امروز 4 مهر 1397 - ساعت 09:02

اخبار روز

نشست 4 حزب آلمان برای تشکیل دولت

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان از احزاب این کشور خواست تا مسئولیت در زمینه تشکیل دولت را بر عهده بگیرند. بنابر گزارش خبرگزاری اتریش، مرکل پیش از مذاکره درباره تشکیل دولت آتی آلمان بر اهمیت مسئولیت‌پذیری همه طرف‌ها تاکید کرد و گفت: « ما حکمی داریم که بر طبق آن باید عمل کنیم.وظیفه همه ماست که دولت ائتلافی تشکیل دهیم».

قرار است احزاب دموکرات‌مسیحی که مرکل هم از اعضای این حزب است به همراه سوسیال‌مسیحی‌ها، سبزها و حزب دموکراتیک آزاد (لیبرال‌ها) در هفته آینده برای تشکیل دولت آتی نشستی داشته باشند. انتظار می‌رود که با توجه به اختلاف‌نظرهای موجود، احزاب آلمانی مذاکرات سختی را برای تشکیل دولت پیش رو داشته باشند. انتخابات پارلمانی آلمان 24 سپتامبر (2 مهرماه) برگزار شد و حزب سوسیال‌دموکرات با وجود آرای قابل توجهی که به دست آورد اما اعلام کرد که در دولت آتی حضور نخواهد داشت.

 

سفر ترامپ به انگلیس

دفتر نخست وزیر انگلیس خبر داد: «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به بریتانیا سفر می‌کند.» به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، دفتر ترزا می گفت ترامپ سفر به بریتانیا را پذیرفت اما هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نیست. روزنامه ایوینینگ استاندارد هم در گزارشی اختصاصی نوشت سفر رئیس جمهور آمریکا به بریتانیا سفری کاری خواهد بود و شامل دیدار با ملکه بریتانیا نمی‌شود. ایوینینگ استاندارد افزود، این سفر در سال 2018 انجام خواهد گرفت. البته شبکه خبری اسکای‌نیوز به نقل از سخنگوی ترزا می نوشت،‌ نخست وزیر از برنامه‌ها برای سفر کاری ترامپ به بریتانیا با خبر نیست. بعد از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا ترزا می اولین مقام خارجی بود که به دیدار وی رفت و دعوت رسمی ملکه برای سفر ترامپ به بریتانیا را ابلاغ کرد. اما مردم بریتانیا بارها در اعتراض به صحبت‌های ترامپ علیه مسلمانان و بعد از تاخیر ترامپ در محکومیت خشونت‌های نژادپرستانه در آمریکا، با برگزاری تظاهرات و نوشتن طومار،‌ خواستار لغو سفر رئیس جمهور آمریکا به کشوررشان شده بودند.

 

تلاش سازمان یافته ارتش میانمار برای راندن روهینجایی‌ها

سازمان ملل متحد چهارشنبه اعلام کرد، سرکوب سیستماتیک ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینجا با هدف حذف دائم این جامعه اقلیت از سکونتگاه‌شان در ایالت راخین انجام می‌شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتایج یکی از تحقیقات سازمان ملل متحد نشان می‌دهد: حملات وحشیانه علیه روهینجایی‌ها در ایالت راخین در شمال میانمار سازماندهی‌شده، هماهنگ و سیستماتیک است و هدفش نه تنها بیرون کردن این جمعیت مسلمان از میانمار بلکه جلوگیری از بازگشت آنها به خانه‌هایشان است.

این تحقیقات براساس مصاحبه‌ با مردم گریزان از میانمار به سوی بنگلادش انجام شده است که از زمان حملات ۲۵ اوت شبه‌نظامیان در راخین به نیروهای امنیتی میانماری و حملات متقابل ارتش به اوج خود رسیده است. براساس گزارش سازمان ملل،‌ بیش از نیم میلیون تن در تازه‌ترین موج از فرار روهینجایی‌ها وارد بنگلادش شدند.

تحقیقات مذکور نشان می‌دهد که کمپین تحت رهبری ارتش با هدف قطع ارتباط روهینجایی‌ها با زادگاهشان فعالیت دارد. سازمان ملل متحد گزارش داد: در برخی موارد، قبل و حین این حملات، در بلندگوها اعلام می‌شد «شما به اینجا تعلق ندارید، به بنگلادش بروید. اگر اینجا را ترک نکنید، خانه‌هایتان را به آتش می‌کشیم و شما را می‌کشیم».

 

پیشنهاد مسکو برای میانجیگری بین ایران و عربستان

معاون وزیر خارجه روسیه از پیشنهاد کشورش برای میانجیگری بین ایران و عربستان خبر داد. به گزارش روسیاالیوم، میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو پیشنهاد ایفای نقش میانجی برای برگزاری مذاکرات بین عربستان و ایران را مطرح کرده است. وی تاکید کرد که روسیه آمادگی میزبانی از این مذاکرات را دارد. بوگدانف همچنین گفت: ما همیشه بر ضرورت حل مشکلات متراکم دو قدرت منطقه‌ای تاکید داریم. اگر سطح لازم تفاهم و اعتماد بین تهران و ریاض فراهم شود، احتمالا حل بسیاری از مشکلات، آسان خواهد بود.

 

صدور حکم بازداشت اعضای کمیته ناظر بر همه‌پرسی اقلیم کردستان

حکم بازداشت رئیس و اعضای کمیته ناظر بر همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق از سوی شورای عالی قضایی این کشور صادر شد. به گزارش المیادین شورای عالی قضایی عراق، حکم بازداشت رئیس و اعضای کمیته ناظر بر همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان را صادر کرد. همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق علی‌رغم فشارهای بغداد، تهدیدهای ترکیه و ایران و هشدارهای بین‌المللی روز سوم مهرماه برگزار شد.