امروز 25 مهر 1397 - ساعت 11:43
معاون فناوری بانک مرکزی در پاسخ به همبستگی:

مهمترین چالش ارزهای دیجیتالی، رصد پذیری است

معاون فناوری بانک مرکزی در پاسخ به همبستگی: مهمترین چالش ارزهای دیجیتالی، رصد پذیری است

صبح دیروز معاون فن آوری بانک مرکزی نشستی را با اصحاب رسانه برگزار کرد که در آن نسبت به استفاده از بیت کوین هشدار داد و اعلام کرد که به صورت کلی بیت کوین ها یا همان ارزهای رمزینه شده دیجیتالی به شدت ریسک بالایی دارند و استفاده از آن ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

ناصر حکیمی در ادامه صحبت های خود به شدت بر این موضوع تاکید داشت که تا کنون بیت کوین ها به عنوان ارز رسمی از جانب بانک مرکزی تایید نشده اند.

 

محدودیت های سیستم بانکی در ایران

در این جلسه خبرنگار همبستگی دو سوال از معاون فن آوری بانک مرکزی پرسید؛« بعد از اینکه بیت کوین ها به عنوان ارز رسمی شناخته شد، مهمترین چالش بعد از این اتفاق چیست مخصوصا اینکه یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران که چین باشد، این ارز را به صورت رسمی نپذیرفته است؟»حکیمی در پاسخ گفت:مهمترین چالش بعد از اعلام بیت کوین ها به عنوان ارز رسمی، چالش رصد پذیر بودن است زیرا این امر ذاتا رصد پذیر نیست. این دقیقا مانند مبارزه با پولشویی است. بعد از اینکه ما بتوانیم قوانین و سیاستگذاری ها را ابلاغ کنیم، باید نهادها و سازمان های دیگر هم همراه ما باشند تا مسائلی از قبیل موسسات غیر مجاز بوجود نیاید. سوال دوم این بود که «آیا بانک مرکزی در پرداختن به پدیده های نوظهور بازارهای مالی و پولی، روند کندی ندارد؟» که پاسخ حکیمی به دو بخش تقسیم شد. وی اذعان نمود: که مقداری از این کندی طبیعی است. چرا که اول فناوری ها به میدان می آیند و بعد کارآفرینان بوسیله آن اقدام به کسب درآمد می کنند و تا زمانی که کسب درآمدی از پدیده ای گزارش نشود، نمی توان به راحتی به مقابله و یا هم راستا با آن گام برداشت. بخش دوم اینست که مقداری از کندی نیز به مسائل و محدودیت های سیستم بانکی در ایران باز می گردد که ما در قبال این پدیده ها باید همه جوانب را در نظر بگیریم و در نهایت هم جهت با باورهای جهانی موضع گیری کنیم.

 

بیت کوین ها نه قانونی است و نه غیر قانونی

بیت کوین ها به عنوان ارز رسمی از جانب تمامی بانک های مرکزی دنیا پذیرفته نشده اند، اما به نوعی کارکرد سوداگرانه ای در بازار ایران بوجود آورده است و ردپای آن در معاملات ایرانی دیده شده؛ هر چند هنوز حجم بالایی از آنها در بازار قابل معامله نیست و برای خریدهای کلان نمی‌توان روی آنها حساب کرد. اما داستان بیت کوین ها فقط به اینجا محدود نمی شود؛ چرا که مدتی است این ارزهای غیر رسمی، از جانب برخی به محلی برای در مدتها است که برای بسیاری به محلی برای درآمدزایی تبدیل شده‌اند. به طوری که تقاضا و تبلیغات برای خرید آن ها رواج بیشتری نسبت به گذشته یافته است و حتی کار به جایی رسیده که بانک مرکزی در پذیرش بیت کوین ها به عنوان ارز رسمی دچار تردید شده است.

در نشست دیروز حکیمی، موضع صریح بانک مرکزی در قبال ارزهای دیجیتال را عنوان کرد و گفت: نه آن را قانونی می‌داند و نه غیر قانونی و در حال بررسی موضوع است، اما مشخص آن است که این ارزها از ریسک بالایی برخودار بوده و اکنون درگیر جریان‌های سوداگری شده است. وی درباره اهمیت بیت کوین ها از دو جنبه مسئله را قابل بررسی دانست، اول اینکه این ارزها دارای نوسان شدیدی هستند به طوری که طی یکسال اخیر تا ١٠ برابر افزایش قیمت داشته‌اند، اما این رشد پایدار نیست و ممکن است تا 1 سال دیگر قیمتشان به یک دهم برسد، بنابراین با توجه به این نوسان نمیتواند قابلیت اتکای چندانی داشته باشد.

موضوع دیگری که معاون فن آوری بانک مرکزی آن را مورد تاکید قرار داد به خطرات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بر می‌گردد. بنابر توضیحات وی در حال حاضر ابزارهای واسط شکل گرفته‌اند و در حال رشد هستند که آپشن سرمایه‌گذاری خود را بیت کوین اعلام کرده و به عبارتی شرکت‌های هرمی در این رابطه فعالیت می کنند، در حالی که ممکن است اصلا چنین پشتوانه ای وجود نداشته باشد، در عین حال که فعلا بین کوین(ارز دیجیتال) در ایران هیچ پشتوانه‌ای نداشته و بانک مرکزی آن را هنوز به رسمیت نشناخته است.وی در ادامه با اشاره به این که این بانک در حال بررسی جوانب بیت‌کوین و سیاست‌گذاری در این رابطه است، اظهار کرد: این در حالی است که ما در حال حاضر نه بیت‌کوین را تایید می‌کنیم و نه رد، اما مساله اینجاست تا زمانی که بانک مرکزی به عنوان سیاست گذار در رابطه با آن هنوز سیاست خود را جمع بندی و اعلام نکرده است فقط می‌تواند نسبت به آن هشدار دهد. با این حال برخی منتقد هستند که بانک مرکزی جلوی این ارزها را نمی‌گیرد در حالی که آنها اپلیکیشن‌هایی هستند که ما نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم اما مهم هشدار است که در رابطه با آن به عموم اعلام می‌کنیم که هم ریسک بالایی دارد و هم احتمال کلاهبرداری در آن وجود دارد.

حکیمی با اعلام این که بانک مرکزی در حال تدوین شش سند به منظور ساماندهی کسب‌وکارهای نوین مالی است، گفت که در این رابطه اسناد مربوط به ارزهای دیجیتال نیز تا پایان نیمه نخست سال آینده نهایی خواهد شد، اما با توجه به شرایط فعلی به طور حتم تا پایان سال جاری در این رابطه جمع بندی‌های لازم انجام و تلاش بر این است تا موضع بانک مرکزی در رابطه با بیت‌کوین‌ها مشخص شود.آن طور که معاون فناوری بانک مرکزی اعلام کرد موضع این بانک در رابطه با بیت‌کوین‌ها به این بر می‌گردد که آیا این ارزها به رسمیت شناخته شوند یا خیر.

 

هشدار نسبت به تکرار داستان

موسسات غیرمجاز

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه مردم مراقب باشند که در حوزه بیت کوین مورد سو استفاده کلاهبرداران قرار نگیرند، خاطرنشان کرد: توصیه نمی کنیم مردم در بیت کوین سرمایه گذاری کنند. معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه هجوم سوداگری به بحث بیت کوین موضوع دیگر است، خاطرنشان کرد: در واقع ابزارهای کاذبی ایجاد می شود و اعلام می کنند که با بیت کوین مرتبط هستند و به این ترتیب بستر سو استفاده از متقاضیان را فراهم می‌کنند.معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه هشدار ما مربوط به سمت تقاضا است و ما باید هشدار بدهیم که مسئله ای مانند موسسات غیرمجاز ایجاد نشود، اضافه کرد:هم زمان بر روی بخش عرضه هم کار می کنیم و در این راستا سیاست های بانک مرکزی در این زمینه تا نیمه اول سال 97 اعلام خواهد شد. وی با اشاره به اینکه بحث بیت کوین و ارزهای رمزینه یک موضوع پولی است، ادامه داد:البته با دستگاه های دیگر از جمله قوه قضاییه و دادستانی در حال مذاکره هستیم و موضوع در کارگروه‌های مختلف بررسی می شود تا مشخص شود که دستگاه‌ها چه وظیفه‌ای دارند.

 

خدمات بانکی در مناطق زلزله زده

برقرار می شود

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در ادامه از اعزام تیم های ویژه برای برقراری خدمات بانکی به مناطق زلزله زده در غرب کشور خبر داد و گفت: در برخی مناطق آسییب ها جدی بوده اما با تعیین استان معین و اعزام تیم های امداد، هماهنگی لازم بین ستادها و نیروهای عملیاتی انجام شده است تا قطعی خدمات بانکی در مناطق آسیب دیده رخ ندهد. وی ادامه داد: در مناطقی که قطع خطوط مخابراتی داریم، تلاش می کنیم با پشتیبانی مشکل را حل کنیم.حکیمی افزود: تیم ها فوق العاده تجهیز شده اند تا در اسرع وقت خدمات بانکی را در مناطق قطع شده به صورت پایدار ارایه دهند.