امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:19

اخبار

تداوم مذاکره با هندی‌ها

برای فرزاد‌B

ایلنا: مدیر عامل شرکت ملی نفت گفت: در صورتی که مشکلات مالی برطرف نشود اقتصاد پروژه متاثر می شود بنا بر این قرار شد که طرف هندی دوباره بندهای قراردادی را مطالعه کرده و نتیجه را به ما اعلام کنند.علی کاردر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تداوم مذاکره با هندی ها برای توسعه میدان گازی فرزاد B اظهار داشت: ما مبانی مالی خودمان را به هندی ها اطلاع دادیم تا جاهایی را که ایراد دارد، اصلاح کنند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که مشکلات مالی برطرف نشود اقتصاد پروژه متاثر می شود بنا بر این قرار شد که طرف هندی دوباره بندهای قراردادی را مطالعه کرده و نتیجه را به ما اعلام کنند.کاردر درباره کاهش واردات نفت هند از ایران نیز گفت: آنها گفته اند که کاهش واردات به موضوع فرزاد B ربط دارد اما در واقع ما در زمینه قراردادی به مشکلی نخورده ایم.

 

سرمایه گذاری 120 میلیون دلاری برای احداث نیروگاه خورشیدی

ایرنا:یک شرکت ایرانی - آلمانی در نظر دارد که 500 مگاوات نیروگاه خورشیدی در ایران احداث کند که کلنگ احداث 100 مگاوات از این ظرفیت،روز پنجشنبه در میبد یزد به زمین زده می شود. فاز نخست این پروژه 100 مگاواتی، شامل احداث نیروگاهی به ظرفیت 10 مگاوات است و منابع مورد نیاز فاز نخست این پروژه 12 میلیون دلار و منابع موردنیاز کل این پروژه 120 میلیون دلار برآورد شده است.

اسلام نژاد، مدیر یک شرکت ایرانی- آلمانی در مورد زمان پیش بینی شده برای بهره برداری از این پروژه گفت: فاز نخست این پروژه به ظرفیت 10 مگاوات، تا پایان امسال و کل پروژه که هدف آن رساندن ظرفیت نیروگاه به 100 مگاوات است، تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد.مدیر این شرکت ایرانی - آلمانی در مورد تامین تجهیزات پروژه نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی میبد یزد نیز گفت: 60 درصد از تجهیزات مورد نیاز این پروژه وارد و 40 درصد از تجهیزات شامل کابل، ترانس، تجهیزات کنترل، تجهیزات انتقال و ... از محل تولید داخل تامین می شود.«سیدمحمد صادق زاده» معاون وزیر نیرو که رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق گفت: ایران تصمیم جدی دارد تا سال 2030 هفت هزار و 500 مگاوات ظرفیت به ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر کشور اضافه کند. صادق زاده در مورد مزیت استفاده از انرژی‌های نو در کشور به‌ویژه انرژی خورشیدی اظهار کرد: به دلیل تابش مناسب نور خورشید در کشور در طول سال ما از ظرفیت خوبی در این زمینه برخوردار‌هستیم.

 

واگذاری‌ به بخش‌خصوصی سرعت گیرد

مهر: رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران، با تاکید بر ضرورت توجه هرچه بیشتر دولت به بخش‌خصوصی، اظهار امیدواری کرد: روند ادغام و واگذاری ها به بخش خصوصی با سرعت بیشتری صورت گیرد.

کاوه زرگران با تاکید بر ضرورت اعتماد بیشتر دولت به بخش خصوصی، گفت: این امیدواری وجود دارد که روند ادغام و واگذاری‌ها به بخش خصوصی با سرعت بیشتری صورت گیرد؛ به خصوص اینکه اساس نوآوری در دولت تفکر واگذاری است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران با طرح پیشنهاد ایجاد حوزه‌ای برای حمایت از کسب و کارهای نوین در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، افزود: کسب و کارهای نوین نیاز به مراقبت‌های نوین دارند؛ در این میان کانون‌های هماهنگی دانش با صنعت و بازار در درون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است.وی، بر لزوم تعدیل در ساختارهای دولتی و اصلاح روند واگذاری‌ها به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: اصولاً ما در کشور مشکل تامین، چه منابع انسانی و چه منابع مالی، را نداریم و چالش اصلی ما ایجاد زنجیره بین بخش‌ها است.

زرگران در ادامه گفت: مشکل اصلی در کشور ما پیوندها است و اقتصاد ایران از نبود پیوند بین دولت و بخش خصوصی، بین دانش و صنعت و بین صنعت و بازار رنج می برد.