امروز 2 مهر 1397 - ساعت 21:44
فریدون مجلسی دیپلمات سابق

برجام می ماند اما شاید تحریم هایی در راه باشد

فریدون مجلسی دیپلمات سابق برجام می ماند اما شاید تحریم هایی در راه باشد

 

طی روزهای اخیر واکنش های زیادی در قبال برجام و همین طور سخنرانی آتی ترامپ و اشارات احتمالی او به برجام و جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان و مسائلی مشابه مطرح شده است. حتی روز گذشته شاهد بودیم که نمایندگان مجلس طی یک جلسه غیرعلنی از وزیر امورخارجه کشور سوالاتی در این خصوص داشتند و آقای ظریف به صراحت در این مساله تاکید کردند که ایران از مواضع و خطوط قرمز خود عقب نشینی نخواهد کرد.

اما با همه اینها شاید تکرار دوباره یک سری مسائل همچنان لازم باشد. شاید لازم باشد که دوباره بر این مساله تاکید کنیم که برجام یک امری بین‌المللی است که باقی می‌ماند و لغو نمی‌شود ولی در این میان یک نکته باقی خواهد ماند که آن هم تحریم های احتمالی دوجانبه بین ایران و آمریکاست که سرنوشت و نتیجه آن بستگی به روابط دوجانبه تهران و واشنگتن دارد که برای حل این مساله تنها یک راه وجود دارد که آن چیزی جز مذاکره مستقیم دوجانبه نخواهد بود که در این خصوص تمایلی از طرفین برای حل مساله و مذاکره مستقیم دوجانبه وجود ندارد. لذا تنها چیزی که الان به ذهن این جانب خطور می کند که امیدوار باشیم آمریکا سپاه را وارد لیست گروه‌های تروریستی نکند که در غیر این صورت شرایط سخت‌تر از گذشته نیز خواهد شد.

متاسفانه یکی از مسائل مهمی که در خصوص روابط دوجانبه ایران و آمریکا وجود دارد آن است که هیچ کدام از دو کشور بنا به دلایلی که برای خود قائل هستند تمایلی ندارند که با دیگری مذاکره مستقیم داشته باشند. این درحالی است که اگر امکان چنین مساله‌ای وجود داشت می توانستیم برجام دیگری را متصور باشیم.

اما به هرجهت مهمترین دغدغه ای که نمایندگان و سایر اقشار جامعه طی روزهای گذشته داشتند بیش از همه متوجه برجام بود که در این خصوص آنچه مسلم بوده، این است که آمریکا به تنهایی نمی تواند برجام را برهم بزند وگرنه تاکنون با توجه به تمام ادعاها و اقداماتی که انجام داده بود، به این مهم دست یافته بود. در واقع آن کشوری که به تنهایی امکان برهم زدن برجام را دارد، ایران خواهد بود. ایران است که می تواند تنها با چرخاندن سوئیچی همه چیز را به نقطه اول بازگرداند که البته طی سالهای گذشته و بنا بر گزارش های معتبری که آژانس بین المللی منتشر کرده است، ایران نه تاکنون تمایلی برای برهم زدن برجام داشته و نه در این خصوص اجازه داده است که بهانه ای به دست کشورهای دیگر بدهد.