امروز 23 آذر 1397 - ساعت 09:59
دو جا به جایی در دولت صورت گرفت؛

تخت روانچی از وزارت خارجه به پاستور رفت

دو جا به جایی در دولت صورت گرفت؛ تخت روانچی از وزارت خارجه به پاستور رفت

 

 

از زمان برگزاری نشست سران قوای سه گانه تا امروز گمانه زنی های مختلفی درباره احتمال تغییرات در ساختار دولت دوازدهم مطرح شده است. این مساله اگرچه به صورت جدی از سوی روابط عمومی دولت تکذیب شد ولی شعاع حواشی آن چنان ادامه پیدا کرد که حتی علی مطهری نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی در واکنش به احتمال اعمال تغییرات ساختاری در دولت اعلام کرد که اگر بنا باشد تغییراتی در ساختار دولت صورت بگیرد باید این تغییرات با هماهنگی مجلس و طبق قانون انجام شود.

البته بخشی از این حواشی مربوط به خبرهای پیدا و پنهان درباره احتمال انجام برخی جا به جایی ها در دولت بود؛ احتمالاتی که تا دیروز به صورت مشخص و قاطعانه از سوی هیچ کدام از مقامات رسمی دولت تایید نشد ولی با این همه روز گذشته محمود واعظی طی حکمی مجید تخت روانچی را که پیشتر معاونت در وزارت امور خارجه و همین طور حضور در تیم مذاکره کننده هسته ای با گروه 1+5 را تجربه کرده بود به معاونت سیاسی دفتر رییس جمهوری منصوب کرد تا اولین تغییرات و جابه جایی ها بر اساس پیش بینی های از قبل اعلام شده متوجه او باشد.

دیگر حکمی که روز گذشته دولتی ها ابلاغ کردند نیز مربوط به حکم مشاوره ای حمید ابوطالبی بود. حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان طی این حکم ابوطالبی را به عنوان مشاور خود تعیین کرد تا بر این اساس بتوان گفت که رفته رفته و به مرور دیگر جایگاه های دولت در حال تکمیل است. پیش از این و در دولت یازدهم چهره های دیگر چون اکبر ترکان در کنار رییس جمهوری بودند که با کنار رفتن این چهره ها نیز گفته می شد که روحانی مترصد آن است تا در سمت های مشاوره ای خود از چهره های جدید تری استفاده کند.

بر این اساس می توان در واکنش به تمامی شایعاتی که تاکنون حول احتمال تغییرات ساختاری در دولت عنوان شده بود، به این مساله بسنده کرد، فعلا دولت در خصوص ساختار دولت تصمیم جدیدی ندارد و فراتر از آن نیز برنامه مشخصی برای ادغام وزارت خانه ها در نظر ندارد تا در ادامه شاهد آن باشیم که این احتمالات و پیش بینی ها به کجا ختم خواهد شد.