امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:14

خبر

دیدار سفیر تاجیکستان با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی

نعمت الله امام زاده، سفیر کشور تاجیکستان با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با دکتر اشرف بروجردی دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر اشرف بروجردی در این نشست گفت: امیدوار هستیم بتوانیم با تعامل بیشتر در حوزه کتابخوانی و اسناد مشکلات موجود بر سر راه دو کشور را مرتفع کنیم تا بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم. او در ادامه گفت: دبیرخانه اکو در سازمان اسناد و کتابخانه ملی فعال شده و اقدامات مربوط را انجام می دهد.

مشاور رییس جمهوری ادامه داد: مبحث فرهنگ و تعاملات فرهنگی در دنیا حرف اول را می زند. فارغ از عرصه سیاست ملت ها همدیگر را پیدا می کنند و از دیدار و تفاهم با یکدیگر خشنود می شوند. رویکرد ماهم با همین نگاه است. بنابراین برای برگزاری هرچه بهتر نشست اجلاس اکو که آذرماه برگزار می شود، تلاش خواهیم کرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه با بیان اینکه موفقیت در اجلاس اکو منافع و دستاوردهایی برای همه کشورهای عضو خواهد داشت اضافه کرد: این کار جز با گفت و گو و طرح مشکلات محقق نمی شود. بنابراین با این اقدام توسعه فرهنگ و ماندگاری آن را برای آیندگان خواهیم داشت. باید بتوانیم در این اجلاس حاصل اندیشه هایی که مرتبط با حوزه کتاب است را در اختیار اندیشمندان قرار دهیم.

سفیر کشور تاجیکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه هدف از این دیدار آشنایی بیشتر و همکاری بیشتر در حوزه برگزاری اجلاس اکو است گفت: تاجیکستان میزبان دوره ای اجلاس اکو است که امیدوار هستیم این اجلاس با کمک و راهبری شما با نتیجه بسیار عالی برگزار شود.

نعمت الله امام زاده با ابراز امیدواری برای همکاری های عملیاتی در حوزه برگزاری اجلاس اکو با سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: این اجلاس مباحث بسیاری را در حوزه کتاب و کتابخوانی مورد بررسی قرار می دهد.

 

پرویز تناولی:

نقطه عطف باغ کتاب

حضور مردم است

پرویز تناولی در حاشیه بازدید از باغ کتاب، اظهار کرد: در اخبار نام باغ کتاب را زیاد خوانده و شنیده بودم، ولی فکر نمی کردم مجموعه ای با چنین مقیاس و امکاناتی دور هم گرد آمده باشند.

وی استقبال مردم از باغ کتاب را نقطه عطف این مجموعه دانست و عنوان کرد: ما همه جا می توانیم کتابفروشی های بزرگ داشته باشیم، اما همه جا نمی توانیم افراد کتابخوان پیدا کنیم. استقبال مردم از این مجموعه اتفاق خوبی ست.

این نقاش، مجسمه ساز و پژوهشگر کشورمان، عنوان کرد: به عنوان یک ایرانی افتخار می کنم که چنین مجموعه زیبا و مفیدی در دل تهران نشسته است. وی در خصوص 80 مجسمه ای که در باغ کتاب جایگزینی شده اند، تصریح کرد: ساخت مجسمه هایی که هنر دست هنرمندان ایرانی ست، قابل تقدیر است. مجسمه ها هم بسیار خوب ساخته و هم خوب جایگزینی شده اند.

تناولی با اشاره به اینه آینده درخشانی در انتظار باغ کتاب است، افزود: باید تمام فعالیت های بزرگ هنری ایران مثل«حراج هنر ایران» به این مجموعه منتقل شود. وی در پاسخ به این سوال که برای عملکرد باغ کتاب چه پیشنهادی دارید، تاکید کرد: باور نداشتم این مجموعه به این شکل باشد و باید بگویم با همین امکانات و آنچه در فاز دوم به بهره برداری می رسد عالی ست. تناولی با بیان اینکه از این پس بیشتر در باغ کتاب حضور پیدا می کنم، گفت: گالری هنری باغ کتاب یکی از بخش های این مجموعه است که می تواند اهالی هنر را گرد هم بیاورد و اتفاقات خوبی را رقم بزند.