امروز 2 مهر 1397 - ساعت 11:47
عدم نیاز به تائید اسناد تجاری شرکتهای ترکیه‌ای در سفارت و سرکنسولگری‌ها ؛

قوی تر‌شدن نبض تجارت ایران و ترکیه

قوی تر‌شدن نبض تجارت ایران و ترکیه

: تجارت به نوعی لازمه بقای اقتصادی کشورهاست. تنوع کالایی، نوسانات نرخ ارز و زمان تسویه حساب بدهی ها و همچنین هزینه حمل و نقل کالاها از عوامل مهم در تجارت بین دو کشور است.

وقتی کشوری با دنیای خارج دچار تنش و درگیری شود، حیات اقتصادی اش دچار مشکل می‌شود و ناچار است رویکردهای جدیدی در مبادلات تجاری اش اتخاذ کند.یکی از این رویکردها بستن پیمان های دوجانبه با شرکای مهم و بزرگ تجاری است.انتظار می رود این پیمان‌ها نتیجه های خوبی برای اقتصاد کشورهای دچار تنش داشته باشد.

در این بین کشور ترکیه برای ایران بسیار حائز اهمیت است، دلایل متعددی را می توان بیان کرد؛ از جمله اینکه این کشور یکی از شرکای مهم تجاری برای ایران محسوب می شود. به طوری که در آخرین سفر اردوغان به کشور مقرر شد که حجم مبادلات به سی میلیارد دلار برسد.

دلیل دوم اینکه می توان مبادلات با ترکیه را بر مبنای پول رایج دو کشور بنا کرد و به این صورت از زیر بار نوسانات نرخ دلار و تغییرات حجم واردات و صادرات خارج شد.

از طرف دیگر مرزبندی با کشور ترکیه نیز می تواند بر روند امضای تفاهم نامه ها تاثیر داشته باشد. مثلا استان آذربایجان شرقی به‌ دلیل هم‌ مرز بودن با کشورهای آذربایجان و ترکیه می‌تواند بستری مناسب برای رونق تجاری و اقتصادی کشور باشد. از طرفی اقتصاد ترکیه و بخش خصوصی آن نیز قوی و به سرعت در حال رشد است و نقش مهمی در بانک داری، حمل‌ و‌نقل و ارتباطات دارد. در سال‌های اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته است که می‌توان با افزایش مراودات تجاری بین استان و این کشور، معضلات بیکاری و رکود اقتصادی را در جامعه تا حدی کاهش دهد.

 

مبادله تجاری ایران و ترکیه

در اواسط هفته جاری بانک مرکزی از امضای دو رویداد مهم در روابط بانکی بین دو کشور خبر داد.رویداد نخست درباره پیش‌ نویس تفاهم پیمان پولی دوجانبه ایران و ترکیه است. این اولین پیمان پولی دوجانبه با یک کشور خارجی است که به تایید روسای بانک ‌مرکزی دو طرف خواهد رسید. در اولین پیمان پولی دوجانبه با ترکیه که براساس آن «ریال» و «لیر»، جایگزین ارزهای مرجع در مبادلات کالایی خواهد شد. طبق توافق پیش‌بینی شده در این تفاهم ‌نامه، ریال ایران و لیر ترکیه به راحتی قابلیت تبدیل به یکدیگر را خواهند داشت و این امر به کاهش هزینه‌ های تبدیل و نقل‌ وانتقالات وجوه ارزی برای تجار هر دو طرف، بدون نیاز به استفاده از ارزهای واسط منجر خواهد شد. به عبارت دیگر بانک‌های عامل دو کشور می‌توانند براساس توافق انجام شده از ابزارهای پرداخت بین‌المللی شامل اعتبارات و بروات اسنادی برای تامین مالی تجارت به ارزهای ملی و محلی استفاده کنند.در صورت موافقت های نهادهای زیربط و اجرایی شدن آن، دلار و یورو به‌عنوان ارز مرجع‌ در مبادلات کالایی میان این دو کشور همسایه حذف خواهد شد. در واقع این تفاهم با هدف تسهیل تجارت با استفاده از ارزهای ملی دو کشور برای «تامین مالی تجارت» و «سرمایه‌گذاری مستقیم» بین دو کشور انجام شده است.

خبر دوم، درباره گسترش فعالیت بانک اکو در ایران است. بر طبق این خبر امضای موافقت‌نامه همکاری میان «بانک مرکزی ایران» و «بانک توسعه و تجارت سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو» با حضور مقامات ارشد بانکی دو کشور در آنکارا انجام شد. براساس این موافقت‌نامه، شرایط و ضوابط فعالیت دفتر نمایندگی بانک اکو در قلمرو ایران تعیین می‌شود.پیش ‌بینی می‌شود با این توافق‌نامه، میزان تسهیلات‌دهی بانک اکو به بانک‌های داخلی و فاینانس طرح‌های توسعه ‌ای افزایش یابد.

فعالیت بانک اکو در ایران بسیار اهمیت دارد چرا که با حضور این بانک در ایران اعطای تسهیلات مالی به بانک‌های ایرانی و اعطای فاینانس به پروژه‌های توسعه‌ای در ایران بهتر و بیشتر صورت می گیرد. بانک اکو همچنین می‌تواند با فراهم آوردن زیرساخت‌های مالی ضروری، نقش موثری در گسترش بازرگانی بین اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو داشته باشد.

بانک اکو در ۲۰۰۵ از سوی ایران، پاکستان و ترکیه تاسیس شده است که اعضای بنیانگذار ECO هستند. توافقنامه مرکزی بانک از سوی جمهوری ترکیه در ژوئیه ۲۰۰۷ تصویب شد و شرایط لازم برای ایجاد بانک را تایید کرد. مقر بانک توسعه و تجارت اکو در استانبول ترکیه قرار دارد و سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان به‌صورت مساوی سهامداران این بانک با سرمایه ۵۰۰ میلیون دلار هستند.

اما خبر دیگری که سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا آن را منتشر کرد؛عدم نیاز به تایید اسناد تجاری شرکت های ترکیه ای در سفارت ها و سرکنسولگری های ایران در ترکیه است.با این کار روند تجاری بین دو کشور سرعت بیشتری می گیرد.

 

مزایای قرار داد با ترکیه

ترکیه یکی از شرکای اصلی تجاری ایران است که در طول سال‌های تحریم نیز سعی در حفظ روابط سیاسی و اقتصادی خود با ایران کرده است. از این رو هرگونه اقدامی که موجب تسهیل در روابط تجاری دو کشور شود، می‌تواند برای تجار مفید باشد. بنابراین فعالان اقتصادی معتقدند این پیمان می‌تواند مسیر را برای توسعه تجارت هموار کند. از سوی دیگر این پیمان‌ها معمولا بین دو اقتصاد مشابه به لحاظ ساختار تجاری منعقد می‌شود و ایران و ترکیه نیز از این شباهت برخوردارند.

در انتها لازم به ذکر است که امضای پیمان پولی بین ایران و ترکیه با مزایایی از قبیل کاهش هزینه‌های انتقال پول و تسهیل در روابط بانکی همراه خواهد بود، اما در این میان ملاحظاتی نیز وجود دارد. نخست اینکه باید در تعهدات پولی دوجانبه، دو طرف به اندازه کافی پول یکدیگر را قبول داشته باشند. دوم اینکه باید به اهمیت وزن‌های تجاری و تنوع کالاهای تجاری توجه شود.در واقع به نظر می رسد با این پیمان‌ها و تفاهم نامه بتوانیم بهتر از گذشته به تجارت با کشورهایی بپردازیم که هزینه ی حمل و نقل کمتری نسبت به بقیه شرکای تجاری دارند.