امروز 4 مهر 1397 - ساعت 09:10

جامعه

هیچ وجهی برای ارائه کارت هوشمند سلامت دریافت نمی شود

سازمان تامین اجتماعی ضمن تاکید براینکه این سازمان برای حذف دفترچه‌های کاغذی و ارائه کارت هوشمند سلامت هیچگونه وجهی دریافت نمی کند، از بیمه‌شدگان خواست فریب تماس سوء استفاده کنندگان را نخورند.

سازمان تامین اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در پی تماس تلفنی عده‌ای سودجو با بیمه‌شدگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در قالب شرکتهای درمانی برای ارائه کارت هوشمند سلامت در ازای دریافت وجه، سازمان تامین اجتماعی اعلام می دارد؛ هیچ گونه تماسی از سوی این سازمان با بیمه شدگان و بازنشستگان برای دریافت وجه انجام نمی شود و بیمه شدگان فریب سوء استفاده کنندگان را نخورند.

در روزهای اخیر عده‌ای با ادعای ارتباط با سازمان تأمین اجتماعی و به بهانه ارائه کارت هوشمند درمان، از بیمه شدگان و بازنشستگان تقاضای وجه کرده اند، در حالی که این سازمان از بیمه شدگان و بازنشستگان برای پروژه حذف دفترچه های کاغذی هیچ هزینه‌ای دریافت‌نمی کند.

 

از هر چهار ایرانی یک نفر از اختلالات روانی رنج می‌برد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی با بیان اینکه جامعه دچار نوعی بی‌تفاوتی اجتماعی در همه حوزه‌ها شده است، گفت: از هر چهار ایرانی یک نفر از اختلالات روانی رنج می‌برد.

سیدحسن موسوی چلک در نشست بررسی لایحه سلامت روان که همزمان با روز جهانی سلامت روان در مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن «سرای احسان» برگزار شد، با اشاره به اینکه موضوع سلامت روان در کشور مغفول واقع شده است، افزود: سلامت اجتماعی و سلامت روان در مقایسه با سلامت جسم هم از نظر منابع و اعتبارت و هم از نظر ساختار بسیار عقب است.

وی ادامه داد: ۲۳ تا ۲۵ درصد مردم ایران دستکم از یک نوع از اختلالات روان رنج می برند. به عبارت دیگر یک چهارم ایرانیان دچار اختلالات روان هستند.رئیس انجمن مددکاران اجتماعی با بیان اینکه شیوع اختلالات روان در عصر حاضر مختص جامعه ایرانی نیست، تاکید کرد: روند توسعه و شهرنشینی عواقبی با خود به همراه دارد که یکی از آنها رواج اختلالات و بیماریهای روانی است.وی خاطرنشان کرد: سبک زندگی ایرانیان استرس زا شده است و از سویی جامعه در همه حوزه ها دچار بی تفاوتی اجتماعی شده است که همین از دلایل گسترش اختلالات روان در کشور به شمار می رود.

موسوی چلک اضافه کرد: حانواده امروزی در ایران قوام و مسئولیت پذیری خانواده گذشته را ندارد و افراد حمایت کمتری از سوی خانواده دریافت می کنند و نتیجه آن همین شرایطی است که در کشور شاهد آن هستیم.

 

دانش‌آموزان اقلیت‌های دینی کتاب مستقل دارند

مدیرکل دفتر تالیف سازمان پژوهش گفت: کتاب مستقل ویژه دانش‌آموزان اقلیت‌های دینی وجود دارد که اگر نیاز به اصلاح باشد انجام خواهیم داد. محمود امانی طهرانی، مدیر کل دفتر تالیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی در نشست خبری که در این سازمان در حال برگزاری است درباره ی محتوای کتاب های درسی اهل تسنن و اقلیت های دینی گفت: مبنای حرکت ما قانون اساسی است و در این قانون حقی بر تمام ایرانیان وجود دارد.

وی افزود: از قبل در سازمان پژوهش به مناسب سازی محتواهایی که نیاز به متناسب سازی با اقلیت های دینی که در قانون آمده است پرداخته ایم.امانی طهرانی تصریح کرد:در پاره ای از موارد که تفاوت وجود دارد یک کتاب مستقل با حجم متفاوت ارایه می شود. در فرایند منسجم تولید می کنیم .

وی با اشاره به تشکیل کارگروه اهل تسن در وزارت آموزش و پرورش که یکی از مشکلات محتوای آموزشی بیان شده است گفت: اگر مشکلاتی در کتاب درسی اهل تسنن وجود دارد و نیاز به ساز و کار جدید داشته باشد ما آمادگی اصلاح داریم اما تاکنون مشکلی به ما گزارش نداده شده است.