امروز 25 مهر 1397 - ساعت 11:53

یادداشت

دیپلماسی اردوغان برای حل بحران میان کشورهای عرب

رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که با مقامات کویتی و قطری درمورد بحران میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از العهد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیروز (دوشنبه) در کنفرانس خبری پیش از سفر به سوچی و دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: نمی‌توان حملاتی را که از شهر عفرین سوریه در آماج آنها قرار داریم، نادیده بگیریم. وی افزود: ما با طرف روسی در مورد مساله شهر عفرین سوریه گفت‌وگو خواهیم کرد.ما مرزهایمان با ادلب سوریه را کاملا تحت کنترل داریم عفرین نیز استانی هم مرز با ترکیه است ما نمی توانیم منتظر باشیم تا تهدید از سوی عفرین متوجه ما شود ما مصمم به برداشتن گام‌های ضروری و لازم هستیم. ما با طرف روس درباره اقدام مشترک در عفرین صحبت می‌کنیم. روس‌ها دیدگاه مثبتی در قبال طرح‌های ما داشته‌اند.

اردوغان همچنین گفت: کسانی که به راه حل نظامی در سوریه اعتقادی ندارند باید نیروهایشان را از این کشور خارج کنند. من با درک اینگونه اظهار نظرها مشکل دارم اگر راه حل نظامی ممکن نیست کسانی که به این باور رسیده‌اند نیروهایشان را خارج کنند.

 

فرمانده عملیات راخین

در میانمار برکنار شد

ارتش میانمار ژنرال مسئول عملیات در استان راخین را دیروز (دوشنبه) از سمتش برکنار کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هنوز دلیلی برای برکناری ژنرال «مائونگ مائونگ سو» که مسئول عملیات در استان راخین و رئیس فرماندهی غرب میانمار بود، مشخص نشده است.ارتش میانمار در جریان مقابله با شبه‌نظامیان روهینجایی در استان راخین باعث شد بیش از ۶۰۰ هزار مسلمان روهینجایی به بنگلادش بگریزند. «آی لوین»، یکی از مقام‌های ارشد ارتش دولت میانمار گفت: من نمی‌دانم دلیل این جابجایی و برکناری چیست.

فرد برکنار شده همچنین گفته است که در پست دیگری به خدمت گرفته نشده و به صورت نیروی ذخیره است. وی ادامه داد: این جابجایی در 10 نوامبر سال جاری میلادی ابلاغ شده و «سو تینت ناینگ»، به عنوان رئیس جدید فرماندهی غرب میانمار منصوب شده است.

مقام‌های سازمان ملل ارتش میانمار را به انجام تجاوزهای سازمان یافته و سایر جنایات علیه بشریت متهم می‌کنند.

 

درگیری نظامی دو کره در مرزهای مشترک

کره جنوبی از درگیری نظامی میان نیروهای ارتش دو کره در مرزهای مشترک خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، کره جنوبی دیروز اعلام کرد که سربازان کره‌شمالی با شلیک گلوله یک سرباز ارتش کره جنوبی را زخمی کردند.این سرباز کره جنوبی در شرایطی که در یک روستای مرزی دو کره در حال فرار کردن بود، زخمی شد.این در حالی است که در چند ماه اخیر تنش میان دو کره برسر بحران اتمی پیونگ‌یانگ تشدید شده است و نگرانی‌های بسیاری نسبت به درگیری نظامی میان دو کره و همچنین میان کره‌شمالی و آمریکا وجود دارد.

 

وزیر اسرائیلی:

هرگونه تحرکی در مرزهای سوریه را رصد می کنیم

یک وزیر صهیونیستی در سخنانی نسبت به حضور نیروهای حزب‌الله در مرزهای سوریه و فلسطین اشغالی ابراز ناخرسندی کرد.

به نوشته «رویترز» «تساحی هانگبی» وزیر همکاری‌های منطقه‌ای اسرائیل به خبرنگاران گفت: «هرگونه فعل و انفعالی که حضور نیروهای حزب‌الله یا ایران در شمال مرزهای اسرائیل با سوریه را موجب شود، مورد رصد جدی ما قرار دارد .هانگبی ادامه داد: اسرائیل به خطوط قرمزی که ترسیم کرده پایبند است.»