امروز 4 مهر 1397 - ساعت 09:05

اخبار

تخصیص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای بدهی دارویی بیمارستان‌ها

سرپرست اداره امور استان‌ها و هیأت امنا سازمان غذا و دارو گفت: برای بدهی دانشگاه‌های علوم پزشکی به شرکت‌های پخش دارویی یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.

یدالله نادری در پانزدهمین گردهمایی معاونت غذا و داروی استان‌های لرستان و خوزستان و اعضای قطب جنوب غرب کشور که در سالن اجتماعات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو پیگیری شده مطالبه شرکت‌های پخش دارویی از دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

وی ادامه داد: به همین منظور ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار را جذب و به صورت اوراق مشارکت به یکی از بانک‌ها خواهیم داد تا این رقم میان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع شود. این اعتبار را نباید در جاهای دیگر هزینه کنید بلکه به عنوان بدهی به شرکت‌های دارویی پرداخت شود.

وی بر تشکیل هلدینگ دارویی تأکید کرد و گفت: این موضوع در برخی از استان‌های کشور نظیر کرمانشاه موفق عمل شده است.

نادری با اشاره به اینکه باید از داروفروشی دست برداریم و با بسترسازی و اطلاع‌رسانی مصرف خودسرانه دارو را به حداقل برسانیم، تصریح کرد: خوشبختانه در حوزه بهداشت موفق عمل شده، اما در حوزه غذا اینگونه نیست.

سرپرست اداره امور امور استان‌ها و هیأت امنا سازمان غذا و دارو تصریح کرد: باید برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و ... روی مصرف فست و فوت از سوی خانواده‌ها برنامه‌ریزی جدی‌تر صورت گیرد.

وی گفت: با وضع موجود نمی‌توانیم همه کارخانجات را ارزیابی و روی آنهانظارت کافی داشته باشیم بلکه باید تدبیری بیندیشیم.

نادری اظهار کرد: در معاونت‌های غذا و دارو باید دفتر پیشخوان سلامت راه‌اندازی کنیم تا خیلی از مشکلات مرتفع شود.

 

اعلام شماره‌های جدید برای اهدای جسد

در پی اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور مبنی بر اهدای جسد برای استفاده در مراکز آموزشی و دانشگاهی سازمان واحد فرآوری بافت و پیوند نسوج شماره‌های جدید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه اعلام شد.

افراد پس از اعلام آمادگی از طریق تماس تلفنی و ثبت مشخصات، برای ثبت رضایت محضری به یکی از دفترخانه‌های مشخص شده از سوی سازمان معرفی می‌شوند و رضایت‌نامه خود را به شکل محضری به ثبت می‌رسانند.

همچنین در شهر تهران دو محضر برای معرفی علاقه‌مندان اهدای جسد مشخص شده است و از آنجا که تمام هزینه‌های این اقدام توسط سازمان پزشکی قانونی کشور پرداخت می‌شود، متقاضیان اهدای جسد باید به یکی از این دو محضر مراجعه کنند. به عبارت دیگر افراد طی تماس تلفنی با شماره‌های اعلام شده از نحوه انجام کار مطلع و در صورت تمایل به اهدای جسد، محضر نزدیک‌تر به محل سکونتشان برای اخذ رضایت‌نامه به آنان معرفی می‌شود. ضمن آنکه نسخه رضایت نامه نیز توسط محضر برای پزشکی قانونی ارسال خواهد شد.

افراد می‌توانند برای کسب اطلاع بیشتر از نحوه اهدای جسد با شماره‌های 55442844 و 55442644 تماس بگیرند.

 

ویزای اربعین گران شد

ایسنا - با توجه به روند افزایشی نرخ ارز در هفته اخیر، قیمت ویزای اربعین نیز تحت تاثیر قرار گرفت و به گفته مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت، ویزای عراق که با ارز روز محاسبه می شود نیز با افزایش قیمت روبرو شده است.محسن نظافتی، تاثیر افزایش نرخ دلار را بر قیمت ویزای عراق در اربعین تایید کرد و درباره تغییرات قیمتی آن گفت: مبلغ ریالی که قبلا اعلام شده بود با افزایش نرخ ارز، بیشتر شده و این تاثیر در ۴۰ دلار هزینه تعیین شده برای این ویزا، به ازای هر مبلغ که افزایش قیمت دلار باشد، تاثیرات خود را نشان می‌دهد.

وی همچنین گفت: صدور ویزای اربعین که ثبت نام آن در سامانه سماح سازمان حج و زیارت از اول شهریورماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد، از یک هفته پیش شروع شده است.

سازمان حج و زیارت قبلا اعلام کرده بود؛ هزینه ویزای اربعین مطابق شرایط عادی این کشور برای هر نفر ۴۰ دلار تعیین شده که با هماهنگی بانک مرکزی و سفارت عراق قرار بود ما به ازای آن به صورت ریالی (یک میلیون و ۹۰۰ هزار ریال یا ۱۹۰ هزار تومان) از زائران متقاضی سفر عراق در اربعین دریافت شود که با گذر دلار از مرز ۴۰۰۰ تومان، نرخ ویزای اربعین نیز تحت تاثیر قرار گرفته و افزایش پیدا کرده، سازمان حج و زیارت هنوز رقم ریالی معادل آن را اعلام نکرده است.