امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:17
واحدهای تولیدی در خواب عمیق

وقتی گنج اشتغال در شهرک صنعتی بیرجند دفن می‌شود

واحدهای تولیدی در خواب عمیق وقتی گنج اشتغال در شهرک صنعتی بیرجند دفن می‌شود

شهرک صنعتی بیرجند که می‌تواند فرصتی برای اشتغال جوانان باشد اما این روزها حال خوشی ندارند و به‌علت مشکلات متعدد اشتغال جوانان در این شهرک دفن شده است.

این روزها که اشتغال مهم‌ترین اولویت و مشکل جامعه کنونی است، صنعت نقش مهمی در برطرف کردن این مشکل دارد و شهرک صنعتی نیز امیدی برای افراد جویای کار است و چرخیدن چرخ صنعت باعث خوشحالی بسیاری از مردم و چرخیدن امور مردم می‌شود.

هم‌اکنون انگار صنعت آنطور که باید دِین خود را به اشتغال جوانان اَدا نکرده و از شهرک صنعتی تنها نامی برجا مانده، به طوری که وقتی وارد شهرک صنعتی بیرجند می‌شوی انگار همه واحدهای صنعتی به خوابی عمیق فرو رفته‌اند و تنها شمار اندکی از این واحدها لنگ لنگان مشغول فعالیت هستند و برخی دیگر از این واحدها امروز و فردا عمرشان به سر می‌آید و برخی دیگر نیز که تعدادشان بسیار کم است آرام آرام به فعالیت ادامه می‌دهند.

آری اینجا گنج اشتغال استان دفن شده و کسی سراغی از این گنج نهفته در دل این شهرک نمی‌گیرد، گنجی که شمار فراوانی از جوانان تحصیل کرده و مردم بیکاری می‌توانند از آن سهمی برای خود بردارند و چرخ روزگارشان بچرخد.

اینجا دیگر نبض اشتغال نمی‌تپد و کارخانه‌ای که برای تولید ساخته شده به انبار نمایندگی محصولات غذایی تبدیل شده و زمانی که حال و احوال صنعت و اشتغال را جویا می‌شوی با دلایل مختلف از قبیل عدم حمایت مناسب مسئولان، نقدینگی، مالیات، بیمه و مشکلاتی که تنها با همت مسئولان برطرف می‌شود مواجه می‌شویم اما اکنون به‌علت بی‌مهری مسئولان مشکلات یکی پس از دیگری واحدهای صنعتی را از پای در می‌آورد و اینها بهانه‌ای شد تا پای صحبت چند نفر از صنعتگران شهرک صنعتی بیرجند بنشینیم که در ادامه گزارش گوشه‌ای از درد دل‌های صنعتگران را می‌خوانیم.

 

نقدینگی بزرگترین مشکل

رمضانی یکی از کارخانه‌داران شهرک صنعتی بیرجند به ایسنا گفت: هم‌اکنون حدود 50 درصد کارخانه‌ها تعطیل است و بسیاری از کارخانه‌هایی که قبلاً تولید داشته هم‌اکنون به دلایل مختلفی از قبیل مشکل با بانک تعطیل و به بانک واگذار شده و یا برخی از واحدها به انباری برای محصولات غذایی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: نبود حمایت مسئولین یکی از مشکلاتی است که واحدهای صنعتی با آن مواجه هستند و اگر مسئولین حمایت‌های لازم را داشته باشند افراد زیادی علاقمند هستند تا چرخ این کارخانه‌ها را به حرکت درآورند.

این کارخانه‌دار بیرجندی افزود: هم‌اکنون کارخانه‌داران مشکلی در زمینه فروش محصولات ندارند و نقدینگی مشکل بزرگ کارخانه‌داران است.

رمضانی با بیان این‌که هم‌اکنون بسیاری از کارخانه‌ها با پایین‌ترین ظرفیت مشغول فعالیت هستند، افزود: فعالیت یک کارخانه‌ در شهرک صنعتی فعالیت کارخانه‌های وابسته را به دنبال دارد و تعطیلی یک کارخانه تعطیلی سایر واحدهای تولیدی وابسته را نیز به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه تعطیلی کارخانه‌ها بر فعالیت سایر کارخانه‌ها تاثیر دارد، تصریح کرد: زمانی که کارخانه‌ای تعطیل می‌شود اداره مالیات برای جبران مالیات واحدهای تعطیل فشار بیشتری روی واحدهای فعال می‌آورد که در نهایت منجر به تعطیلی این واحدها می‌شود.

 

سیاست‌های اشتباه

حسینی از دیگر کارخانه‌داران شهرک صنعتی گفت: واحدهای تولیدی شهرک صنعتی به‌علت سیاست‌های اشتباه به خرابه تبدیل شده و بسیاری از واحدهای صنعتی به‌علت نداشتن سرمایه در گردش تعطیل شده‌اند. وی با اشاره به این‌که طرح بهین‌یاب یکی از طرح‌هایی است که برای توسعه خط تولید کارخانه‌ در نظر گرفته شده است، گفت: این طرح در استان ما آنطور که باید اجرا نمی‌شود.

این کارخانه‌دار شهرک صنعتی بیرجند خاطرنشان کرد: برخی واحدها چند سال است که تعطیل شده اما همچنان دارایی از این واحد مالیات می‌گیرد.