امروز 3 مهر 1397 - ساعت 17:19

خبر

احیای اعتبار2 میلیارد

دلاری دولت برای توسعه حمل و نقل شهری

خزانه دار شورای شهر تهران درباره بودجه سال 97 شهرداری تهران از احیاء اعتبار2 میلیارد دلاری دولت برای توسعه حمل و نقل شهری خبر داد.

حسن رسولی در گفت و گو با پانا، در پاسخ به این سوال که آیا بودجه سال 97 شهرداری تهران با توجه به مشکلات شهرداری انقباضی تر از سال گذشته تدوین می شود، گفت: تنظیم لایحه بودجه سال 97 شهرداری که پس از ارائه به شورای اسلامی شهر تهران تبدیل به قانون و مصوبه خواهد شد در مرحله اول از سند بالادستی متاثر است که آن سند بالادستی برنامه دوم توسعه شهری تهران است.

این عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه شهرداری در تنظیم بودجه سال 97 ملزم به رعایت احکام ردیف ها و جهت گیری های برنامه پنجساله است، گفت: امروز یکی از مهم ترین تهدیدهای اداره شهر تهران در نیمه دوم سال جاری و سال 97 عدم تعادل بین منابع مالی و مصارف است که علاوه بر بودجه سال جاری، برای تنظیم لایحه بودجه سال 97 نیز با همکاری مشترک بین شورا، شهرداری، دولت و مجلس از طریق مجمع نمایندگان استان به صورت چند منظوره اهدافی دنبال می شود.

وی ادامه داد: به طور مشخص با همکاری مجلس، دولت و با حسن استفاده از حضور شهردار در هیأت دولت به دنبال این هستیم تا قانون مصوب سال 87 مجلس که طبق آن دولت از محل منابع ارزی در اختیار، موظف است مبلغ دو میلیارد دلار را برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی شهرهای تهران تخصیص دهد را احیاء کنیم. این قانون که به تصویب مجمع تشخیص مصلحت هم رسیده بود، به صورت آشکار از سوی رئیس جمهور وقت اجرا نشد.

 

سهم ۵درصدی مجتمع آرادکوه در بوی نامطبوع اتوبان قم

مهر: معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت : طبق اعلام اداره کل محیط زیست منشاء حداکثر ۵ درصد از بوی نامطبوع اتوبان تهران-قم، مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه است.

محمدرضا عظیمیان با بیان این که دریاچه شیرابه ۱۸ هکتاری کهریزک در ابتدای سال ۹۵ با روش تصفیه و بازچرخانی خشک شد و از آن تاریخ تا کنون این دریاچه خشک شده است گفت : در عکس‌ های ماهواره ای که هر دو ماه یکبار امکان دسترسی به آن میسر است به راحتی می شود صحت این موضوع را رصد کرد.

وی در مورد منشاء بوی نامطبوع اتوبان تهران- قم نیز توضیح داد: بوی نامطبوع مسیر اتوبان تهران-قم منشاهای مختلفی دارد. یکی از آنها عدم وجود سیستم تصفیه خانه برای فاضلاب شهرک واوان و رباط کریم است که از مسیر غرب به شرق اتوبان عبور می کند و تشکیل برکه ای از فاضلاب شهری باعث تولید بوی نامطبوع دراین محدوده شده بود که البته اخیرا سیستم تصفیه فاضلاب واوان با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.

معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران یکی دیگر از عوامل بوی نامطبوع در اتوبان تهران-قم را وجود تعدادی گاوداری در حاشیه این اتوبان عنوان کرد و گفت: وجود کشتارگاه طیور نیز باعث تولید بوی نامطبوع در این محدوده شده است.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام اداره کل محیط زیست منشاء حداکثر ۵ درصد از بوی نامطبوع اتوبان تهران-قم، مرکز پردازش آرادکوه بوده است، خاطرنشان کرد: این مرکز پردازش با حدود ۱۱ کیلومتر مسافت، دورترین فاصله را نسبت به اتوبان دارد.

 

فقط ۱۰ درصد سرویس‌های مدارس ساماندهی شدند

مهر: عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران از ساماندهی ۱۰ درصد سرویس های مدارس خبر داد.

شهربانو امانی با اشاره به ساماندهی سرویس های مدارس گفت: گزارشی که سازمان تاکسیرانی درمورد ساماندهی سرویس های مدارس داد، این بود که امسال به طور استثنا خودروهای پرایدی که راننده آن زنان سرپرست خانوار هستند، استفاده شود و بعد خودروهای پراید ساماندهی و سپس حذف شود.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه فقط ۱۰ درصد سرویس های مدارس ساماندهی شده اند، گفت: مابقی سرویس های مدارس توسط اولیای دانش آموزان انتخاب می شود و با مسئولیت خانواده‌هاست. البته طبق آئین نامه، هر اتفاقی بیفتد، مسئولیت با خانواده است.

وی ادامه داد: موضوع ساماندهی سرویس های مدارس در دستور کار شورا قرار دارد و باید در این زمینه استاندارد سازی صورت پذیرد.