امروز 2 مهر 1397 - ساعت 11:49
تعیین جایزه برای بازداشت دو فرمانده حزب الله برای اولین‌بار در یک دهه گذشته صورت گرفت

حزب الله در سیبل واشنگتن

حزب الله در سیبل واشنگتن

یکسال از زمانی که وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده به شرکت‌کنندگان جلسه‌ای درباره سوریه، که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، گفت که «حزب الله علیه ما توطئه نمی‌کند» می‌گذرد اما حالا صداهای متفاوتی از وزارت خارجه آمریکا به گوش می‌رسد؛ صداهایی که مدعی است حزب الله لبنان تلاش‌های مستمری برای ایجاد زیرساختی جهت انجام حملات در داخل ایالات متحده صورت می‌دهد. سپتامبر سال 2016 روزنامه نیویورک تایمز یک فایل صوتی از جلسه‌ای درباره سوریه منتشر کرد که با حضور نمایندگان چهار گروه سوری که در مناطق تحت کنترل مخالفان فعال بودند، دیپلمات‌های سه یا چهار کشور و هم‌چنین نمایندگان آمریکا از جمله وزیر امور خارجه وقت این کشور برگزار شده بود. ظاهرا حاضران این جلسه به «جان کری» می‌گویند که هرچند آمریکا از مخالفان مسلح «میانه‌رو» می‌خواهد که به این کشور برای مبارزه با دو گروه تروریستی القاعده و داعش (که هر دو علیه واشنگتن اعلام جنگ کردند) کمک کند اما این کشور به همان مخالفان مسلح برای مبارزه با حزب الله نمی‌پیوندد، با وجود اینکه این گروه در فهرست «گروه‌های تروریستی» آمریکا قرار دارد. در پاسخ به این گلایه‌مندی حامیان مخالفان دولت دمشق بود که کری گفت حزب الله علیه آمریکا توطئه نمی‌کند.

حالا به نظر می‌رسد با نزدیک شدن شکست نظامی تروریست‌های «دولت خودخوانده اسلامی» در سوریه و عراق، واشنگتن فرصت یافته تا برای مقابله با آنچه گسترش نفوذ ایران و متحدان آن در محور مقاومت می‌خواند برنامه‌ریزی کند. این ادعای واهی که ظاهرا کابینه تندروی دولت ترامپ هم خریدار آن هستند پیش‌تر از زبان مقامات سابق این کشور هم شنیده شده است؛ هرچند یکی از شناخته‌شده‌‎ترین مطالبی که در اینباره نوشته شده مقاله «هنری کیسینجر» است اما او در این ادعا تنها نیست. «دنیس راس» مشاور سابق باراک اوباما در امور خاورمیانه هم چندی پیش در یادداشتی برای موسسه خاورمیانه نوشت که ایران و «شبه‌نظامیان شیعه» خود را برای پر کردن خلاء در عراق و سوریه بعد از شکست داعش آماده می‌کنند. راس با بیان این ادعا، تاکید کرد که گسترش حضور و نفوذ ایران تهدیدی برای اسرائیل، اردن، دولت‌های خلیج فارس و احتمالا ترکیه است. این تحلیلگر ارشد موسسه واشنگتن به این حد اکتفا نکرد و افزود: «به علاوه با توجه به اینکه ایران دارد حاکمیت عراق، سوریه و لبنان را- با شبه‌نظامیان شیعه که بیش از دولت‌های خود به جمهوری اسلامی وفادار هستند- تضعیف می‌کند، ثبات و نظام امنیت منطقه‌ای، که آمریکا آن را حفظ می‌کند، تقریبا از بین خواهد رفت». با این اوصاف به نظر می‌رسد در کنار تشدید سیاست‌های واشنگتن علیه ایران، حزب‌الله لبنان هم از سیاست‌های تنبیهی آمریکا در امان نخواهد بود.

 

بیستمین سالگرد «تروریستی» خواندن حزب الله

روز سه‌شنبه در وزارت خارجه آمریکا یک نشست مطبوعاتی ویژه با حضور «نیکولاس راسموسن»، رئیس مرکز ملی مبارزه با تروریسم، و «ناتان سیلز»، هماهنگ‌کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت خارجه، برگزار شد. از آنجا که یکشنبه‌ای که گذشت بیستمین سالگرد تروریستی خواندن حزب الله لبنان توسط واشنگتن بود، موضوع اصلی این نشست مطبوعاتی تلاش‌های آمریکا برای مقابله با آنچه «اقدامات تروریستی حزب الله» خوانده شد، بود.

راسموسن صحبت خود را با ارائه به ادعای خود سابقه‌ای از فعالیت‌های حزب‌الله در سطح جهان و هم‌چنین در داخل خاک آمریکا آغاز کرد. این سابقه شامل سه محور بود که عبارتند از: استفاده ادعایی حزب الله از تروریسم در سراسر جهان؛ تلاش مستمر این گروه برای پیشبرد «اقدامات تروریستی» در سطح جهانی؛ و این ادعا که حزب الله بر منافع آمریکا، از جمله در داخل خاک این کشور، متمرکز است. هرچند رئیس مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا که از سال 2014 در این سمت مشغول به کار است در سخنانش به ادعای خود تاریخچه‌ای از «اقدامات تروریستی» حزب الله در کشورهای مختلف ارائه داد اما بخش مهمی از صحبت‌های راسموسن متوجه تهدیدات ادعایی از جانب حزب الله در خاک ایالات متحده است. بر این اساس راسموسن گفت هرچند از 11 سپتامبر بیش‌تر کار ما در دولت بر القاعده و اخیرا بر داعش متمرکز بوده است اما در بیست سالی که از قرار دادن حزب الله به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی می‌گذرد، هرگز تمرکز خود را از این گروه و تهدیدات آن علیه خاک آمریکا برنداشتند.

به گزارش سی.ان.ان، راسموسن با اشاره به بازداشت دو نفر که به ادعای او به نمایندگی از حزب الله فعالیت می‌کردند در داخل آمریکا بازداشت شدند، ادعا کرد که این بازداشت‌ها یادآور «زیر ساخت ترور جهانی حزب الله» و هم‌چنین «آرمان‌های گروه برای انجام حملات» در داخل آمریکا است. هرچند راسموسن بر این نکته هم تاکید کرد که نمی‌خواهد هیچ تهدید مشخص یا معتبر یا فوری علیه خاک آمریکا را اعلام کند اما گفت که «ما در داخل جامعه اطلاعاتی شاهد فعالیت مستمر به نمایندگی از حزب الله، اینجا در داخل کشور هستیم».

اشاره راسموسن به بازداشت‌ دو فرد به نام «علی کورانی» و «سمیر الدباغ» است که به اتهام «توطئه برای حمایت از حزب‌الله و دریافت آموزش‌های نظامی از حزب‌الله» دستگیر شده‌اند. آنها متهم شدند که برای آموزش نظامی و حمایت تسلیحاتی، به استخدام سازمان جهاد اسلامی که از زیرشاخه‌های حزب‌الله است، درآمده‌اند. «جون کیم» جانشین دادستان نیویورک گفته که سمیر الدباغ برای تعیین محل و ارزیابی نقاط آسیب‌پذیر سفارتخانه‌های اسرائیل و آمریکا در پایتخت پاناما به این کشور سفر کرده است.

بر اساس آنچه راسموسن در نشست دو روز پیش در وزارت خارجه بیان کرد می‌توان گفت ادعای تازه آمریکا علیه محور مقاومت عبارت است از اینکه «ارزیابی واشنگتن این است که به ادعای او حزب الله مصمم به این است که گزینه حمله به خاک آمریکا را به عنوان یک بخش مهم از فعالیت‌های خود قرار دهد». البته راسموسن به این موضوع هم اشاره می‌کند که برای مقابله با آنچه تهدید حزب الله می‌خواند با شریکان خارجی و محلی در جهت انتشار اطلاعات همکاری می‌کند.

جایزه برای اطلاعات درباره

دو رهبر حزب الله

«ناتان سیلز» که بعد از راسموسن در وزارت خارجه سخنرانی کرد رسما اعلام کرد که «مقابله با حزب الله یک اولویت اصلی برای دولت ترامپ است». او در ادامه اعلام کرد که برای اولین‌بار در یک دهه اخیر واشنگتن مبادرت به اعلام جایزه برای اطلاعاتی درباره دو تن از رهبران ارشد حزب الله کرده است که به مکان، بازداشت یا محاکمه آنها در هر کشوری منجر شود. «طلال حمیه» و «فواد شکر» نام این دو فرمانده حزب الله است که به ترتیب 7 میلیون و 5 میلیون دلار برای بازداشت یا اطلاعاتی که به بازداشت آنها منجر شود، تعیین شده است. به گزارش رویترز سیلز مدعی شده که این جوایز یک گام دیگر برای افزایش فشار علیه اعضای حزب الله و این سازمان است.

سیلز با بیان این خبر اعلام کرد که این جایزه یک بخش از تلاش واشنگتن برای به ادعای او مقابله با «فعالیت‌های تروریستی» حزب الله است. این مقام وزارت خارجه در شرح اینکه «تلاش‌های واشنگتن برای مقابله با حزب الله» چه نتایجی به دنبال داشته، مدعی است اینکه در سال 1997 حزب الله به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی نامیده شد یک ابزار کلیدی از هم‌گسیختگی شبکه‌های مرتبط با این گروه بود.

 

عدم انفکاک جناح سیاسی و نظامی حزب الله

یکی از محورهای مهم سخنرانی این دو مقام دولت آمریکا مسئله تفکیک دو جناح سیاسی و نظامی حزب الله لبنان از یکدیگر است. سیلز در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه برخی کشورها فقط شاخه نظامی حزب الله را به عنوان یک گروه تروریستی تعیین کردند و کاری با بخش سیاسی آن ندارند، ادعا کرد: «اشتباه نکنید؛ حزب الله هیچ جناح سیاسی‌ای ندارد. حزب الله یک سازمان واحد، یک سازمان تروریستی، است». بر این اساس رویترز در گزارش خود نوشت که سیلز نشان داد که به عنوان بخشی از استراتژی ترامپ در قبال ایران که به زودی رونمایی خواهد شد، واشنگتن به دیگر کشورها فشار می‌آورد تا حزب الله را به عنوان یک گروه تروریستی بین‌المللی تعیین کنند. هرچند به باور این گزارش جلب حمایت برای تشدید مبارزه علیه حزب الله کار سختی برای دولت ترامپ خواهد بود.

گفتنی است که رئیس جمهور آمریکا پیش‌تر بعد از دیدار با سعد حریری، نخست وزیر لبنان، بدون توجه به اینکه اعضای حزب الله در کابینه دولت لبنان مشغول هستند در تحسین نقش مردم و دولت لبنان در مبارزه علیه تروریسم گفت که دولت لبنان در خط مقدم مبارزه علیه داعش، القاعده و حزب الله است. با توجه به همین موضوع یکی از خبرنگاران از سیلز این صورت را پرسید با توجه به اینکه اعضای حزب الله وزیران کابینه در دولت لبنان هستند و دولت ترامپ هم این گروه را یک سازمان تروریستی می‌داند که جناح سیاسی و نظامی آن از هم تفکیک‌ناپذیرند، این چه تاثیری بر روابط واشنگتن با دولت بیروت خواهد داشت؟ آیا بدین ترتیب دولت لبنان یک دولت حامی تروریسم خوانده خواهد شد؟

سیلز در پاسخ به این سوال می‌گوید که آمریکا خیلی واضح به دولت لبنان گفته که بیروت هم باید حزب الله را یک سازمان تروریستی بداند.

 

درخواست برای پاسخ جهانی

به مبارزه علیه حزب الله

به نظر می‌رسد تمام نهادهای آمریکایی دست به دست هم دادند تا نظر موافق کشورهای جهان علیه حزب الله را جلب کنند. «توماس بوسرت»، دستیار دونالد ترامپ در امور امنیت داخلی و مبارزه با تروریسم، هم در یادداشتی برای روزنامه لوموند نوشت که الان زمان بسیج پاسخ جهانی به «گروه تروریستی حزب الله لبنان» است. بوسرت نیز با اتخاذ موضع مشابه سیلز و راسموسن مدعی شد که واشنگتن هیچ تفاوتی بین شاخه نظامی و سیاسی قائل نیست. این مقام دولتی آمریکا هم‌چنین با این ادعا که حزب الله تهدیدی علیه آمریکا و امنیت کشورها در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن است، نوشت که الان زمان آن رسیده که کشورهای بیش‌تری به ایالات متحده برای نشان دادن به تعبیر او واقعیت این سازمان، برای مقابله با شبکه‌ها و حامیان آن، و برای بسیج پاسخی جهانی جهت مقابله با تهدید این گروه برای جهان متمدن بپیوندند.

بوسرت ضمن اینکه از پیوستن شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب، هلند به تلاش‌های آمریکا برای درج نام این حزب‌ در لیست ترور تقدیر و تشکر کرد و گفت: جامعه جهانی باید یک صدا این پیام را بدهد که حزب‌الله گروه سیاسی مشروعی نیست. او هم‌چنین عنوان کرد که حزب‌الله در داخل آمریکا فعالیت دارد و این مساله منجر به بازداشت دو فرد به اتهام ارتباط داشتن با حزب‌الله از سوی دفتر تحقیقات فدرال آمریکا شده است.

به علاوه هماهنگ‌کننده امور ضد ترور در وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: حزب‌الله از سلاح خود در داخل لبنان استفاده می‌کند و ما احساس می‌کنیم فعالیتش در آمریکا بیشتر شده و به دنبال راهکار و اهدافی در داخل آمریکاست. بوسرت در بخشی از مقاله خود به ایران به عنوان مهم‌ترین حامی مقاومت و حزب‌الله هم اشاره کرد و گفت که دولت ترامپ به تلاش‌ها برای منزوی ساختن حامی حزب‌الله ادامه خواهد داد.

در حالیکه جهان چشم‌انتظار اعلام استراتژی دونالد ترامپ در قبال ایران است، واشنگتن نشان داده که برنامه جامع‌تری برای مقابله با آنچه تهدیدات ایران می‌خواند در دستور کار دارد. گمانه‌زنی‌هایی درباره سرنوشت برجام و احتمال وارد کردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست «گروه تروریستی» آمریکا صورت گرفته است اما تشدید لحن و اتخاذ سیاست‌های ضد حزب الله نشان می‌دهد که فارغ از اینکه کاخ سفید و کاپیتال هیل چقدر می‌توانند در این هدف موفق باشند ولی به هر حال وارد فاز بسیج حمایت جهانی علیه حزب‌الله برای اقدام بین‌المللی علیه مقاومت هستند. تلاش‌های دولت ترامپ در کنار وضع تحریم‌های جدید علیه حزب‌الله در کنگره، را می‌توان در چند موضوع تقسیم کرد: مشروعیت‌زدایی سیاسی از حزب الله لبنان با عدم تفکیک جناح سیاسی و نظامی این گروه؛ مطرح کردن ادعای برنامه‌ریزی حزب الله برای انجام حملات در خاک آمریکا؛ و بسیج متحدان و شریکان خارجی علیه مقاومت. هرچند حزب الله ظاهرا هدف این سیاست‌های خصمانه است اما ناگفته پیدا است که هدف اصلی ضربه زدن به جایگاه منطقه‌ای ایران است.