امروز 29 مرداد 1397 - ساعت 15:09
تلاش اروپا برای حفظ برنامه اقدام مشترک بیشتر شد

لندن در تقلا برای حفظ برجام

تلاش اروپا برای حفظ برنامه اقدام مشترک بیشتر شد لندن در تقلا برای حفظ برجام

هم‌زمان با افزایش احتمال عدم تائید پایبندی ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، مقامات و رسانه‌های انگلیسی تلاش خود را برای حفظ این دستاورد تاریخی که به گفته آن‌ها «حاصل 13 سال دیپلماسی طاقت‌فرسا» به شمار می‌رود، افزایش داده‌اند. به گزارش ایرنا دستگاه دیپلماسی انگلیس این روزها به‌شدت مشغول رایزنی در رابطه با حفظ برجام است. موضع‌گیری مقامات دولتی و اظهارنظر کارشناسان سیاسی مبنی بر اهمیت پایبندی به برجام و اشاره به پیامدهای ناشی از خروج آن، سرخط اکثر رسانه‌های انگلیسی طی روزهای اخیر بوده است.

«ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس، در گفت‌وگوی تلفنی پریشب با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، بر ضرورت پایبندی به توافق هسته‌‌ای ایران و گروه 1+5 تأکید کرد. در بیانیه دفتر نخست‌وزیری انگلیس آمده است: «ترزا می امشب، قبل از تصمیم ترامپ درباره اعلام پایبندی ایران به برجام با وی گفت‌وگو کرد.» در این بیانیه آمده است: «نخست‌وزیر با بیان اینکه این توافق از اهمیتی حیاتی برای امنیت منطقه برخوردار است، بر تعهد راسخ انگلیس به آن در کنار شریکان اروپایی‌مان تأکید کرد.» ترزا می همچنین بر اهمیت نظارت دقیق بر اجرای برجام و اجرای مناسب آن تأکید کرد.

این بیانیه تصریح می‌کند: «خانم می و رئیس‌جمهور امریکا درباره ضرورت همکاری انگلیس، آمریکا و سایرین با یکدیگر جهت مقابله با رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه نیز گفت‌وگو کردند.» سران دو کشور همچنین توافق کردند تیم‌های آنها بایستی قبل از اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام با یکدیگر در تماس باشند.

از سوی دیگر، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس نیز صبح دیروز میزبان علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان بود. او متعاقباً با انتشار بیانیه‌ای گفت: برجام توافقی حیاتی بود که تهدید ایران هسته‌ای را خنثی کرد. انگلیس از برجام حمایت می‌کند و بر لزوم پایبندی تمام طرف‌ها به برجام تأکید دارد.

جانسون تصریح کرد: من در رابطه با دیدگاهم مصمم هستم که توافق هسته‌ای دستاوردی تاریخی است که بدون تردید دنیا را به مکانی امن‌تر تبدیل کرده است. وزیر خارجه انگلیس افزود: برجام حاصل 13 سال دیپلماسی طاقت‌فرسا بود که به افزایش امنیت منطقه و انگلیس منجر شده است. به دلیل همین نتایج امنیتی است که همچنان آمریکا را ترغیب می‌کنیم تا آن‌ها را مدنظر داشته باشد.

در بیانیه وزارت خارجه انگلیس همچنین آمده که مدیر سیاسی این وزارتخانه روز گذشته با همتایان فرانسوی، آلمانی و نمایندگانی از اروپا در رابطه با برجام دیدار داشته است. این بیانیه اضافه می‌کند، کیم داروک سفیر انگلیس در آمریکا نیز طی اظهاراتی در شورای آتلانتیک به اهمیت برجام اشاره‌کرده و به رایزنی با مقامات آمریکایی برای حفظ برجام ادامه خواهد داد.

علی‌اکبر صالحی شامگاه سه‌شنبه به‌وقت محلی به دعوت رسمی بوریس جانسون وارد لندن شد. او در بدو ورودش به ایرنا گفت: «علاوه بر ملاقات با وزیر خارجه انگلیس، دیدار با نمایندگان مجلس، نشست با تعدادی از نخبگان رسانه‌ای، دیدار با مشاور علمی وزیر خارجه و بازدید از کارخانه‌ای که در ساخت شتاب‌دهنده‌ها شهرت جهانی دارد؛ مجموعه فعالیت‌هایی است که طی یک روز و نیمی که در لندن هستیم خواهیم داشت».

دونالد ترامپ توافق هسته‌ای را «شرمساری» برای آمریکا و «بدترین توافق» خوانده است. یک مقام ارشد دولت آمریکا هفته گذشته گفت که انتظار می‌رود ترامپ عدم پایبندی ایران به توافق را اعلام کند. پانزدهم اکتبر (23 مهر) آخرین فرصت درباره اعلام پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است. ترامپ باید دراین‌باره به کنگره گزارش بدهد. برخی منابع گفته‌اند که ترامپ سه روز زودتر یعنی پنجشنبه (20 مهرماه) نظرش را اعلام می‌کند. سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید سه شنبه گفت که ترامپ اواخر هفته جاری «راهبرد فراگیر درباره ایران» را که شامل تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای است، اعلام خواهد کرد.