امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:15

باغداران مشگین‌شهری: محصول روی دست‌مان مانده است!

به رغم فصل برداشت سیب در مشگین شهر چند روزی است که این محصول با قیمت نازل توسط باغداران عرضه می شود در حالی که از باغ تا بازار قیمت از زمین تا آسمان فرق دارد.

باغداران در بازاریابی محصولات خود با مشکلات عدیده ای روبرو هستند به طوری که نابسامانی در این بازار زمینه دلسردی آنها را از تولید در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به وجود آورده است.

یکی از باغداران مشگین شهری می گوید: دلال بازی در این عرصه سبب شده است تا بیشترین سود به جیب آنها برود.

اسمعیل اوغلی بیان کرد: دلالان به قیمت نازل و بسیار پائین و حتی کمتر از 500 تومان سیب را از ما خریداری می کنند در حالی که با سه چهار برابر سود و حتی بیشتر آن را در بازار عرضه می کنند.

وی افزود: عدم حمایت از تولید کننده و باغدار سبب شده تا بسیاری از همکاران ما کشت و زرع در سایر بخش ها را به باغداری ترجیح دهند به طوری که بسیاری از باغداران حتی رغبتی به برداشت محصول پربار خود از باغات ندارند.

دیگر باغدار مشگین شهری به تبعیض به وجود آمده در قیمت محصولات سردرختی در باغات با بازار عرضه اشاره دارد و می گوید: به دلیل حمایت نشدن از سوی مسئولان جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت ما مجبور هستیم تا محصول خود را به قیمت بسیار پائین که حتی کفاف هزینه های ما را نمی کند به فروش برسانیم که این بزرگترین ضربه را به باغدار می زند.

وی اظهار کرد: بیشترین سود از این محل نصیب دلالانی می‌شود که واسطه خرید محصول از باغداران و فروش آن به مردم هستند و این نهایت ظلم است که دسترنج کشاورز را دلال به جیب بزند.

این باغدار خاطرنشان کرد: حتی محصولات ما را به دلیل نبود سردخانه ها و صنایع تبدیلی برای نگهداری و ذخیره سازی شب عید خریداری نمی کنند و واقعا مانده ایم که در این اوضاع و احوال با این همه هزینه تولید چه کنیم تا درآمدمان کفاف هزینه ها را بکند.

باغداران منطقه که در بین محصولات سردرختی مشگین شهر بیش از همه سیب قرمز تولید می کنند از اینکه محصولشان روی دستشان مانده گله مند مسئولان امر هستند و در این وانفسای بازار و جولان دلالان به نظر می رسد باید مسئولان امر تدبیری بیندیشند تا حداقل محصول سیب باغداران به قیمت مناسب خریداری و ذخیره سازی در استان اردبیل و سایر استان ها برای تامین نیاز بازار در نیمه دوم سال و شب عید به خوبی فراهم آید .

وضعیت بغرنج باغداران منطقه به حدی است که با خبر شدیم در روزهای اخیر یکی از باغداران اردبیلی نیز در نشان دادن اعتراض خود به وضعیت نابسامان فروش و عرضه سیب درختی خود اقدام به قطع و بریدن درختان باغ چند هکتاری سیب کرده تا با این حرکت نارضایتی خود را به گوش همه برساند که این رفتار باغدار اردبیلی خود جای تامل و درنگ دارد.