانی عملاً نمی‌توانستیم به پرونده ورود کنیم.

رییس هیات مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا همچنین در واکنش به این پرسش که آیا شورای نگهبان به‌لحاظ قانونی امکان ورود به حیطه نظارت بر انتخابات شوراها را دارد یادآور شد: بنابر ماده ۵۹ قانون اصلاحی شوراها در این رابطه صراحت دارد که هنگامی که هیات نظارت در شهر یا استان، صلاحیت یک نامزد را تایید می‌کند، شوراها هیات مرکزی یا هیچ هیات نظارتی امکان ردصلاحیت نامزدها را ندارد. البته اگر هیات‌های شهر یا استان صلاحیت نامزدی را رد کند، هیات مرکزی می‌تواند با بررسی مجدد پرونده، حکم به تایید صلاحیت آن نامزد بدهد اما رویه بلعکس ممکن نیست. وی ادامه داد: شورای نگهبان در آن مقطع خواستار تغییر قانون نظارت شده بود که قاعدتاً این درخواست باید به رییس مجلس ابلاغ می‌شد و رییس مجلس هم موضوع را برای رسیدگی به مجریان قوانین ابلاغ می‌کرد و عملاً این مسئله ارتباطی به هیات مرکزی نظارت نداشت.

عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ به این سوال که مشخصاً واکنش رییس مجلس در آن مقطع نسبت به ابلاغیه شورای نگهبان چه بوده است، گفت: رییس مجلس همان زمان ابلاغیه شورای نگهبان را به اداره قوانین مجلس و مجموعه دولت ارسال کرد اما دقیقاً نمی‌دانم که در ادامه چه اتفاقی افتاد.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این‌که باتوجه به صراحت اصل ۸۴ قانون اساسی درمورد این‌که نمایندگان مجلس، نماینده تمام ملت بوده و در قبال تمامی مردم کشور مسئولند، چگونه امکان ورود نمایندگان مذاهب مختلف به مجلس میسر است، گفت: حاکم شدن با نمایندگی متفاوت است. اختیاراتی که شورای شهر درخصوص اداره شهرها برعهده دارند، با اختیارات نمایندگان در قبال کشور متفاوت است.

محمودی شاه‌نشین با بیان این‌که شخصاً نظر خاصی در این رابطه ندارد، تاکید کرد که قانون در این رابطه صراحت دارد و در پایان گفت: نمایندگان نمی‌توانند رییس‌جمهور یا وزیر انتخاب کنند اما اعضای شورای شهر مسئول انتخاب شهردار بوده و به‌نوعی بر امور

حاکمیت دارند.