امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:16

نگرانی از عربستان، بری‌، حریری‌ و جنبلاط را پای یک میز نشاند

نگرانی از عربستان، بری‌، حریری‌ و جنبلاط را پای یک میز نشاند

 

به دور از پرونده تعیین حقوق و دستمزدها و قانون مالیات‌ها که افکار عمومی لبنان را به خود مشغول کرده، جدیدترین تحول در صحنه سیاسی این کشور، عکسی است که «نبیه برّی»، رئیس پارلمان و «سعد الحریری» نخست وزیر و «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و رهبر دروزی‌های لبنان را در یک‌جا گرد آورده است.

به گزارش فارس، روزنامه لبنانی «الاخبار» در این‌باره نوشت: به جز نشست‌های رسمی که به موجب قانون اساسی و عرف‌های رایج در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، طی 10 سال گذشته مشاهده نشده که رئیس پارلمان برای مشارکت در نشست‌های علنی محافل سیاسی دیگر، از مقر خود در «عین التینه» خارج شود.

اما نبیه بری یک‌شنبه گذشته با مشارکت در نشستی که سعد الحریری و ولید جنبلاط را در «کلیمنصو» گرد آورده بود، سنت شکنی کرده و با مشارکت در این نشست تلاش کرده تا رضایت سعد الحریری با بازگشت جنبلاط به صحنه سیاسی و ایفای نقش «سوپاپ اطمینان» در برابر فشارهای عربی و جهانی را بگیرد. چون موازنه‌های قدرت در داخل از پیش از آغاز حل بحران ریاست جمهوری تا تشکیل دولت کنونی، موجب شده بود، جنبلاط به «حاشیه رانده شدن» شود، در حالی که خود تمایل بسیاری به ایفای این نقش داشت و خود را برای آن آماده می‌کرد. اما هم بری و هم جنبلاط بخوبی می‌دانند، این امر بدون وجود رابطه‌ای نزدیک و دوستانه بین حریری و نماینده منطقه «شوف» محقق نخواهد شد.

سرانجام منافع جنبلاط و حریری که نمی‌خواهد هماهنگی با سعودی‌‌ها را از دست بدهد، در یک نقطه با یکدیگر تلاقی کردند. این دیدار، دیداری نبود که نتایج آن مستقیما و در همان لحظه آشکار شود. اولین نشست سه جانبه از این دست،‌ پس از تشدید روابط بین جریان المستقبل و حزب « التقدمی الاشتراکی» و ورود آن به مرحله‌ای خطرناک، تغییر رویکرد داده، وارد مرحله هماهنگی درباره شرکت در انتخابات و برنامه ریزی برای آن شده بود.

منابع چپگرا می‌گویند: «توافق با سعد الحریری درباره تشکیل ائتلاف و مشارکت در فهرست انتخاباتی حوزه الشوف ــ عالیه طی نشست پارلمان به دست آمده بود» و به گفته طرفین اختلافات را کنار نهاده‌اند، چون «اولویت اصلی در این مرحله توجه به اوضاع داخلی است». اما دلایل دیگری جنبلاط را به وادار به گشودن در آشتی و مصالحه به روی بری و حریری کرده بود که مهمترین آنها نگرانی وی از روند تحولات منطقه و بازتاب آن بر لبنان بود.

در حال حاضر داخل حزب «التقدمی الاشتراکی» این دیدگاه که جنبلاط نیز آن را تایید می‌کند، وجود دارد که موضع‌گیری تند عربستان در قبال حزب الله و مخیر کردن لبنانی‌ها به انتخاب یکی از گزینه‌‌ مقابله یا تحمل عواقب وخیم این رویارویی، بسیار با اهمیت تر از اختلافات داخلی لبنانی‌هاست، اختلافاتی که تنها به سود دشمن صهیونیستی است و به این ترتیب دستاویز مورد نیاز صهیونیست‌ها برای تجاوز به لبنان را فراهم خواهد کرد. کسی نمی‌داند، آتش جنگ آینده کجا و چه وقت روشن خواهد شد، اما به خوبی می‌دانند که حزب الله و دشمن صهیونیستی برخلاف خواست قلبی خود، در تدارک آن هستند. طی این نشست،‌ سه طرف به اغلب پرونده‌ها و قضایای داخلی از جمله تنش بین عربستان و حزب الله و بازتاب آن بر داخل و نقشی که بری و حریری و جنبلاط می‌توانند برای حفظ آرامش در کشور ایفا کنند نیز پرداختند.

خلاصه سخن اینکه در این نشست سه جانبه آشکار شد که مهمترین و اولین نگرانی سعد الحریری حفظ امنیت و استقلال کشور بود که در این خصوص بری و جنبلاط نیز با وی هم عقیده بودند و تاکید داشتند، نباید اجازه داد، بحران‌ها و تنش‌های منطقه بر لبنان تاثیر بگذارد و این موضوعی بسیار حساس و مهم بود که نه تنها شرکت کنندگان در این نشست بلکه تمام لبنانی‌ها با آن توافق نظر داشتند.