امروز 2 مهر 1397 - ساعت 11:45
روایت پارسایی از توصیه ظریف و لاریجانی به نمایندگان در جلسه غیرعلنی:

نباید فریب خورد، در قبال برجام باید حساب شده عمل کرد

روایت پارسایی از توصیه ظریف و لاریجانی به نمایندگان در جلسه غیرعلنی: نباید فریب خورد، در قبال برجام باید حساب شده عمل کرد

بهرام پارسایی نماینده شیراز و سخنگوی فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی با همبستگی به روایتی از جلسه غیرعلنی نمایندگان مجلس با وزیر امور خارجه می پردازد؛ جلسه ای که بازتابهای زیادی در رسانه های کشور داشته است و در این خصوص به نظر می رسد که مجلس و دولت در تلاش هستند تا به یک نظر و موضع واحد در خصوص سیاست خارجه به ویژه برجام دست پیدا کنند. کما اینکه پارسایی نیز در این خصوص به ما می گوید که « یکی از توصیه هایی که آقای ظریف و همین طور آقای لاریجانی به نمایندگان مجلس داشتند که نباید در مباحث مختلف به ویژه در عرصه بین المللی و موضوعاتی مانند برجام احساسی و غیرکارشناسانه رفتار کنیم.»

اول از هرچیز درباره جلسه روز گذشته مجلس بفرمایید که چرا جلسه و دیدار نمایندگان با آقای ظریف به صورت غیرعلنی برگزار شد؟

جلسات غیرعلنی مجلس هر از چند گاهی و منوط به شرایط و وضعیت کشور یا منطقه یا عرصه بین الملل در موضوعات مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برگزار شده و طی آن از مسئول یا مسئولان مربوطه دعوت می شود که در خصوص آن توضیحاتی یا اطلاعاتی را خدمت نمایندگان مجلس ارائه کنند. بنابراین این بحث جدید یا عجیبی نیست که بگوییم چطور جلسه روز گذشته با حضور آقای ظریف به صورت غیرعلنی ادامه یافت. البته در این خصوص هیات رییسه نیز به عنوان مدیر جلسات صحن این اختیار را دارد که جلسات را به صورت علنی یا غیرعلنی برگزار کند ولی در مجموع نباید خیلی نسبت به مسائل حساس شد که چرا جلسات به صورت غیرعلنی برگزار می شود.

در این جلسه چه موضوعاتی مطرح شد و آقای ظریف درباره چه مسائلی صحبت کردند؟

در جلسه غیرعلنی آقای ظریف و نمایندگان مجلس بیشتر درباره موضوع برجام بحث و صحبت صورت گرفت و آقای ظریف در این خصوص پاسخگوی سوالات برخی نمایندگان بود. البته در کنار آن نیز مباحث و مسائلی مرتبط با منطقه مانند اتفاق همه پرسی اقلیم کردستان عراق نیز صحبت هایی به صورت جسته گریخته طرح شد ولی محور اصلی جلسه همان موضوع برجام بود.

چرا موضوع برجام دوباره برای مجلس آنچنان مهم شد که بخواهد درباره آن یک جلسه ویژه و غیرعلنی برگزار کند؟

اینکه چرا موضوع برجام به صورت غیر علنی برگزار شد شاید به دلیل این بود که اقدامات اخیر دولت ترامپ باعث شده بود تا برای برخی نمایندگان نسبت به سرنوشت برجام سوالات و دغدغه ها و نگرانی هایی مطرح شود و از همین رو تصمیم بر آن شد تا جلسه ای برای بررسی این مساله در مجلس برگزار شود.

آیا چنانچه جلسه به صورت علنی برگزار می شد، اتفاق خاصی رخ می داد؟ فکر می کنید غیرعلنی بودن این جلسه چه ویژگی منحصری داشت که نمایندگان تصمیم به این کار گرفتند؟

شاید به قول شما اگر جلسه به صورت علنی هم برگزار می شد اتفاق خاصی رخ نمی داد ولی قطعا مسئولان برگزاری این جلسه ملاحظاتی داشتند و بر اساس همین ملاحظات ترجیح دادند که جلسه به صورت غیرعلنی برگزار شود. البته مشخصا بحث هایی درباره منطقه و عرصه بین الملل همواره وجود دارد که می تواند حساسیت هایی داشته باشد.

آیا در این جلسه درباره محکومیت آقای دری اصفهانی صحبتی مطرح شد؟

خیر ، در خصوص مساله آقای دری اصفهانی و محکومیت ایشان صحبتی صورت نگرفت.

آیا مجلس قصد ورود به این مساله را ندارد؟

هنوز نمایندگان مجلس تصمیمی برای ورود به این مساله ندارند. البته شاید بتوان در آینده درباره این موضوع بررسی هایی را انجام داد ولی در حال حاضر نمایندگان مجلس تصمیمی برای ورود به این مساله ندارند که اگر زمانی نیز برای این اقدام تصمیماتی اتخاذ شود در وهله اول نیاز است که در این خصوص اطلاعاتی را کسب کنند و سپس از وزرا و مسئولان مربوطه بخواهند تا درباره آن توضیحاتی داده تا بتوان با علم به این توضیحات نسبت به مساله ورود کرد.

آیا مجلس طرح جدیدی را درباره برجام مصوب خواهد کرد؟

هنوز برای برجام تصمیم جدیدی در مجلس اتخاذ نشده است چون فعلا اقدامی صورت نگرفته است که بتوان متقابل با آن به مساله ورود کرد ولی قطعا چنان چه کشوری یا نهاد و یا سازمانی خارج از مرزهای جمهوری اسلامی بخواهد در قبال برجام یا هر موضوعی مرتبط با منافع ملی کشورمان اقدام یا تصمیماتی را عملی کند که در اثر آن منافع و خطوط قرمز ما تهدید شود قطعا مجلس به عنوان یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به آن موضع گیری خواهد کرد ولی فعلا اتفاقی رخ نداده است و مجلس بنایی ندارد که به موضوعات ورود متفاوتی داشته باشد. به ویژه آنکه ما باید مراقب آن باشیم که با اقدامات خود باعث به حاشیه راندن برجام یا منافع ملی نشویم.

طی سالهای اخیر همواره شاهد موج گسترده ای از اظهارنظرها درباره برجام از سوی نمایندگان بودیم که بعضا این اظهارنظرات تبعاتی را برای وزارت خارجه یا روند مذاکرات هم داشته است. آیا در جلسه غیرعلنی به این مساله اشاره شد که نباید درباره برجام بحث های غیرتخصصی مطرح شود؟

بله بحث هایی صورت گرفت. در این جلسه هم آقای ظریف و هم تعدادی از نمایندگان و هم هیات رییسه مجلس و هم شخص آقای لاریجانی به صورت جدی در این خصوص صحبت هایی را مطرح کردند و تاکید بر آن داشتند که باید در موضوع برجام اتفاق نظر داشت و اجازه ندهیم که با رفتارهای خودمان منافع ملی مان را در برجام تحت تاثیر قرار دهیم و مسائل اصلی را به حاشیه برانیم. ما نباید فریب بازی دیگران را بخوریم و بایستی در موضوعات مختلف چنان رفتار حساب شده و دقیقی داشته باشیم که در عین قانع کردن دیگران بهانه ای به دست دشمنان ندهیم . در واقع یکی از توصیه هایی که آقای ظریف و همین طور آقای لاریجانی به نمایندگان مجلس داشتند همان طور که شما مطرح کردید این بود که نباید در مباحث مختلف به ویژه در عرصه بین المللی و موضوعاتی مانند برجام احساسی و غیرکارشناسانه رفتار کنیم.