امروز 23 آذر 1397 - ساعت 10:00
7 میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار دارند

هشدار یمن به عربستان درباره تداوم حملات موشکی

7 میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار دارند هشدار یمن به عربستان درباره تداوم حملات موشکی

بیش از یک هفته از زمانی که ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن اعلام کرد تمام مرزهای هوایی، زمینی و دریایی یمن را به صورت موقت می‌بندد، می‌گذرد که نماینده عربستان در سازمان ملل متحد صبح روز گذشته از بازگشایی تدریجی تمام فرودگاه‌ها و بنادر فقیرترین کشور منطقه خلیج فارس خبر داد. به گزارش آسوشیتدپرس نماینده عربستان در سازمان ملل اوایل صبح دوشنبه اعلام کرد این کشور قصد دارد همراه با ائتلاف عربی که در تجاوز به یمن مشارکت داشتند، تمام فرودگاه‌ها و بندرهای یمن را بازگشایی کند. در متن بیانیه نماینده عربستان آمده است: گام نخست از این طرح تا ۲۴ ساعت آینده برداشته می‌شود و تمامی بندرهای تحت کنترل دولت یمن، که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته می‌شود، بازگشایی خواهد شد. این کار با حمایت ائتلاف تحت رهبری عربستان انجام می‌شود. گفتنی است این بنادر شامل عدن، موکا و موکالا می‌شود. به ادعای ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض- که بیش از دو سال از آغاز تجاوزات آن علیه نیروهای مردمی یمن می‌گذرد- این مرزها در واکنش به حمله موشکی بالستیک توسط انصارالله یمن به فرودگاه بین‌المللی ملک خالد صورت گرفت تا به ادعای واهی این ائتلاف از قاچاق سلاح به داخل کشور تحت محاصره و جنگ‌زده یمن جلوگیری شود. در حالیکه ریاض و واشنگتن، ایران را مسئول در اختیار گذاشتن موشک بالستیک به انصارالله یمن معرفی کردند نیروهای حوثی این ادعا را تکذیب می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران هم همواره اتهامات عربستان سعودی درباره ارسال سلاح به یمن را رد کرده است.

 

حملات موشکی علیه ریاض طبیعی است

«صالح الصماد» رئیس شورای عالی سیاسی یمن تأکید کرد که حمله موشکی به ریاض و فراتر از ریاض برای مواجهه با ظلم و ستم سعودی بوده و کاملا طبیعی است. به گزارش المنار رئیس شورای عالی سیاسی یمن تأکید کرد که حمله موشکی به ریاض و فراتر از ریاض برای مواجهه با ظلم و ستم سعودی بوده و کاملا طبیعی است. بر اساس این گزارش، الصماد افزود: پس از سه سال از محاصره یمن توسط ائتلاف متجاوز سعودی، امروز مردم یمن قدرتمندتر از هر زمان دیگری ظاهر شدند.

او ادامه داد: تنها گزینه مناسب و صحیح پیش روی سعودیها متوقف ساختن جنگ و رفع محاصره از ملت یمن است. همه گزینه ها برای مواجهه با دشمن سعودی روی میز است. این مقام یمنی در ادامه با اشاره به دشمنی های عربستان سعودی با لبنان گفت: علت اصلی دشمنی عربستان با لبنان، مواضع بیروت در قبال رژیم صهیونیستی است.

 

7 میلیون یمنی در آستانه قحطی

در سایه تداوم حملات همه جانبه ائتلاف تحت فرماندهی سعودیها به یمن و محاصره زمینی و هوایی و دریایی آن، هفت میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند. روزنامه گاردین در گزارشی به مسئله اوضاع انسانی در یمن پرداخت و نوشت کودکان یمنی به خاطر جلوگیری از رسیدن کمک های انسانی به آنها گرسنه هستند. بیش از 460 هزار کودک یمنی از سوء تغذیه حاد رنج می برند. به نوشته گاردین حدود 7 میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار دارند و علاوه بر آن بیماری وبا نیز در این کشور شیوع یافته است: 45 درصد بیمارستانهای یمن فقط کار می کنند زیرا اکثر آنها به خاطر نبرد یا کمبود تجهیزات پزشکی یا حمله جنگنده های ائتلاف سعودی به آنها بسته شده اند.

دولت سعودی در قالب ائتلاف خود از سه سال پیش جنگ همه جانبه علیه یمن را به راه انداخت که تاکنون به کشته شدن بیش از هشت هزار نفر و زخمی شدن هزاران یمنی دیگر، انهدام ساختار زیربنایی این کشور، آوارگی میلیونها نفر و شیوع بیماری های واگیر دار و قحطی در این کشور منجر شده است. شمار مبتلایان به وبا به حدی است که بیمارستانها و درمانگاههای باقی مانده مملو از بیماران است و پزشکان مجبور شده اند تا در چادرهای برپا شده یا حتی روی زمین به مداوای بیماران بپردازند. کمیته بین المللی صلیب سرخ درباره ابتلای یک میلیون شهروندان یمنی به بیماری وبا تا پایان سال جاری میلادی هشدار داده است.

«دویچه وله» نیز در گزارشی جداگانه به موضوع جنگ فراموش‌شده یمن پرداخت که در حال حاضر این کشور را در فاجعه‌ای انسانی قرار داده است. بر اساس این گزارش در جنگ فراموش شده یمن غیر نظامیان بیشترین آسیب را دیدند. بر اساس اطلاعات سازمان ملل تا اوایل سال 2017 بیش از 10 هزار نفر و حداقل 40 هزار نفر در این جنگ مجروح شدند. از طریق حملات هوایی و محاصره دریایی علیه این کشور مردم یمن در کشوری که بالغ بر 80 درصد مواد غذایی خود را باید وارد کند یک قحطی و گرسنگی حاکم می شود. سازمان ملل در این باره هشدار می دهد که این می تواند بزرگترین فاجعه گرسنگی و قحطی باشد که دنیا در چند دهه اخیر تجربه کرده است. در همین راستا شورای امنیت سازمان ملل از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی درخواست کرده است که به تحریم های هوایی و دریایی علیه این کشور پایان دهد.

دویچه وله نیز به یکی از معضلات جدی یمن یعنی بیماری وبا اشاره می‌کند و می‌نویسد که یمن گرفتار شیوع بیماری وبا شده است که از طرف سازمان ملل به عنوان بدترین نوع آن در دنیا محسوب می شود. بر اساس ارزیابی ها از آوریل سال جاری میلادی حدود 400 هزار نفر به این ویروس مبتلا شده و تقریبا 1900 نفر از آن ها مردند. همچنین تامین امکانات پزشکی برای بیماران در این کشور همواره دشوار تر می شود. پزشکان بدون مرز بعد از 2 سال کمک های خود به این کشور را متوقف کرده اند چرا که ائتلاف نظامی اجازه هیچ پروازی به یمن را نمی دهد. ذخایر بانک خون ملی در یمن به پایان می رسد. سازمان ملل و سازمان های کمکی خواستار پایان محاصره های دریایی و هوایی علیه این کشور هستند. زندگی تمام انسان ها در یمن در معرض خطر قرار دارد.