امروز 26 مهر 1397 - ساعت 18:02
نمایندگان از توضیحات وزیر کار قانع شدند؛

شکایت ربیعی از پورابراهیمی

نمایندگان از توضیحات وزیر کار قانع شدند؛ شکایت ربیعی از پورابراهیمی

جلسه علنی روز گذشته بهارستان در حالی بعد از تعطیلات بازگشایی شد که طرح سوال محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی از وزیر کار درباره علت عدم شفافیت و ثبت اطلاعات بنگاه های اقتصادی وابسته به این وزارتخانه با جنجال هایی همراه بود. آن هم در شرایطی که نمایندگان از توضیحات علی ربیعی قانع شدند ولی طراح سوال که پیشتر نیز در جریان جلسه رای اعتماد و همین طور طرح سوالات دیگر از علی ربیعی در دولت کنونی و دولت قبلی انتقاداتی را به عملکرد این وزارت خانه وارد دانسته بود، همچنان اصرار بر آن داشت که ربیعی نتوانسته است با توضیحاتش او را قانع کند. مهمتر آنکه ماجرای طرح شکایت ربیعی از پورابراهیمی نیز به صحن کشیده شد و در آخرین دقایق جلسه علنی ، پورابراهیمی در اعتراض به این شکایت مدعی آن شد که این پرونده مرتبط به طرح سوالات او از وزیر بوده و قطعا در دادگاه به تمامی اتهامات پاسخ خواهد داد. این در حالی بود که در چند نوبت میکروفن او از جانب هیات رییسه قطع شد تا او ضمن پرهیز از بیان سخنان دیگر صرفا نظرش را درباره توضیحات وزیر اعلام کند که این اقدامات هیات رییسه نیز کارساز نبود تا این بار علی مطهری که ریاست جلسه را عهده دار بود از او بخواهد که در موضوع سخن بگوید. هرچند که پورابراهیمی سخنان خودش را بی ارتباط با این مساله نمی دانست و حتی بر این نکته تاکید کرد که « این شکایت هم در موضوع است و نایب رئیس مجلس نباید اظهارات او را قطع کند.» این بگومگوها آنقدر ادامه داشت که در ادامه سخنان پورابراهیمی نوشته ای از طرف علی ربیعی به هیات رییسه رسید تا مطهری اعلام کند که « آقای ربیعی یادداشتی به من داده و گفته است که شکایت مطرح شده بابت این سوالات نبوده و مربوط به موضوع دیگری است» اما پورابراهیمی تاکید کرد که «اتفاقا دقیقا بابت همین سوالات بوده است و امروز از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به من اطلاع دادند که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابت این سوالات از من شکایت کرده است. البته اگر از من شکایت می کنند من استقبال می کنم و افتخار می کنم که در دادگاه حاضر شوم و این حرفها را آنجا بگویم و اظهارات من نیز مستقیم پخش شود.» پس از قانع نشدن پورابراهیمی رئیس جلسه وارد بودن سوال را به رای گذاشت اما پیش از آن خواست تا وزیر و همراهانش صحن را ترک کنند که در این موقع مشاهدات خبرنگاران نشان می داد حداقل شش نفر صحن را ترک کردند . اما در نهایت با وجود قانع نشدن رئیس کمیسیون اقتصادی از پاسخ های وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی، مجلس با ۸۷ رای موافق، ۱۱۹ رای مخالف و سه رای ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر در صحن توضیحات وزیر را قانع کننده تشخیص داد.

 

اولین طرح سوال بعد از تعطیلات

طرح سوال مجلس از علی ربیعی اگرچه سرانجام به کارت زرد ختم نشد ولی می تواند یک پیام جدی از سوی مجلس به دولت و مشخصا وزارت کار تلقی شود. همچنانکه پیشتر نیز گمانه زنی هایی درباره احتمال انجام طرح استیضاح ربیعی به همراه دو وزیر دیگر دولت در صحن علنی وجود داشته و از این بابت چنانچه ربیعی نتواند مطالبات مجلس را در نحوه مدیریت و رفع مشکلات وزارت خانه ای آن هم در آستانه ارائه لایحه بودجه 97 به مجلس برطرف کند، بعید نیست که این وزارت خانه از جانب مجلس با انتقادات جدی تری رو به رو شود.

البته سابقه انتقادات از وزارت کار دولت های روحانی را نمی توان صرفا در این ماه های اخیر خلاصه کرد و قبلتر از آن نیز موضوعاتی مشخصا همواره باعث شدند تا طرح سوالات متعددی متوجه علی ربیعی باشند و آغاز دولت دوازدهم در این میان شروع جدیدی برای افزایش انتقادات نسبت به ربیعی بود و این روند تاجایی ادامه پیدا کرد که برخی احتمال ردصلاحیت او را در جلسات رای اعتماد مطرح می کردند.

 

سوالات متعدد پورابراهیمی از ربیعی

محمدرضا پورابراهیمی را می توان از جمله نمایندگان منتقد وزارت کار برشمرد که تاکنون در موضوعات مختلف، نظرات و انتقادات جدی و صریحی نسبت به عملکرد این وزارت خانه داشته است. شاید بتوان او را یک رکورددار در انتقاد از وزارت کار برشمرد که خودش همین مساله را در جلسه علنی روز گذشته دلیل شکایت ربیعی از او عنوان کرده است. اگرچه که وزیر به صراحت چنین موضوعی را رد کرده است. دیروز نیز او در طرح سوالش از وزیر کار به این مساله اشاره داشت که « بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بنگاه های اقتصادی باید برای شفاف سازی اطلاعات شان را در سیستم کدال سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه کنند و مجموعه وزارت رفاه نیز مکلف بوده که اطلاعات تمام شرکت هایش را در این سیستم افشا کند اما اتفاقی

نیفتاده است.»

وی گفت: در روز رای اعتماد نگذاشتند که این حرف ها را بزنیم و لابی های سنگین اجازه نداد که با مردم صحبت کنیم اما امروز این حرف ها را می گویم. وی خطاب به ربیعی گفت: در نامه ۵ مهر امسال به کمیسیون اقتصادی نزدیک به ۵۶۰ شرکت را اعلام کردید که مشمول افشای اطلاعات می شوند، هر چند که برآورد ما حدود هزار شرکت بوده، اما تا امروز اطلاعات ۵ درصد از آنها را هم افشا نکرده اید. در رابطه با آن دسته از شرکت هایی که اطلاعات شان افشا شده، در رابطه با بسیاری از آنها حسابرس عبارت «عدم اظهار نظر» را اعلام کرده است که این یعنی وضعیت اینقدر آشفته است که نمی توان اعلام نظر کرد.

 

مبارزه با فساد را با مسائل سیاسی گره نزنیم

در مقابل اما وزیر کار بیشتر اشاره به آن داشت که حجم کثیری از انتقادات علیه او و وزارت خانه متبوعش متوجه مسائل جناحی و سیاسی است. ربیعی با تاکید بر وجود هماهنگی در این وزارتخانه برای مبارزه با فساد، گفت که از مجموع ۲۶۴ شرکتی که باید بر اساس اصل ۴۴ واگذار می‌شدند، ۲۲۱ شرکت مربوط به این وزارتخانه در سامانه الکترونیکی انتشار بورس وارد و واگذار شدند. از ابتدای دولت دوازدهم یعنی بعد از گذشت سه ماه از رای اعتماد برای پاسخ به پنج سوال در صحن علنی حاضر شدم، چندین بار در کمیسیون‌ها رفتم چون از سوال و پرسش و شفاف‌سازی استقبال می‌کنم.

ربیعی با تاکید بر اینکه در راه مبارزه با فساد گام برمی‌دارد، گفت: با نیروهای اطلاعاتی، دستگاه‌های نظارتی و بازرسی همکاری داشتم حتی از دادستان تهران داوطلبانه درخواست رسیدگی کردم. سازمان بازرسی و دیوان محاسبات، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه همه جا حضور داشته و مسائل را رصد می‌کنند و ما نیز هماهنگی‌های لازم را برای مبارزه با فساد با این دستگاه‌ها داشته‌ایم.

ربیعی در ادامه به اظهارات پورابراهیمی، اشاره کرد و گفت: آقای پورابراهیمی از واژگانی استفاده می‌کنند که ابهام‌انگیز است. اینکه می‌گویند ما در وزارتخانه هر کاری می‌خواهیم انجام می‌دهیم چه معنایی دارد؟ ایشان صحبت از ۲۶۰ شرکت زیرمجموعه این وزارتخانه می‌کنند که مربوط به دوران بنده نیست. این شرکت‌ها در زمان تحریم‌ها ایجاد شدند تا اگر شرکتی تحریم شد کار معطل نماند که ما این روند

را تایید می‌کنیم.