امروز 4 مهر 1397 - ساعت 09:10

احداث بوستان‌های مخصوص کودک در پایتخت

احداث بوستان‌های مخصوص کودک در پایتخت

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ارتباط با طبیعت سبب خلاقیت بچه ها می‌شود، گفت: در شهرداری تهران مصوبات خوبی در زمینه ارتباط کودک و محیط زیست تصویب شده است به طوری که بوستان‌های مخصوص کودک را در پایتخت احداث کرده‌ایم.

مجتبی عبدالهی در همایش ضرورت توسعه رویکرد کودک و طبیعت درشهر تهران با بیان اینکه در هفته دوستدار کودک هستیم، اظهارکرد: با توجه به توسعه استفاده از فضای مجازی بین کودکان، موضوع فضای مجازی و تکنولوژی و فناوری فوقالعاده مهم است. در حال حاضر بچه‌های یک سال به بالا با موبایل بازی میکنند و این عارضه بسیاربدی است.

وی عنوان کرد: هریک از اعضای خانواده که با یک تلفن همراه در فضای مجازی هستند، عطوفت و مهربانی را نشانه گرفته‌اند، به طوری که فضای مجازی بر افزایش آسیب‌های اجتماعی مثل طلاق تاثیر گذاشته است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تصریح کرد: باید در بحث فناوری و فضای مجازی مطالعات و برنامه‌های بیشتری داشته باشیم.

عبدالهی با اشاره به اینکه هفته کودک را پشت سرگذاشته‌ایم ومحیط زیست وکودک بخش جدایی ناپذیری از شهرتهران هستند، عنوان کرد: شهرداری تهران در این خصوص مصوبات خوبی دارد حتی بوستان‌های مخصوص کودکان را تاسیس کردهایم. البته دراین مصوبات سن کودک در تهران 18 سال تعریف شده است و باید خدماتی را ارایه دهیم که تا سن 18 سال مناسب باشد.

وی با اشاره به اینکه نمیتوانیم دوران کودکی خودمان را با دوران فعلی قیاس کنیم، افزود: دسترسی آسان به طبیعت باعث خلاقیت، شادی، روابط عمومی بالا، علاقهمندی به بازیهای جمعی قدیمی و فرصت های اجتماعی وسیع و...کودکان میشود.

عبدالهی پیشرفت برخی از تکنولوژیهای جدید را باعث از بین رفتن طبیعت دانست و گفت: تغییرات شهری ازجمله تبدیل خانههای قدیمی مستقل به آپارتمان‌ها و نیز مهاجرت مردم از شهرستانها به تهران باعث مشکلات بسیاری در خانوادهها شده است.

معاون اموراجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران کم شدن فرزندان را یکی دیگر از معضلات دانست و تاکید کرد: در سال1430 حدود 25 درصد ازجمعیت را سالمندان تشکیل می دهند و این یکی از معضلات شهرتهران است که باید برای آن برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد.

وی تصریح کرد: کوچک شدن مدارس، عدم امکان تعامل و فعالیت های متنوع جمعی برای کودکان، از بین رفتن ایمنی، افزایش فاصله ها با طبیعت، کم شدن دسترسی کودکان به طبیعت و... این روزها عارضه هایی را به وجود آورده است.

عبدالهی با اشاره به اینکه ارتباط با طبیعت سبب خلاقیت بچه ها می شود، عنوان کرد: طبیعت باعث میشود بچهها از تمام حسهای خودشان استفاده کنند اما این روزها با فاصله گرفتن از طبیعت حتی ما نمیتوانیم بسیاری از واکنشهای بچهها را درک کنیم. نباید فراموش کنیم که طبیعت باعث افزایش یادگیری، رشد جسمانی و روحی بچهها، کاهش ترس و افزایش اعتماد به نفس و تجربه آنها میشود.

وی درپایان خاطرنشان کرد: مدیران اجرایی، اولیا و مربیان کسانی هستند که میتوانند آموزشهای لازم را دراین خصوص به بچه‌ها بدهند. ضمن اینکه باید حفظ و نگهداری طبیعت و محیط زیست را به بچهها بیاموزیم.

همایش ضرورت توسعه رویکرد کودک و طبیعت درشهر تهران که امروز صبح در تالار ایوان شمس با حضور ناهید خداکرمی نایب رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران، خلیل آبادی عضو شواری شهر تهران، محمد روشنی مدیرکل آموزش‌های شهروندی و محمدمهدی گلمکانی رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران برگزار شد.