امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:18
رییس سازمان بازرسی کل کشور:

باید در خصوص رانت قانون وضع شود

رییس سازمان بازرسی کل کشور: باید در خصوص رانت قانون وضع شود

 

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در خصوص رانت، قانونی نداریم و باید کمک کنیم تا در این زمینه قانون وضع شود. به گزارش ایسنا، قاضی ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سی و ششمین سالگرد تاسیس این سازمان با اشاره به آمبودزمان‌های انجام شده در این سازمان خاطرنشان کرد: با 10 کشور در این زمینه تفاهمنامه امضا کردیم و سعی کردیم تمام تجربه‌های آنها را استفاده کنیم و یافته‌های آنها را به قسمت ترجمه سازمان بیاوریم و پس از تالیف آنها را به استان‌ها ارسال کنیم. اگر به همین روال پیش رویم می توانیم کل یافته‌های جهان را در اختیار بگیریم و هر جا فسادی اتفاق افتاد سازمان ما بتواند ناظر بر آن باشد و پیش از منجر شدن به پرونده کیفری از آن پیشگیری شود. در همه استان‌ها و هم در مرکز چالش‌ها و دام‌های مقابل افراد را احصا کردیم و آن را به شوراها ابلاغ نمودیم. اعضای سازمان نیز حضوری با شوراها و شهردارها صحبت کردند. اخیرا شورای شهر و شهردار تهران تمام یافته‌های ما را به صورت مصوبه ابلاغ کردند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: نمونه‌ای از این مصوبات این بود که برای مثال برخی قراردادها باید مجدد تنظیم شوند یا هولوگرام‌هایی که مشکل اساسی داشتند مورد بررسی قرار گیرند. اداره کلی داریم که شبانه‌روز از طریق شماره تلفن 136 و ایمیل و فضای سایبری با مردم در ارتباط است و همه اطلاعات را می گیرند و اموری که جنبه کیفری دارد را به مراجع مربوط منعکس می کنیم و ظرف یک ماه پاسخ شاکی را ارسال می کنیم. اگر بخواهیم فرامین مقام معظم رهبری در خصوص تولید و اشتغال را عملی کنیم همه باید انسجام ملی داشته باشیم و به پای کار بیاییم. قطعا تمامی کشورهایی که با تحریم روبرو بودند مشکلاتی داشتند که ما با منسجم بودن می توانیم با افراد فرصت طلب برخورد کنیم و نگذاریم به بیت المال دست‌اندازی کنند.

قاضی سراج با بیان اینکه در حوزه خصوصی سازی متاسفانه از بدو خصوصی سازی در همه دولت‌ها آنطور که مدنظر مقام معظم رهبری و متن صریح قانون بود، به نتیجه نرسیدیم اظهار کرد: هپکو یک شرکت سودده بود و در آن انباشت سود داشتیم. اولین واگذاری در بورس در ازای هر سهام 350 تومان بود ولی در زمان واگذاری دوم این سهام 70 تومان یعنی یک پنجم سهام اولیه شد. 45 تا 50 نفر کارگر بیشتر نداشت. ده‌ها بدهی داشتند و در نهایت هپکو را با 1200 کارگر و حدود هزار میلیارد زیان انباشته به شخص دیگری واگذار کردند.

وی ادامه داد: در قانون داریم که به موجب خصوصی سازی در پنج سال یک مورد هم نباید تعدیل شود، اما متاسفانه تعدیل زیادی داشتیم که یکی از نمونه‌های آن شرکت فولاد خوزستان است. خصوصی سازی ما با این وضعیت روبرو است. برای نمونه تعداد زیادی پمپ بنزین در استان ها واگذار شدند که بیشتر از هزینه تولید از دولت هزینه بازسازی گرفتند و آن را زیر قیمت فروختند. با این روند هزینه‌های زیادی برای دولت ایجاد می شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه 800 هزار میلیارد تومان از بودجه کشور به شرکت‌های دولتی اختصاص دارد، گفت: 8 هزار میلیارد از این میزان بودجه دانشگاه ها و هیات امناست. بسیاری از فسادهایی که اتفاق می افتد در این 800 هزار میلیارد تومان است. برای نمونه دیروز گزارشی از یکی از دانشگاه‌های یک شهر کوچک به ما رسید که در آن یک کارپرداز 200 میلیون تومان و دیگری 500 میلیون تومان از یک دانشگاه کوچک اختلاس کرده‌اند.

وی گفت: در رابطه با رانت قانونی نداریم. باید کمک کنید در این زمینه قانون وضع شود و از شما انتظار داریم در وضع قانون کمک کنید. موضوع دیگر انحصارگری است که شورای رقابت هم در این خصوص تلاش هایی کرده است، اما در زمینه ضدرقابتی موفق نبوده است. همچنین در موضوع عدم شفافیت با وجود اینکه قانون دولت الکترونیک وجود دارد، اما متاسفانه شفافیت نیست.