امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:16

اخبار کوتاه

روسای قوا حرف‌شان را در جلسات خصوصی بیان کنند

ایسنا: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از اظهارات اخیر روحانی و آملی‌لاریجانی در پاسخ به یکدیگر گفت که بهتر است روسای قوا حرف‌های خود را با صراحت و ادبیات فاخر و حتی‌المقدور در جلسات خصوصی بیان کنند. علی مطهری با اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضاییه درباره رفتار و اظهارات یکدیگر گفت: من معتقدم ادبیات هر دو بزرگوار ادبیات خوبی نبود و در شأن روسای قوا نیست. آقای رئیس‌جمهور با گوشه و کنایه انتقاد خود را بیان می‌کند در حالی که ایشان رئیس قوه مجریه است و اختیارات زیادی دارد. شخص اول اجرایی و شخص دوم کشور باید از موضع قدرت صحبت کند. اگر انتقادی به قوه قضاییه دارد باید به صراحت آن را بگوید که این کار شما خلاف قانون اساسی است و من که مطابق اصل ۱۱۳ مسوول اجرای قانون اساسی هستم به شما تذکر می‌دهم. وی تصریح کرد: ادبیات رئیس‌جمهور نباید کنایه‌آمیز و احیانا همراه با استهزاء باشد. شاید این ادبیات از یک دانشجو و یا خبرنگاری که قدرتی ندارد پذیرفته باشد اما از رئیس‌جمهور کشور که آرای زیادی پشتوانه اوست و اختیارات زیاد قانونی دارد، پذیرفته نیست. بنابراین اگر رئیس‌جمهور انتقادی دارد باید صریح و با ذکر مصادیق بیان کند. نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: از طرف دیگر ادبیات رئیس قوه قضاییه هم مناسب نبود. این طرز صحبت که چهار سال همه کارها را رها کرده‌ و دور برجام سینه زده‌اید، اولا واقعیت ندارد و منصفانه نیست و ثانیا لحن خوبی ندارد و توام با استهزاء است. به هر حال این گفت‌وگوی رسانه‌ای که ادبیات آن در شان روسای دو قوه نیست، ممکن است باعث ناامیدی و دلسردی مردم شود. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بهتر است روسای قوا این حرف‌های خود را در جلساتی که با هم دارند بیان کنند و اگر کارساز نبود و لازم بود آشکارا بیان شود، حرفشان را با صراحت و ذکر مصداق و بدون طعنه بیان کنند تا موجب ناراحتی مردم نشود.

 

لزوم افزایش رزمایش‌های مشترک نظامی ایران و عمان

فارس: جانشین فرمانده کل ارتش گفت: سازوکارهایی طراحی شود که تعاملات و همکاری‌ها در حوزه‌هایی چون انجام رزمایش های مشترک زمینی، هوایی و دریایی نسبت به گذشته بیشتر شود. امیر احمدرضا پوردستان جانشین فرمانده کل ارتش در دیدار با سرلشکر خلبان مطر علی مطر العبیدانی فرمانده نیروی هوایی ارتش عمان و هیات همراه، با برشمردن عوامل پیوند و نزدیکی دو کشور گفت: علاوه بر پیوندهای دینی و اعتقادی عوامل دیگری این نزدیکی و همدلی موثر بوده است که حضور در یک منطقه راهبردی، داشتن مرز مشترک دریایی، استقرار در دو طرف تنگه هرمز از آن جمله می باشد. وی تاکید کرد: این اشتراکات سبب شده است تا ما ایرانیان کشور عمان را خانه برادر خودمان بدانیم، وقتی که ناوگروه های ما برای دریانوردی حرکت می کنند خیلی علاقمندند تا در یکی از بنادر کشور شما مدتی را توقف کنند چون از مردم و نظامی های شما محبت و وفاداری زیادی دیده اند. جانشین فرمانده کل ارتش افزود: ما علاقمندیم تا با وجود این مشترکات سطح روابط را به خصوص در حوزه نظامی که مسئولیت ما نیز محسوب می شود عمیق تر و گسترده تر شود. پوردستان با بیان اینکه دکترین ما دفاعی و مبتنی بر بازدارندگی است، افزود: این دکترین به این معنا است که اگر ما قدرت نظامی خود را توسعه می دهیم برای تجاوز و تعدی نیست. پوردستان تصریح کرد: کشورهای منطقه بدون حضور بیگانگان می توانند با گفت وگو و تعامل مسائل و مشکلات و اختلاف سلیقه ها را مطرح و برادرانه و مومنانه حل و فصل کنند و همچنین این توانمندی را دارند که بدون حضور بیگانگان امنیت را در منطقه برقرار کنند.

 

توضیح پزشکیان درباره بسته شدن دفاتر نمایندگان

ایلنا: نائب رئیس مجلس تاکید کرد که بسته بودن دفاتر نمایندگان در روزهای جلسه علنی مصوبه هیات رئیسه نیست و قطعا هیات رئیسه این موضوع را پیگیری می‌کند. مسعود پزشکیان در جلسه علنی مجلس، در پاسخ به تذکر حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر در خصوص چرایی بسته بودن دفاتر نمایندگان در روز گذشته گفت: این موضوع مصوبه هیات رئیسه نیست ولی ما قطعا آن را پیگیری می کنیم چون مجلس پناهگاه مردم است و باید جوابگوی آنها باشد. نماینده شاهین شهر در بیان تذکر خود با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۴ آئین نامه داخلی مجلس درباره لزوم رعایت حفظ شئون مجلس گفت: روز گذشته دفاتر نمایندگان به روی مردم بسته بود، حال اینکه این جا خانه ملت است و مردم از نقاط مختلف کشور به اینجا می آیند تا با نمایندگانشان صحبت کنند.